Kína mikor fogja megelőzni a USA-t a GDP rangsorban?
Pár éve még mindenki azt mondta volna, hogy pár éven belül. De azóta annyi minden történt a világban, hogy már egyáltalán nem olyan biztos, hogy meg fog történni. Illetve, ha igen, akkor az nem csak egy rövid átmeneti idő lesz-e, amig vezetni fog.
Kína most lendült át a népességi csúcson. Drasztikus népességcsökkenés várható pár évtizeden belül. Az egykepolitika túl sikeres volt, túl későn törölték el, ma már az a megszokott családmodell, nem is akarnak több gyereket.
A népesség csökkenés, és az extrém mértékben elöregedő társadalom sok problémát fog még okozni Kínának. Közben az USA gazdasága szakadatlan fejlődik, és a bevándorlásnak köszönhetően a népessége is gyarapszik.
Becslések szerint 2035-re. Természetesen, ha nem fog teljesen összeomlani az elöregedő populáció miatt, ami nyilván nem olyan egyértelmű outcome, de az egyik reális opció.
A következő feltörekvő ázsiai ország India, amit 2075-re becsülik, hogy megelőzik az USA-t.
Egyébként 2075-re már úgy mérik, hogy Indonézia és Nigéria is elég komolyan felzárkózik a top országok közé.
Van egy csomó ország nagy populációval, de aránylag kis GDP-vel, ezen országokban jósolják a komoly fellendüléseket.
Attól függ hogyan nézzük. Kína lakossága nagy, nominálisan a teljes GDP-ben lehet beelőzi az Egyesült Államokat "hamarosan".
Viszont Kína gazdasági növekedése 20 éve lassul, kisebb-nagyobb kiugrások vannak de lassul, ami annyit jelent hogy Kína beelsik a közepes fejlettség csapdájába. A 12500 dolláros egy főre eső GDP az nagyon messze van az amerikai 70 000 dollár körüli egy főre jutó GDP-tól.
Kínában a nagy váltást azt jelentette a gazdaságban, amikor a mezőgazdaságban dolgozó tömegeket átterelték az iparba, most viszont szükségük lenne a továbblépéshez egy második gazdasági forradalomra ami már high-techre, K+F-re és a magas hozzáadott értékre épül. ennek a legnagyobb gátja maga az állam, a komcsi berendezkedés.
A tendenciák alapján a 2030-as évek második felében, de egyre csak csúszik. Minden előrejelzés egyre későbbre teszi ezt a pontot.
És persze akkor az egy főre jutó adatokban még sehol nem lesznek.
Illetve még idő kell, mire kiderül, hogy a csökkenő népesség mit fog eredményezni, hiszen Kína még mindig nagy mértékben épít a nagy tömegben elérhető, olcsó munkaerőre. Ez viszont egyre kevésbé lesz.
Fentebb már említették, hogy jelenleg az ipar húzza a Kínai gazdaságot, kB olyasmi logikával mint itt, hogy "legyen mindenhol egy rakás összeszerelő üzem és kész" csak ott ehhez többen vannak. De ebben nincs végtelen lehetőség, át kéne lassan állni magasabb hozzáadott értékű iparágakra, szolgáltatásokra technológia alapú szektorokra, de ez a jelenlegi vezetéssel nagyon nehezen fog menni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!