Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Hogy sikerült Németországnak...

Hogy sikerült Németországnak a világ élvonalába felzárkóznia, amikor a II. világháború után teljesen elpusztult?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 8. 01:16
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:

Azt mondta román ismerősőm, hogy ketté állna a fülünk ha látnánk Románia milyen rohamos fejlődésen ment keresztül, amióta csatlakozott az Unióhoz, és ne feledjük el ez nem régen volt. 2007

Horvátország valóban turizmusával, útjaival előz meg "csak" bennünket-pont két dolog, ami a legtöbb pénzt hozza egy ország gazdaságának. Valóban semmiség.


Hidd el ott voltunk a világ élvonalában, jó nyilván nem a te általad nagyra tartott dolgokban, de tudományokban, oktatásban, tudósokban mindenképp. Mezőgazdaságunk, iparunk (mert az is volt régen Ganz művek) Nálunk volt először telefonközpont. És a rengeteg találmány: dinamo, Eötvös inga stb)


Rubik Ernő pedig még most is él, úgyhogy nem hiszem, hogy 1910-ben megrengette volna avilágot a Rubik kockával. Szerintem ez már erősen a kommunizmus a nyolcvanas évek lehetett. De valóban ma már csak erre futja.

Én az 1800-as évek végéről 1900-as évek elejéről beszélek.

És ekkor még távol a világháború is, ami valóban számunkra a véget hozta el. De más számára nem. És nem is feltétlen kellett volna ide süllyednünk, és tényleg rejtély hogy sikerült.

2010. ápr. 26. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
0%

04-26 00:22


Románia nem ment át semmiféle óriási fejlődésen. Néhány számadat náluk gyorsan emelkedett, "pótolva" a 90-es elvesztett évtized növekedését. Románia mostanában fejezte be a helyreállítási pályát (elmaradt növekedési lehetőségek pótlása). Románia 1990-hez képest sokkal kevesebbet fejlődött eddig, mint Magyarország, azaz lemaradása Magyarországtól összességében nőtt 1990-hez képest. Tudom, ezt nehéz megemésztenie azoknak, akiknek a kedvenc dumája a "Már Románia is megelőzött minket" című legenda, de ez a tény.


Ismerősöd arra gondolhat, hogy Románia-szerte sok út épül, sok bevásárlóközpont nyílik, óvárosokat rendbe raknak stb. Vagyis olyan látványos átalakuláson megy át, mint Magyarország a 90-es évek közepén.


"Hidd el ott voltunk a világ élvonalában"


Fogd már fel, hogy NEM. 1910-ben Magyarország egy főre jutó GDP-je 2000 dollár (1990-es), ugyanekkor Ausztriáé 3290, Angliáé 4600, az USA-é 4960 dollár. Romániáé 1660 dollár, ez a magyar 83%-a.


2008-ban Magyarország: 9500 dollár, Románia 4900 (ez a magyar érték 52%-a). Ugyanebben az évben Ausztria: 24100.


Látható, hogy Magyarország 100 év alatt erősen leszakadt a Nyugattól, bár már 1910-ben is el volt maradva tőle. Az is látható, hogy Románia, mely már 1910-ben is le volt szakadva Magyarországtól, összességében tovább szakadt lefelé.


"Nálunk volt először telefonközpont."


Miközben a parasztok mezítláb jártak és hétközben szinte csak kukoricakenyeret ettek. Valószínűleg nem a telefonközponton járt az eszük. A telefonközpontot használták százan, a kukoricakenyeret (szalonnával vagy anélkül) zabálták ötmillióan.


"Én az 1800-as évek végéről 1900-as évek elejéről beszélek."


Én is. Kb. akkora jelentősége volt akkor a telefonközpontnak, mint 1980-ban a Rubik-kockának. Érdekes, magyar találmány, lehet róla sokat beszélni, épp csak a mindennapi élethez nem volt köze akkoriban.


"És nem is feltétlen kellett volna ide süllyednünk, és tényleg rejtély hogy sikerült."


Nem rejtély. Kádár János kellett hozzá, akinek az uralkodása alatt az ország leszakadása a Nyugathoz képest növekedett.

2010. ápr. 30. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:

Nézd én lezártnak tekintem ezt a vitát, mert te nem akarod látni azt ami nyilvánvaló. Persze nem a parasztságról beszéltem, mert ők kukoricakenyeret zabáltak és mezítláb jártak. Ma már csak mezítláb járnak, mert kukoricakenyérre sem telik. (minden ötödik gyerek alultáplált, és gondolom a családjuk sem dőzsöl)És 2010 van.

Nyilván nem a tanulatlan parasztságról beszéltem, akik számára akkor vezették be az elemi iskolát. Ők valóban fejlődtek mert ma már akár a felsőoktatásba is eljuthatnak.

Én az értelmiségről, polgárságról beszéltem, munkásokról, akiket igenis izgatott, hogy hány gyár van Magyarországon (volt akkor és hány van ma-még a széndioxid kvótánkat is tudjuk árulni mert nincs iparunk ami szennyezné a levegőt- ebben megelőzzük a fejlett Európát).

És a pénzről, hogy vesztes háborúk után 4 év alatt felhúztak 3 nagy egyetemi kampuszt (PÉcs, Debrecen, Szeged)- ma kifestetni nem tudja őket a minisztérium. Mondj valamit, amit mostanában épített az állam és legalább teljes épségében kibírt egy kormányzati ciklust.

Mennyi idő alatt építettek fel egy hidat (most mennyi ideig újítják azt az egy szerencsétlen hidat) A kisföldalatti terve 1894-ben készült el és 1896-ban átadták. És felújítani 1995-ben kellett. Mióta építik a 4-es metrót?

Ja és Románia esetében korlázodjuk a 2007 óta történt fejlődésre, mert én konkrétan az elmúlt két évről beszéltem. És Magyarország 2004-től történő fejlődésével hasonlítsuk össze.

2010. ápr. 30. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
44%

20:33

"Persze nem a parasztságról beszéltem, mert ők kukoricakenyeret zabáltak és mezítláb jártak."


A magyar társadalom nagy többségét tette ki a parasztság a kérdéses időszakban, úgyhogy elég vicces, ha csak úgy eltekintesz tőle.


"Ma már csak mezítláb járnak, mert kukoricakenyérre sem telik."


Ma mezőgazdaságból a lakosság egy 5%-nyi elenyésző kisebbsége él. Döntő többségük nem paraszt, hanem mezőgazdasági vállalkozó.


"(minden ötödik gyerek alultáplált, és gondolom a családjuk sem dőzsöl)És 2010 van."


Mai standardek szerint az 1910-ben élő lakosság 75%-a élt létminimum alatt és a gyerekek túlnyomó többsége alultáplált volt.


"hány gyár van Magyarországon (volt akkor és hány van ma"


Magyarország ipari termelése majdnem a duplája az 1990. évinek, ami pedig 5-szöröse volt az 1910. évinek.


"még a széndioxid kvótánkat is tudjuk árulni mert nincs iparunk ami szennyezné a levegőt"


A vasgyártás szennyezi a levegőt. A számítógépek gyártása alig. Mivel Magyarország ipara 1990 után a félkésztermékek gyártásától eltolódott a csúcstechnológia felé, természetesen egyre kevésbé környezetszennyező, miközben egyre több értéket állít elő. Az, hogy minél jobban szennyezi egy ország a levegőt, annál fejlettebb, az kb. a 19. század második harmadáig volt igaz. Elég vicces, hogy több mint 100 éve elavult érvekkel próbálsz okoskodni olyan témákról, amikhez lövésed sincs. De azért játszod az okostónit.


"Mennyi idő alatt építettek fel egy hidat (most mennyi ideig újítják azt az egy szerencsétlen hidat)"


1995-96-ban épült a lágymányosi híd, 2008-2009-ben a megyeri híd, 2009-ben egy nyár alatt kicserélték az északi összekötőt. Nem látom, hol a problémád.


"Mióta építik a 4-es metrót?"


Régóta, és mivel teljesen fölösleges és elhibázott, ezért remélem, nem fogják folytatni.


"Ja és Románia esetében korlázodjuk a 2007 óta történt fejlődésre, mert én konkrétan az elmúlt két évről beszéltem."


Románia 2008-ban növekedett kb. 2%-ot, utána 2009-ben visszaesett vagy 7%-ot, hasonlóan Magyarországhoz. Hülyeségeket beszélsz konkrétan.

2010. máj. 1. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:

Annó a karburátor (ma is használják még bizonyos konstrukcióban), a transzformátor, villamos távolsági erőmű, gőzkazán - nemcsak Magyarországon, hanem a világban is egyedülálló találmányoknak számítottak. - és ezek itt készültek magyar feltalálók, magyar gyárak révén.

És mondhatnánk magyar embereket, akik Magyarországi mérnökképzőből kerültek ki a nagyvilágba és alkottak maradandót: Neumann János, Szilárd Leó, Teller Ede.

És csak pár közismert dolgot hoztam fel.


Szóval mi az a számítástechnikai csúcstermék, ami megrengette a világot és itt Magyarországon találták fel és állítják elő a világ számára? És melyik gyár is ez?

És ki az a világhírű mérnök (aki vetekszik Csonka Jánossal, Bánki Donáttal, Neumann Jánossal, Teller Edével, Ganz Ábrahámmal?) Ki az a mecénás, akiknek köszönhetően, olyan beruházások valósulnak meg mint pl Magyar Tudományos Akadémia, Lánchíd, Fővárosi Növény és Állatkert? Ki az az oktatási miniszter, aki akkora reformot hozott az oktatásban, mint Eötvös János, Brunszwick Teréz, Klebersberg Kunó?

Köszi.

Ja és a parasztokat nem veszem számításba valóban. Mintahogy most a cigányokat sem, pedig ők is mezitlábasak, nagy számban vannak az országban és éppoly irástudatlanok mint annó a parasztok. De rájuk alapozni az ország gazdaságát-merész dolog és merész elvárás.

2010. máj. 1. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:
sokan voltak, vannak és összetartóak, becsületnek ott van értéke, ahogy a munkának is.
2012. jún. 6. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!