Mit gondolsz Mussoliniról?
idemásolom egy régebbi válaszomat:
Sem véreskezű népirtó, sem nagy államférfi nem volt. Ellentmondásos személyiség, akinek sikerei és nagy kudarcai is voltak. Összességében több kudarca, mint sikere, és csak azért nem mondhatjuk, hogy egyértelműen gyenge vezető, mert az a rendszer, amit megbuktatott, nála is rosszabbul teljesített.
Nem volt soha végleges, kiforrott politikai eszméje vagy programja. 1914 és 1919 között évetne változott a politikája, de még 1934-ben és 1943-ban is újragondolta az elképzeléseit. Ebből ő erényt próbált kovácsolni, mondván, hogy neki a tett meg a cselekvés a programja, ami persze marhaság, mert ez azt jelenti, hogy mindegy volt neki, csak hatalmon legyen.
A 20-as évek elején került hatalomra, felsorolni is nehéz lenne, közben hányféle eszmerendszert képviselt, mindig nagyon értve ahhoz, hogy a váltásait úgy fesse le, hogy ő végig ugyanarról beszélt. Ehhez értett a legjobban, ebben határozott tehetség. A 20-as évek második felében és a 30-asok elején népszerű volt.
A 30-as évek közepére stabilizálódott nagyjából a fasizmus, ekkor írta le az "A fasizmus doktrínájá"-t, ami egy marhaság, de legalább végre kifejtette, mit gondol a világról. Érdemes elolvasni, mert különleges, bár nem meggyőző.
Nagy érdemeket szerzett azzal, hogy lecsapoltatta a Róma mellett lévő nagy mocsarat, amit évszázadok óta sikertelenül próbáltak eltüntetni. Ezzel 5 ezer km2 területet nyert Olaszország, amit be is telepítettek. A többi hódítása kevésbé volt sikeres.
Szintén érdemi mértékben fejlesztette a mezőgazdaságot és a családpolitikája a lakosság növekedéséhez vezetett. Másik nagy eredménye a maffia elleni sikeres harc volt.
Nem sikerült viszont az ipart fejlesztenie, az nagyon gyengén teljesített. A múlthoz való viszonya ellentmondásos. Rómában középkori és ókori emlékek tömegét semmisítettetett meg, amikor széles felvonulási utat vezettetett a Colosseum felé. Ez nagy felhördülést keltett (volna, ha lett volna szólásszabadság). A fasizmus maradandó alkotása viszont a római kiállítási központ, ami egy kicsit nagyzoló, de érdekes modernista épületegyüttes.
A diktatúra nem volt nagyon kemény, viszont jó lassú, bürokratikus rendszer volt, kb. mint a Kádár-rendszer.
Amikor a 30-as évek közepén hódítani kezdett, ezt a lakosság megütközéssel fogadta. A győzelem után ismét népszerűbb lett, de amikor Olaszo. belépett a II. világháborúba, a közvéleménynek elege lett Mussoliniből. A háború alatt vereséget vereségre halmoztak, 1942-re Mussolini egy megtört, deprimált, a világtól elzárkózó gyomorbajos remete lett. 1943-ban a lakosság kitörő örömmel üdvözölte a bukását. Érdekes viszont, hogy a kudarcát belátta, legalábbis az 1945 januári interjúsorozatában elismerte a hibáit, diktátoroktól szokatlan módon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!