Németországot miért nem a régi pompájában építették újjá a II. világháború után?
Jelenleg a német nagyvárosoknak (Berlin, Hamburg, Köln, Frankfurt, stb.) a belvárosukban alig található régi épület, a legtöbb modern, kocka és unalmas épület. Egyedül München kivétel, ahol egészen helyreállították a világháborúban lebombázott gyönyörű Belvárost.
A többi nagyvárosban miért nem? Sokkal több turista is keresné fel az országot, valamint szebbek is lennének ezek a városok eredeti pompájukban. Az '50-es években volt a Wirtschaftswunder (gazdasági csoda), hát akkor miért nem a régit építették, hanem ezeket a ronda kocka épületeket mindenhova?
Igen, Kelet-Németországban, tehát Kelet-Berlinben.
Nyugat-Berlinben, Hamburgban, Kölnben, Frankfurtban viszont nem.
„Talán az is szerepet játszott, hogy mindentől szabadulni akartak, ami a múltra emlékezteti őket”
Még a büszkeségüktől is.
Egyébként annak is szerepe van a dologban, hogy mind az I., mind a II. világháború után felerősödtek a hagyományos értékeket elvető modern nézetek (nem kifejezetten a nép akaratából), az építészet művészeti-esztétikai jelentősége ezzel elsorvadt. Magyarországon is nagyon kevés igényes mű épült a felszabadulás óta, és most is folyik a rombolás.
Ha valaki nézte annak idején Ráday műsorát, az tudja miről van szó.
Nem volt arra se pénzük, se idejük, hogy díszes, turistacsalogató épületeket húzzanak fel újra, miközben emberek millióinak kellett minél hamarabb lakást biztosítani.
Az új épületek is ugyanúgy el tudták látni funkciójukat (sőt jobban, mert modernebbek lettek), bár tény, hogy sokkal kevésbé szépek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!