Mit szóltok ahhoz, hogy a mai világban rendezvénysorozatot tartanak Karl Marx születésének évfordulóján Németországban?
#31
Mert mi közünk van nekünk Marxhoz?
Lukácsot meg hagyjuk, lejárt a kommunista gondolkodók kora.
"lejárt a kommunista gondolkodók kora."
Nyugtával a napot, elég ha eszedbe jut, hogy Thomas Piketty francia sztárközgazdász, és szerzőtársa Emmanuel Saez is neomarxista irányzathoz tartozik, és a könyvük címe sem ok nélkül lett Tőke a 21. században.
Nemrég pedig olvastam egy új elemzést Körösényi Andrástól, amiben kifejti, hogy a modern liberlis demokráciának egyre inkább érdemes figyelnie a neokommunista/marxista kritikára, mert egyre többen jogos érvet hoznak fel. Fukuyama szegény pedig még meg sem halt, de máris forog a nem létező sírjában, mert eléggé a végét járja a történelem vége.
Nem értek egyet a kérdés utáni állításoddal, ahogy Rousseau-ból nem következnek a jakobinusok rémtettei, pláne nem Napóleon világuralmi törekvései, ugyanúgy Marxból sem következik Szamuely, pláne nem Sztálin.
Minél régebbre megyünk vissza az időben, annál inkább mai mércével furcsa dolgokat látunk - de nem biztos, hogy a mai mérce alkalmazható 200 évvel ezelőtti személyekre. Pl. Erasmusról neveztek el egy jelentős EU-s diákcsere-programot, pedig barátja Morus Tamás eretnekeket égetett máglyán.
"Marx eszméje egyértelműen diktatúrát követel"
Ezt légyszi idézd valamelyik könyvéből.
'Éljenek a kommunisták!'
The only good communist is the dead communist.
Már említettem kérdező, de tudom, számodra reménytelen. Marx egyszerűen nem is teremtett rendszert, politikai berendezkedést, amit lehetett volna (így úgy) megvalósítani. Biztos vagyok benne, hogy nem olvastál Marxot, csak itt osztod a nem létező észt, hiszen fogalmad sincs, miről írt, továbbá bizonyítottad, hogy egy szót sem értettél meg belőle.
Nekünk egyetlen szerencsén az, hogy te és a hozzád hasonlók annyira nem zavarnak semmi vizet, hogy a hatás nulla. Legfeljebb téged hallgatni (olvasni) kellemetlen kicsit. Az ember ritkán van olyan lelkiállapotban hogy hozzád alászálljon.
Nem barátom, Marx egész munkássága másról szól. És azért sem zavar vélekedésed, mert - többek között - elolvastam egy tanulmányt (jövőkutatás), amely Magyarország (és a világ, merthogy az hatással van ránk) következő 30-35 évének alakulását veszi számba. Az ilyen típusú vélekedéseket kishatású hosszabb ideig tartó divattrendeknek nevezik. És egyértelműen megállapítják, ezt a kategóriát nem kell kezelni, csak kivárni, míg elmúlik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!