Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Aki ismeri Romániát, tényleg...

Aki ismeri Romániát, tényleg jobb ott élet?

Figyelt kérdés
Ma Orbán Viktor is azt mondta Komjáthi Imrének, hogy ki kell költözni oda és egy év múlva visszajönni. Minden évben megjelennek különböző statisztikák, hogy jobban megy a gazdaság, magasabbak a bérek, a nyugdíjak, fejlődik az ország. Ennek viszont ellent mond, hogy millió számra élnek románok külföldön, ha olyan jó lenne, akkor hazamennének, nem? Mi az igazság? Van egyáltalán érdemi különbség a két ország közt vagy inkább csak úgy van, hogy amennyit nyer a réven, annyit veszít a vámon?

nov. 4. 21:54
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
60%

Alap kiindulás: amíg M.o.-n 27% az ÁFA, Romániában maximum 19% !

Romániában nem látod mint amit Pesten és a nagyvárosokban, hogy az üzletek eladók, kiadók, mert ott funkcionálisan üzemelnek!

Majdnem minden olcsóbb: a röhej az, hogy Nagyváradon olcsóbb a Hajdú liszt, mint Debrecenben, de olcsóbb az Erős Pistától a Gyermelyi tésztáig, a Pick szalámiól a sörig szinte minden.

Ami utat megcsinálnak, azok nagyon jó minőségűek.

Szinte minden nagyobb városnak van saját repülőtere!

A lej stabilan tartja magát az euróhoz viszonyítva, tehát ők nem szopják meg a vezetés dilettantizmusát!

Egy viszonylag kisvárosban is tudtunk éjfélkor étteremben vacsorázni - ezt melyik nagyvárosban teheted meg nálunk (a Mekiket leszámítva?!)

Igaza van a 7-esnek: nagyon jó vásárlóerőt produkálnak, ez látszik is az üzletekben:

Vásárlóerő (euróban): Bukarestben 18.580 euró, Budapesten 15.029 euró!

Kolozsvár igazi nagyváros, drágábbak a lakások mint Bukarestben, minden működik és fejlődik! Metrót terveznek építeni... Hatalmas forgalmú a repülőtere!

Románia belépett az EU. Ügyészségébe, sőt: román nő lett a vezetője!

Románia még sok mindenben nem jobb mint mi, csak hogy az irány amin haladnak az sokkal jobb, előremutatóbb, kiszámíthatóbb, eredményesebb. A köznép immár jobban él, mert számottevően jobb a vásárlóereje!

Orbán ebben is hülyeséget beszélt!!!

nov. 4. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 2*Sü ***** válasza:
78%

> Minden évben megjelennek különböző statisztikák, hogy jobban megy a gazdaság, magasabbak a bérek, a nyugdíjak, fejlődik az ország.


Voltam Erdélyben a rendszerváltás utáni években, meg voltam az elmúlt években. Nem sokat. Arra kevés, hogy átfogó és részletes képem legyen róla. Az viszont szembetűnő, hogy mekkora fejlődésen ment keresztül Erdély, illetve Románia. Pl. ahol régen egy úton több volt a kátyú, mint az aszfalt, ott most jó minőségű útburkolat van. Nyilván Magyarországon is jobb utak lettek, de Erdélyben nagyobb a kontraszt ebben az időkeretben.


> Ennek viszont ellent mond, hogy millió számra élnek románok külföldön, ha olyan jó lenne, akkor hazamennének, nem?


Nem mond ellent. Mondok egy példát. Egy régi Lada jobb volt, mint egy Trabant. Persze mindenki szívesebbe ülne egy Ferrari volánja mögött és aki tud, akinek van rá lehetősége, az át is ül mögé. Igen, a Ferrari jobb, mint egy Lada. De ettől még igaz marad, hogy azért a Trabant mégiscsak rosszabb, mint a Lada. A nyugat-európa élet és a romániai élet összevetése miért mondana ellent a romániai és a magyar élet összevetésének?


> Van egyáltalán érdemi különbség a két ország közt…


Lehet, hogy a különbség árnyalatnyi, amit felül is ír az, hogy egy országon belül, meg különböző társadalmi rétegek között is egészen más viszonyok vannak, egy erdélyi faluban nyilván nem olyan jó az élet, mint mondjuk Budapesten vagy Győrben, cserében meg nyilván jobb mondjuk Bukaresten az élet, mint egy borsodi zsákfaluban. De nem is ez a lényeg. Románia jóval rosszabb helyzetből indult, de ugyanazon világgazdasági, világpolitikai helyzetben, hasonló körülmények, hasonló lehetőségek mellett sokkal nagyobb eredményt ért el, jobban fejlődött.


Nem azt kell nézni, hogy most én vagyok-e 1 cm-rel Béla előtt, vagy Béla van előttem 1 cm-rel. Ez csak pillanatfelvétel, nem mond el sokat arról, hogy ki a jobb futó. Az sokkal lényegibb, hogy Béla hátrábbról indult, 2 perce még 10 méterrel volt mögöttem, 5 perce meg 30 méterrel. Ez sokkal többet árul el arról, hogy ki hogy fut. Mindegy, hogy Románia fél évvel ezelőtt előzött meg minket, vagy csak fél év múlva fog. Részletkérdés. A lényeg, hogy már centivel kell méricskélni a különbséget, egyáltalán lehet vita tárgya, hogy melyik országban jobb az élet. (Ahogy amúgy az sem releváns az én és Béla futási teljesítményének az összevetésében, hogy létezik még Cecil, aki viszont 80 méterrel van előttünk.)

nov. 4. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
25%
A minimálbér nagyjából ugyanannyi ott is, ha nem számoljuk az étkezési jegyeket, ami helyett itt esetleg adnak szép kártyát vagy valamit.
nov. 4. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
46%

ma 23:09

"Alap kiindulás: amíg M.o.-n 27% az ÁFA, Romániában maximum 19% !"

Alap kiindulás: Magyarországon nincs ingatlanadó, Romániában van.


"Romániában nem látod mint amit Pesten és a nagyvárosokban, hogy az üzletek eladók, kiadók, mert ott funkcionálisan üzemelnek!"

Erre tudnál valami statisztikát mutatni, mert ez így kb. egy erős bemondás, semmi több.


"Ami utat megcsinálnak, azok nagyon jó minőségűek." Szuper, nagyon ügyesek, hogy 17 év EU-s forrás felhasználásával már van fele annyi autópályájuk és a jó minőségű. (Személyes tapasztalat, hogy Kolozsvár felé már sikerült kátyúkba belefutni pedig még el se készült a teljes szakasz)


"Szinte minden nagyobb városnak van saját repülőtere!"

Kell is, mert mondjuk Nagyváradról Brassóba (az ország közepe) 12 óra alatt lehet eljutni vonattal. (Nyíregyházáról Budapestre 3 és fél óra)


"A lej stabilan tartja magát az euróhoz viszonyítva" Ez így van. Azért ha olvasol híreket akkor most pont úgy néz ki, hogy a választási osztogatás után ez nem biztos, hogy maradni fog.


"Egy viszonylag kisvárosban is tudtunk éjfélkor étteremben vacsorázni " Tudtommal náluk is 11-12-kor zárnak az éttermek és ha vennéd a fáradtságot, hogy google mapson megnézd akkor te is azt látnád, hogy épp zárva van minden és csak a holnapi nyitvatartást írják.


"Vásárlóerő (euróban): Bukarestben 18.580 euró, Budapesten 15.029 euró!" Tökre hihető, csak kár hogy pont a napokban volt cikk, hogy már Bécset is lehagyták. Azért mondjuk az érdekelne, hogy ezt a románok is tudják?

24.hu/belfold/2024/10/25/budapest-szegenyseg-eurostat-adatok-elemzes/

"a bukaresti régió kirobbanó szintre emelkedett, és ebben a mutatóban már Bécset is megelőzi"


"Románia belépett az EU. Ügyészségébe, sőt: román nő lett a vezetője!"

Milyen jó nekik. :D

nov. 4. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
49%

ma 23:31

"Románia jóval rosszabb helyzetből indult, de ugyanazon világgazdasági, világpolitikai helyzetben, hasonló körülmények, hasonló lehetőségek mellett sokkal nagyobb eredményt ért el, jobban fejlődött."


Biztos ez, hogy rosszabb helyzetből indult? Mennyi volt az államadósság náluk 1990-ben?


[link]


pl. mi azért nem termeltünk ki az elmúlt fél évben 400 milliárd forint értékű gázt, mert hülyék vagyunk vagy azért, mert nincsnek komoly természeti erőforrásaink?


Tengerparttal hogy állunk? Erdőkkel? Bányákkal?

nov. 5. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 2*Sü ***** válasza:
84%

#15 > Biztos ez, hogy rosszabb helyzetből indult? Mennyi volt az államadósság náluk 1990-ben?


Az államadósság nagyjából nulla volt. De milyen áron? Emlékszem kb. 1985 körül utaztunk át Románián vonattal. A vonat minden állomáson, megállóhelyen, kutyaólnál és vakondtúrásnál megállt. És mindenhol kolduló, kéregető – kevésbé szerencsés esetben lopkodó – gyerekek 20–30 fős tömegben. Magyarország sem volt a tejjel-mézzel folyó Kánaán persze, de azért itt ilyen nem volt.


1993-ban vagy 1994-ben voltam Gyimesben. Volt olyan útszakasz, ahol többször elfogyott az aszfalt, de ilyen egy 40–50 méteres szakaszokon. A faluban, ahol kb. egy hétig voltunk, csak háromszor-négyszer volt áramszünet, de az órákon át. Átmentünk Moldvába. A különjáratú busz csak 3–4 órát késett. A buszról le kellett szállnunk, mert az egyik patakon egy kőhíd vezetett át, ami néhány évvel azelőtt kettétört. A busz mögött sétálva láttuk, hogy folyik az olaj a buszból. De odaértünk.

Ott ilyen párbeszédek voltak:

- Látom van áram a faluban. – mondta valaki a villanyoszlopok láttán.

- Hát felállítottak oszlopokat, de áram nincs.

- Orvos van a faluban?

- Két faluval arrébb van orvos.

- És mi van, ha valakinek hirtelen súlyos baja lesz?

- Az általában meghal. – mondta a néni, mintha ez lenne a világ természetes rendje.


Pár évvel korábban, 1992-ben is voltam Erdélyben. A kisebb falvak még rendben voltak a lehetőségekhez képest, de a kisebb-nagyobb városok… Helyi gyerekekkel is találkoztunk, ami nálunk már megszokott volt, az náluk ritkaságszámbamenő luxus volt. (Az nagy szó volt, hogy valakinek volt egy rádiómagnója, amije nálunk kb. mindenkinek volt már.) Két napig ettünk egy helyi mensán. Nem csak ízre volt ehetetlen, de többen rosszul lettek. Nem a főtt záptojástól, mert az csak másnap volt. Nem mondom, élmény volt persze, mert mindezek ellenére láttuk a szépet is, csak éppen legtöbbször azt a természet építette, nem a román állam. De élmény volt hazaérkezni is. 15 éves fejjel egy ideig sokkal jobban értékeltem mindazt, amivel rendelkezem.


Persze ez Erdély, ami az akkori vezetésnek, meg a rendszerváltás előtti állapotoknak köszönhetően jóval elmaradottabb volt Románia egészéhez képest. De akkor is a kontraszt hatalmas volt, mintha 50–100 évet mentünk volna vissza az időben, és kevés dolog volt, ami emlékeztetett volna arra, hogy valójában mégsem.


Szóval államadósság ide vagy oda, a rendszerváltás környékén Románia az élmények szintjén leginkább egy nyomortelepre hasonlított.


Legutóbb 5 éve voltam talán Erdélyben. Akár falun, akár városban voltunk, az élményem az volt, hogy nagyon hasonló az élet, mint nálunk.

nov. 5. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

14 - " Magyarországon nincs ingatlanadó, Romániában van." - Nincs mi?!

Akkor a nyaralóm és a garázsom után mi a túrót fizetek?

Különben: az ÁFA minden után, mindenki számára fizetendő, így a kettőt össze hasonlítani enyhe tudatlanság/csúsztatás!


Menj végig a Rákóczi úton, vagy valamelyik város főutcáján: "Eladó" "Kiadó" - lelakott mocsok.

Kolozsvárott, Bukarestben, Nagyváradon nem láttam ilyet.


" (Személyes tapasztalat, hogy Kolozsvár felé már sikerült kátyúkba belefutni pedig még el se készült a teljes szakasz)" Jártál Miskolc felé?

Láttad a "szuper magyar autópálya" romjait beszakadva???


A lej ugyanúgy tartja magát mint a cseh korona, vagy a bolgár leva - nem rohasztja le a kormányuk, mint a forintot!


"Tudtommal náluk is 11-12-kor zárnak az éttermek és ha vennéd a fáradtságot, hogy google mapson megnézd akkor te is azt látnád, hogy épp zárva van minden és csak a holnapi nyitvatartást írják." - leszarom; én személyesen szeretek vacsorázni járni, és ha jól laktam, akkor nyitva volt az étterem, akármit is ír a google!


Azon sem csodálkoznék, ha Bécset lehagyták volna - ugyanez a helyzet Pozsonnyal is... Viszont mi jóltartjuk magunkat Szófia előtt...


Igen, jó nekik az EU Ügyészsége, rengeteg tolvajt elkaptak már, és a tisztulási folyamatok éreztetik a hatásukat! Ott már nem tud a miniszterelnök 100 millió dollárt kimenekíteni a kipcsak alapba...


15 - te ostoba vagy, és nem kicsit!

Nekünk gyógyvizeink vannak, meg termőföldjeink, meg Balatonunk (ami pl. repülővel megközelíthetetlen), meg Hortobágyunk... - meg 40 centis kilátónk, meg lombkorona sétányunk lomb nélkül, meg ló-wellness, meg üveghíd... A bányáinkat valami barmok bezárták...

nov. 5. 04:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
100%

Településtől is függ. Kolozsváron inkább élnék, mint mondjuk Olaszliszkán. Romániának is vannak full elcigányosodott részei, ahogy Magyarországon is van ilyen.

De itt Pest mellett néhány közút állapota tényleg a 90-es évek Romániáját idézi. Nem az kérdés, hogy a románok mit csinálnak, hanem hogy mi miért fejlődünk visszafele az eu-s támogatások ellenére?

nov. 5. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

ma 01:19

Ez miben módosít azon, hogy erőforrások terén jobb helyzetben vannak? Magyarország 2010-ben a költségvetése 7-8%-át költötte adósságfinanszírozásra, ez nagyságrendileg ugyanannyi, mint amennyit az EU-s támogatások jelentenek.

Attól, hogy 90-ben nagy szegénység volt akkor azon a szinten kellett volna maradjanak mostanáig?

Ha megnézed pl. a német GDP-t az is lényegesen kisebb mértékben nőtt az elmúlt 20 évben, mint mondjuk a magyar (de még a cseh is), mert alacsonyabb bázisról könnyebb fejlődni. (ez az egyik nagy titka a román gazdaságnak is illtve az, hogy az árszínvonalok terén valami bűzlik, mert ha a nem vásárlóerőn nézzük a GDP-t, béreket, ... akkor valahogy nem akkora a felzárkózás)


ma 04:34


"az ÁFA minden után, mindenki számára fizetendő, így a kettőt össze hasonlítani enyhe tudatlanság/csúsztatás!"

Tényleg Romániában csak az emberek 90%-a lakik saját ingatlanban, így csak egy "kis" részüket érinti az ingatlanadó.


Ezzel arra próbáltam rávilágítani, hogy csúsztatsz amikor csak az áfát nézed, mert attól hogy forgalmi adó mértéke kisebb még más adókban jobban sarcolják a népet. Pl. a bruttó minimálbérből 46%-ot vesz le az állam.


Kapsz bruttó 100 egység fizetést, abból Magyarországon 65-öt kapsz kézbe, amiből a 27%-os áfa után is marad 47,5 forint.

Romániában a nettód 54 egység lesz, a 19%-os áfa után meg marad 43,8 forintod.


"Menj végig a Rákóczi úton", "akkor nyitva volt az étterem, akármit is ír a google"

Ezt anekdotikus érvelésnek hívják, nyugodtan keress rá hátha tanulsz valami újat.

A valóság az, hogy egy bő 2-szer akkora országban alig több mint fele annyi autópálya van. A valóság az, hogy vonattal még a szomszéd megyeszékhelyre se érdemes elindulni, mert annyira rossz állapotban van ott a vasút.


"rengeteg tolvajt elkaptak már, és a tisztulási folyamatok éreztetik a hatásukat!"

Erre tudnál példákat mondani? Mert nekem inkább tűnik úgy, hogy a nagy antikorrupciós hivatalukat arra használták, hogy a politikából bizonyos személyeket eltüntessenek. De még csak véletlenül se olyanokat akik épp komoly hatalmat gyakorolnak.


"Azon sem csodálkoznék, ha Bécset lehagyták volna" te nem csodálkoznál rajta, mert bezzegRomániázni szeretnél, de azért az a 4 millió román aki nem otthon akar boldogulni talán még nem hitte el ezeket a győzelmi jelentéseket.


"Nekünk gyógyvizeink vannak, meg termőföldjeink, meg Balatonunk (ami pl. repülővel megközelíthetetlen), meg Hortobágyunk."

Románok turisztikai szempontból is jobban állnak, pl. ha már Nagyváradozol akkor tudhatnád, hogy ott is vannak gyógyvizek, már a 90-es évek elején is Svédországból ment repülőgép ami a turistákat vitte oda.

Romániának másfélszer több termőföldje van. (úgy, hogy a mi közel 5 millió hektárunk egy része se feltétlen olyan amin tényleg érdemes termelni) Csapadék 100-150 mm-rel esik több évente.

Nem arról volt szó, hogy Romániában minden városban van repülőtér? Most akkor mégsincs vagy, hogy lehet ez nálunk előny amikor elméletileg az ő tengerpartjuk közelében is vannak nagyvárosok. (amúgy a sokáig egyetlen működő autópályájuk pont Bukarestből a tengerpartra vezetett)

nov. 5. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
34%

Romania majd csak most kezd el visszaesni.

Majd jonnek a hirek hogy ez a csudanagy elorelepes oka nem mas mint hogy Orbant megszegyenito modon osztogattak a nepnek.

Az eves gdp aranyos hianyuk a mienknel is nagyobb, es elorelathatolag a jovoben is rosszabb lesz.

Igy mukodik ugyanis a pilopulista gazdasagpolitika. Osztogatnak hogy ujravalasszak oket. A bukott baloldalt, amit az utobbi 15evben szamtalanszor elzavartok majd ujravalasztottak a roman testvereink.

nov. 5. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!