Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Szaúd-Arábiának mekkora a...

Szaúd-Arábiának mekkora a politikai és gazdasági befolyása? Mennyire erős állam?

Figyelt kérdés

Továbbá kik a szövetségesei és mely államokkal van ellentétben?

Trump megválasztásával milyen irányba fog változni a kapcsolata az USA-val?


2016. nov. 19. 17:33
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Szaúd-Arábia az USA egyik legfontosabb szövetségese - a retek sok olajpénzük akkora politikai befolyást kölcsönöz nekik, hogy az USA azt is elnézi, hogy a wahhabista szélsőséges iszlámot jelentős részben ők szponzorálják az egész világon. Legnagyobb ellenfele Irán és azoknak síita szövetségesei (jelenleg is háborúban áll a síita lázadók által irányított Jemennel), illetve ambivalens viszonyban van Izraellel (vannak megegyező érdekeik, illetve az USA összeköti őket, de ideológiai okokból muszáj valamilyen szinten Izrael-ellenesnek is lenniük, hogy a hívők szemében hitelesek legyenek). Trump megválasztása valószínűleg vajmi keveset fog változtatni ezen a viszonyon.
2016. nov. 19. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
51%
Trump egy hangember, csontig benyal majd ő is az araboknak.
2016. nov. 19. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 EagleHUN ***** válasza:

K1- Nagy. - Sok pénz, olaj...

K2- Nagyon erős. - Fejlett ameriaki fegyverzeteket tudtak vásárolni nagy mennyiségben. Le tudnak gyalulni a környékükön mindenkit. Még ha akarnának egy másik USA szövetségest is. :)

K3- USA, néhány kisebb környékbeli arab ország.

K4- Valószínű semmivel sem.

2016. nov. 19. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

A szaudi gazdaság most zuhanó pályára lépett. Na még így is elég magasan van, de fél év alatt 30 akárhány milliárd dollárról 70 akárhány milliárd dollárra nőtt az államadóssága, és történetében először államkötvényt is kibocsájtott. Kérdés, hogy a recesszíót meg tudják-e állítani.


Mert ha a tendencia folytatódik, akkor belátható időn belül akár még az államcsőd is elképzelhető. Nem véletlenül küzdenek foggal-körömmel, és minden politikai eszközzel (beleértve egy-két háborút is) az olajárak csökkenése ellen.

2016. nov. 19. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Az elottem szolok nagy reszevel ellentetben, en azt hiszem, hogy SzA es az USA kapcsolata lenyegesen valtozni fok. Erre ket ok:

1. Ismeretes, hogy a szunnita SzA es a siita Iran kapcsolata rendkivul ellenseges. Obama Iran parti volt, es SzA-van NAGYON megromlott az USA kapcsolata, ez annak, aki kicsit is ismeri a nemzetkozi protokollt, annak kiverte a szemet (pld a kiraly nem ment ki a repterre Obama ele, a targyalasok kulsosegein is elkepesztoen "sporoltak" az arabok.)


2. Trump eddig valasztott vezerkara kifejezetten Iran ellenes, es annak idejen HATAROZOTTAN veszelyesnek tartottak Onama Irannal kotott atomszerzodeset.

2016. nov. 19. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

És azt hallottam, hogy az olajárakat az "olajhatalmak" szándékosan nyomják le, egyrészt így akarják kicsinálni az ISIS-t, másrészt amikor az Öböl-menti országok visszatartották a készleteiket, azzal ugyan a korábbi 2-3 dolláros hordónként árat felnyomták 22-re, de ezzel olyan országok, mint pl Norvégia vagy az USA is elkezdték kitermelni az olajukat, korábban nem érte meg nekik mert sok helyen a kitermelés ára hordónként 15 dollár fölött van, de 22 dolláros árfolyam mellett nekik is haszon.

Viszont ha az olajár egy kicsit visszamegy, akkor több olajat tudnak eladni az arab országok és kevesebb vetélytársuk lesz.

2016. nov. 19. 21:26
 7/11 anonim ***** válasza:

Attól, hogy az olajár visszamegy nem tudnak többet eladni, esetleg azt a mennyiséget drágábban adják, tehát több a bevétel.

Egyébként Szaud-Arábia a sííta iszlám központja. Ez a muzulmán vallás kb 9/10-ét jelenti. Szövetségesei nem igen vannak, mivel a környező szintén sííta országok inkább irigyek rá.

Az USA-nak az egyik legnagyobb beszállítója. Stabilitása miatt a legjobb támaszpontja. Ha közvetlen katonai támogatást nem is kapna amerikától, modern fegyverekre bizonyosan számíthat (ki tudja fizeti)

2016. nov. 19. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Ha lemegy az olajár nem fogja megérni pl a norvégoknak, mert ha drágábban termelik ki, mint el el tudnák adni nem lesz bevétel.

Ha nem lesz bevétel, akkor becsődölnek.

Ha becsődölnek, akkor az araboktól kell rendelni az olajat.


A sííta iszlám központja Irán. Szaúd-Arábia szunnita illetve wahabita. De igaz lehet, hogy a szunniták központja, főleg mivel Mekka és Medina is az országhoz tartozik.

2016. nov. 19. 22:38
 9/11 anonim ***** válasza:

Ja bocsi mellényomtam.

Szóval a szunita vallás a nyerő.

De, ha lemegy az olajár, akkor a Norvégok lecsökkentik a termelést, másból lesz bevételük. Ha a szaudiak lecsökkentik a termelést éhen döglenek, mert nincs más bevételük.

Persze nekik az lenne a jó, ha mindenkinek ők szállítanának, de ez nem nyert.

Nekik a magas olajár a kedvező, mert a világ olajfelhasználása viszonylag egyenletes. Kevés olajért kapnak sok pénzt.

Ha lemegy az olajár akkor túl sok olaj van a piacon, tehát kevesebbet kell kitermelni, kevesebb a bevétel.

2016. nov. 19. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Persze, hogy lesz másból bevételük, nem is erről van szó!

Hanem arról, hogyha magas az olajár akkor mindenki olajat fog keresni a területén és ki is dolgozza, mert megéri neki.

Például, ha az olajárak felmennének 50 dollárra hordónként, akkor mindenki keresné, hogy ő honnan tudna kitermelni olajat, mert így rohadt drága.

És olyan területeken is elkezdenék a kitermelést, ahol van olaj, csak mondjuk eddig nem érte meg.

Ez azt jelenti, hogy senki nem fog tőlük venni, mert másoknak is van.

Nekik jobb, ha 10 dolláros haszonnal el tudnak adni 5x olajat, mint 20-30 dolláros haszonnal x-et.

Szerintem.

2016. nov. 19. 23:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!