Erős állami beavatkozások a gazdaságban?
A közgazdász professzorom gyakran mondja, hogy szerinte erős állami beavatkozások kellenek a gazdaság terén.
Mindig nagyon negatívan beszél a neoliberális gazdaságpolitikáról, liberális piacgazdaságról.
Magát pedig "Keynesistának" tartja.
Valóban járható út lenne?
Az erős állami beavatkozás még soha sem tett jót egyetlen gazdaságnak sem (lásd: kommunizmus, görögök, amerikai hitelválság).
Ha rám hallgatsz inkább Hayek munkásságát tanulmányozod!
Nem támogatom.
Az erős állami beavatkozás működik egy kulturált társadalom esetén, mint például Norvégia vagy Svédország. Norvégiában például az összes földgázból származó bevételt egy állami számlára helyezik és idén januárban érték el azt a szintet, hogy lakosonként 1 millió norvég korona (összesen 5110 milliárd korona - 186 ezer milliárd forint) volt a vagyon mértéke.
Nálunk ez úgy nézne ki, hogy szétlopkodnák ezt a pénzt és már nem lenne belőle semmi. Nálunk ezért nem járható az erős állami beavatkozás útja, mi nem vagyunk annyira készek a szocializmusra, mint például a norvég társadalom.
Hozzánk inkább szabad piac kéne erős szakszervezetekkel, amik vigyáznak rá, hogy magasak legyenek a bérek.
Igen, szerintem is erős beavatkozások kellenek. De azt gyanítom, ellentétes a professzorod elképzeléseivel.
Az erős beavatkozás azért kell, mert a rendszer annyira elrontott, hogy a piaci szereplők azt rendbe szedni nem tudják. Megfelelő törvények meghozatala állami feladat. A gond itt az, hogy az állam tévesen azt képzeli, mindent neki kell csinálni, holott kizárólag a feltételek biztosítása a feladata.
Szerintem nem a beavatkozás mértéke, hanem a célja a fontosabb. Hisz az állam nem csak gátja, hanem elősegítője is lehet egy piaci szegmensnek.
Azt gondolom, hogy adott területeken az erős állami szabályozás pont, hogy állami és társadalmi érdek.
Az öncélú beavatkozást viszont elítélem. Tehát az, amikor az állam a törvényi háttér módosításával teremt olyan gazdasági helyzetet, ahol a kormány érdekeltségi körébe tartozó vállalkozások kerülnek előnyös, ne adj Isten monopol helyzetbe. Ez már a korrupció kereteit súrolja.
Mindnél kisebb állami beavatkozás, szabad piacverseny!
Sőt, egészségügy és nyugdíjrendszer privatizálása, öngondoskodás!
# 2:
Amikor Bushék leszóltak, hogy olcsóbban kellene adni azokat a hiteleket, az sem volt éppen kommunizmus, mégis láttuk mi lett a vége.
Az állami beavatkozások nálunk csak egy célt szolgálnak,minél több pénzt lenyúlni,mert egy alsóbbrendű nép vagyunk,sajnos.
Korrupció az érték.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!