Most viccen kívül Putyin ha akarná tényleg eltudná tüntetni az életet a földről az atombombákkal ettől olyan veszélyes Oroszország?
"A legnagyobb és a legnagyobb mennyiségű atom az oroszoknak van."
Amelynek jelentős része jelenlegi állapotában kb annyira alkalmas, hogy felrobbanjon ott, ahol van.
Nem.
Az élet teljes eltűntetése még a ~35 ezres, hidegháborús szovjet nukleáris arzenállal is erősen kétséges volt, egyszerűbb életformák bőven túlélték volna azt is, sőt, a déli féltekén, ahol gyakorlatilag nem voltak célpontok, még az emberek is megmaradtak volna valószínűleg.
A mai orosz arzenál összesen ~1500-1700 darab készenlétben tartott nukleáris fegyvert jelent, és a hidegháborúsnál kisebb átlagos hatóerővel - a megatonnás robbanófejeket már mind az USA, mind az oroszok szinte teljesen egészében kivonták használatból.
A legrosszabb, amit tehetnének, ha pl. kilövik az összeset az USA-ra, akkor az USA lakosságának kb. 60-80%-át tudnák vele kiírtani, feltéve persze, hogy direkt a városokat célozzák.
Viszont ennek meg semmi értelme, ha bekövetkezne az a nagyon valószínűtlen scenario, hogy kitör egy full scale atomháború a két fél között, akkor az, aki elsőnek lövi ki a rakétáit, a másiknak a nukleáris csapásmérő képességeire és az vezetésre célozna elsősorban, hogy a válaszcsapás minél gyengébb legyen.
Tehát ha az oroszok támadnak először, akkor Washington, Raven Rock, Peters Mountain, Mount Weather, Cheyenne Mountain, meg persze nyilván vannak még ezen kívül is kormányzati nukleáris bunkerek, amik nem nyilvánosak, de az oroszok tudnak róla.
Plusz ugye a szárazföldi rakétasiló telepek ott az ország közepében Dél-Dakota és a környező államokban, plusz a stratégiai bombázókat állomásoztató légibázisok, illetve plusz azok a kikötők, ahol Ohio flotta állomásozik.
Illetve minden bizonnyal a brit és francia stratégiai képességekre és vezetésre is csapást mérnének.
Erre így el is menne elég sok fegyverük, nyilván van hiba is egy ilyen óriási támadásban, nyilván nem mindegyik fegyver robbanna fel, előfordulnának meghibásodó hordozóeszközök is, a megtámadott országok rakétavédelmi rendszerei is hatástalanítani tudnának számos beérkező rakétát.
Tehát nem, ez nagyon-nagyon messze van attól, hogy eltüntetik az életet a földről :)
Szerencsére.
Épp ez volt a célja a nukleáris leszerelési programoknak egyébként - ha véletlenül ki is törne egy nukleáris háború a két fél között, amit amúgy egyik se akar, de ha véletlenül mégis megtörténne az elképzelhetetlen, akkor se pusztuljon ki emiatt az élet és az emberiség a bolygón.
Pedig nagyon nem jellemző az emberiségre, hogy képes felelős döntést hozni és globálisan cselekedni, de azért szerencsére néha előfordult.
Egészen pontosan kétszer.
Az egyik az ózonkárosítás elleni, globális egyetértés és cselekvés, a másik pedig a nukleáris leszerelési programok végigcsinálása.
Kérdező, én jobban aggódnék az usa miatt. Ők már 2 atom bombát is ledobtak Japánban. Elhamvasztva elevenen nőt, férfit, öregeket, gyermekeket, még csecsemőket is. Több százezer embert, civileket. Az oroszok még nem használtak atom töltet senki ellen.
A kérdés, hogy a rendelkezésükre álló 6000 valahány atomfegyverből mennyi lehet a valóban bevethető. Lehet, van nekik néhány cár bombájuk már azóta, az azért tud pusztítani. Meg ugye ki tudja mi mindent kikutattak, kifejlesztettek már a titkos szibériai, istenhátamögötti kutató laborokban.
De amúgy az usa ugyanez, azok se álltak le a fejlesztéssel, biztos ott is van egy két meglepi.
#15
Csakhogy nincsenek már ekkora fegyvereik.
Ami azt illeti, soha nem is voltak, építettek egyszer egy darab 50 Mt-s bombát, a Cárt ugye, de ilyen nagyságrendű fegyvert nem.
Se ők nem, se a jenkik.
A leszerelési egyezmények nem csak abból álltak, hogy mindkét fél megígérte, hogy leszerel, hanem konkrétan bejárást biztosítottak egymás nukleáris fegyveres létesítményeibe, hogy kölcsönösen ellenőrizni is tudják egymást.
Persze kizárni teljesen nem lehet, hogy titokban mégis építettek ilyen fegyvereket, de mindenesetre meglehetősen valószínűtlen.
Ugye most arcoskodnak a Poszeidon torpedójukkal, de senki se tudja, hogy igaz-e, vagy sem.
És nem csak azért valószínűtlen, hogy ekkora fegyvereket készítettek, amit fentebb leírtam, hanem azért is, mert egész egyszerűen nincs értelme.
Most mégis mi van akkor, ha ledobnak Los Angeles-re egy 30 Mt-s bombát?
Meghal vagy 10 millió ember, és? Ezzel mit is értek el valójában?
Igazából semmit, mert a válaszcsapás elindul ugyanúgy, és nekik is annyi.
A háborúk célja általában nem a minél nagyobb civil népirtás, legalábbis a legtöbb esetben nem, hanem vagy a másik fél katonai erejének a megsemmisítése, vagy kapitulációra kényszerítés.
Tehát egy nukleáris támadásnak a célja épp az, hogy a másik fél nukleáris csapásmérő és hagyományos katonai erejét a lehető legjobban meggyengítsék, és onnantól kezdve, hogy ez sikerült, a másik fél civil lakossága gyakorlatilag nukleáris túszként használható.
Azaz, tegyük fel, hogy az USA csapásmérő erejének a 80%-át meg tudják semmisíteni, miközben a nagyvárosaik és úgy általában a civil lakosság nagy része még él.
Az USA itt már tudja, hogy ő maga nem tud egy hasonlóan válaszcsapást kivitelezni, viszont vesztenivalója még mindig van, mégpedig a civil lakosság.
És ez vice versa igaz, fordított irányban is ez a nukleáris erő használatának a stratégiája.
Na ehhez viszont nem kellenek csilliárd gigatonnás óriásbombák.
A célba juttató technológia már sokkal-sokkal pontosabb, mint a hidegháborús években, tehát kisebb töltetekkel is kivitelezhető ugyanez.
A probléma csak annyi, hogy, legalábbis a nyilvánosan tudható információk alapján, egyik félnek sincs képessége arra, hogy a másik fél nukleáris csapásmérő erejének a nagy részét megsemmisítse, még mielőtt bevethetnék.
Illetve hát ez pont nem probléma, mert ez az, ami nagyon valószínűtlenné teszi, hogy valaha is megtámadják egymást :)
A tárgyilagossaág hiánya miatt lettetek szerintem lepontozva. Amikor valaki előjön a Cár-bombával az már egy jel arra, hogy nem lesz tárgyilagos. A cár bomba bele sem fért a hordozó Tu-95-be, már a megolkotásánál sem volt semmi reális esély annak a bombának a célbajuttatására, nem hogy ma. Az ilyen huszon-harminc tonnás légibombák ( sőt a jóval kisebbek is ) elvesztették stratégiai jelentősségüket már évtizedekkel ez előtt. Képzeld el, ahogy egy wizzaires Airbus Beotól lassabban repülő propelleres gép elindul lebombázni Washingtont... :D
Kretens előjött a szokásos "pusztítsuk el a visszalőni nem tudó nagyvárosokat" hülyeséggel. Első csapásként sosem ezeket lövik, hanem azokat a katonai objektumokat ahonnan válaszcsapás érkezhet. Lusta vagyok kikeresni az aktuális rendszerben tartott mennyiséget, de a wiki egy korábbi adata szerint:
"The Russian Strategic Rocket Forces have 286 ICBMs able to deliver 958 nuclear warheads: 46 silo-based R-36M2 (SS-18), 30 silo-based UR-100N (SS-19), 36 mobile RT-2PM "Topol" (SS-25), 60 silo-based RT-2UTTH "Topol M" (SS-27), 18 mobile RT-2UTTH "Topol M" (SS-27), 84 mobile RS-24 "Yars" (SS-29), and 12 silo-based RS-24 "Yars" (SS-29)."
Ezek az orosz stratégiai nukleáris erők. az R-36 képes 1db 20Mt-s vagy 10db 750kt-s töltet célbajuttatására. Az SS-19 1x1Mt vagy 6x750kt-s töltet célbajuttatására, a Topol és Topol M 1x1Mt-ra, a Yars 6x500kt vagy 10x150kt átlövésére.
Ha te indítod az első csapást akkor a cél, hogy minden válaszcsapásra alkalmas eszköz megsemmisüljön. Csak az amcsiknál van valami 300+ aktív ICBM siló, csak ezek kiiktatására elmegy a az azonnal indítható töltetek fele, ha minden rakétát mirvvel pakolsz meg. Ezen felül ott vannak a katonai vezetési pontos, repterek, raktárak,kikötők stb és akkor ez még csak az USA, de a NATOban még ott van Nagy-Britania és Franciaország is.
Amikor matekoznod kell, hogy elpusztítom a 10 legnagyobb városukat egy-egy 20Mt-s termonukleáris töltettel, vagy ezzel a 10 rakétával szétdurrantok 10db katonai célpontot, hogy véletlenül se tudjanak visszalőni akkor te nyilván a nagyvárost választanád, mert hű lennél a nicknevedhez :D
A tengeralattjáróról indítható rakétáklat azért nem szedtem össze, mert azok jóval kisebb hasznos teherbírással rendelkeznek ott a 10x100kt többre nincs lehetőség.
Amikor ilyen tárgyilagosan számháborúztok a töltetekkel, akkor mindig elfelejtitek, hogy ezek nagyon nagyon nagy része nem ICBM tetjén csücsül, hanem klasszikus légibomba, torpedó,cirkálórakéta fej stb.. A nagy számok addig voltak lényegesek, amíg a légvédelem utol nem érte a gépeket. A hidegháború elején mindkét oldal nagy számban ontotta a nukleáris fegyvert bevetni képes bombázókat és akkor volt lényeges a kinek hány nukleáris fegyvere van. Az 1960-ra amerikaiaknál ott volt 2000db B-47, 600db B52 és 110db B-58. Ezek együttesen !12-13 000db! légibombával tudtak volna felszállni. A másik oldalon is ott volt 1000+db Tu-16 és pár száz Tu-95 majd jöttek a Tu-22-esek... Itt volt lényeges, hogy kinek hány ezer töltete van, mert itt még tömegtámadásokkal oldották volna meg a légvédelem leküzdését. Az ICBM-ek megjelenéséig számított kinek mennyi van, az ICBM-ek hadrendbe állása és főleg a SALT majd a START egyezmények után a két "szembenálló" fél ICBM képességei a korlátozások miatt kiegyenlítődtek. Az ez alatt eltelt 30 évben a légvédelem annyit fejlődött, hogy a harcászati nukleáris fegyverek közül a légibombák szerepe nullára redukálódott. Lehet neked 3000 légibombád, sok sikert a célbajuttatáshoz :D
Nem véletlenül fejleszt mindenki (főleg az oroszok) ész nélkül annyi cirkálórakétát, csak ezek nem interkontinentális eszközök.
Legközelebb talán próbáljatok meg tárgyilagosak maradni :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!