Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » 100 év múlva szerinted melyik...

100 év múlva szerinted melyik országnak lesz esélye, hogy szuperhatalom legyen?

Figyelt kérdés

Nyilván lehetetlen előre megmondani, szimplán csak véleményekre vagyok kíváncsi.

Országok listája valószínűségi sorrend szerint:

1. USA - Ha semmi sem változik, akkor valószínűleg az USA marad az élen, nekik van erre a legnagyobb esélyük.

2. Európai Unió - Unió alatt azt értem, hogy egybeolvad az Unió, erre nagy esélyt látok, bár nem úgy, ahogy sokan elképzelik. Az Európai Unió, mint ország véleményem szerint csak Nyugat-Európát foglalná magába, nem hinném, hogy Kelet-Európa csatlakozna, plusz ők sem hinném, hogy szeretnék. Ha Nyugat-Európából (Franciaország, Németország, Spanyolország, Portugália, Benelux államok, Ausztria, Olaszország esetleg Dánia) egy ország lesz, akkor igencsak megugrik a GDP-s adatok tekintetében, amely később még inkább javulhat megfelelő geopolitikai döntésekkel.

3. Kína - Nem kell magyarázni, már így is a második helyen állnak. Hozzátenném, szerintem az ország hatalmas visszaesés előtt áll, nem lepődnék meg, ha a későbbiekben még a top 5-ből is kiesnének több ok miatt.

4. Argentína - Meglepő lehet egyeseknek, amiért felkerült a listára. Argentína alapjáraton egy aranybánya, minden adottsága meg van ahhoz, hogy egy nap szuperhatalommá váljon. Az országot évtizedek óta felemészti a korrupció. Ha változik a helyzet, és olyan vezető kerül az ország élére, amely az argentinoknak kedvez biztos vagyok abban, hogy az élmezőnybe kerülnek.

5. India - Úgy érzem Indiát sem kell magyarázni, fejlődő ország, jó adottságokkal. Az egyetlen, amely hátráltathatja az országot az egyenlőtlen fejlődés. 1.4 milliárd emberről beszélünk, köztük még mindig rengetegen élnek borzalmas körülmények között. Simán eltudnám képzelni, hogy az egyenlőtlenség miatt a szegényebb réteg fellázad, mely évtizedekre visszalöki Indiát a mélybe, ahol pár évtizede volt.

6. Kanada/Oroszország - Oroszországot nehéz elképzelni, hogy ismételten szuperhatalom legyen, a fenti két országnál a klímaváltozást vettem figyelembe. Temérdek befagyott területtel rendelkeznek, amivel nem igazán tudnak mihez kezdeni. Ha az északi félteke a klímaváltozással kedvezően alakul számukra, akkor egyértelműen a 2 fenti ország lesz az új szuperhatalom. Ha a klímaváltozás nem úgy alakul, ahogy előrejelzik, akkor viszont egyik sem fog tudni még a top 3-ba sem bekerülni.


Szintén eltudnám képzelni: Ausztráliát, Brazíliát, Dél-Koreát, esetleg Japánt és Mexikót is az élmezőnyben, bár nekik eléggé nehéz dolguk lenne, nincsenek olyan jó helyzetben, mint a fenti országok.



2023. jan. 16. 11:03
 1/9 anonim ***** válasza:
91%
Kína, India, USA
2023. jan. 16. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
92%

Első probléma. Miből lehet tudni, hogy száz év múlva ugyanúgy gondolkodnak és a szuperhatalom mint olyan, fontos lesz.

Második probléma: a szuperhatalomság nem nagyon van definiálva. Mindenki ért alatta valamit, de hogy ez azonos lenne, az több mint kétséges.

Harmadik probléma: azért bizonyos laza dolgokban a fontosabb értékbecslőknek van közös véleményük. És az nem nagyon hasonlít az itt megfogalmazottakhoz.


Így aztán nem igazán érzem a kérdés fontosságát, jelentőségét és azt, mit is elégít ki. Annyit mégis hozzátennék, ma Luxemburg GDP-je a világ első 10 országa közé tartozik, de soha nem lesz esélye meghatározó lenni, mert a népesség mint erő nem hanyagolható el. Így például Kína negyed akkora eredménnyel vetekszik az USA-val. De nagy kérdés, tud-e például feleakkorára növelni a teljesítményét, mert ennek azért feltételei vannak. Részben objektív például képesség, részben szubjektív például a többiek hozzáállása.

Az a megállapítás is problémás, hogy mit akar Európa nyugati és keleti fele. Például kérdés, hová is tartozik Csehország, Szlovákia, Horvátország, sőt, törekvéseit tekintve Románia. Mert ők mennének és szívesen fogadnák őket. Csak ehhez e bonyolult világban idő kell.

2023. jan. 16. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
24%
USA,Mexikó, Argentina. Ők tudnam önellátóként üzemelni a következő 20-50 évben meg ezen lesz a hangsúly.
2023. jan. 16. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Kína a következő 30-50 évben nagyon fontos ország lesz. De! A népessége nagyjából most fordult át csökkenőbe, és az egyke politika eltörlése se hozott ezen változást. Mikorra a mai fiatalok idősek lesznek, nagy társadalmi problémákkal fog szembe nézni. Még pár évtized növekedés után akár gazdasági hanyatlásba is fordulhat az ország.

Japán drasztikus népesség csökkenéssel küzd, bevándorlás pedig jó formán nincs. Egyelőre hanyatlik és nem szárnyal.

Dél-Korea, ha egyesülni tudna északkal, akkor is max regionális középhatalommá tudna nőni.

Kanada a világ egyik legfőbb bevándorló országa, és mivel mindentől távol van az USA-t leszámítva, így csak az megy oda, akit ők akarnak. 100 év múlva akár a 100 milliós népességet is elérheti, ha így folytatja. Minden esélye meg van rá, hogy a legnagyobb gazdaságok listáján még előrébb lépjen.

USA, jöjjön szinte bármi, az ő fejlődése szinte töretlen a nem túl hosszú történelme során. Válságokból szinte mindig gyorsan talpra áll. Nem hiszem, hogy sok minden veszélyeztetné a vezető szerepét. Még, ha Kína 1-2 évtized erejéig át is veszi a legnagyobb gazdaság titulusát. Bár ez se biztos, hogy meg fog történni.

India... meg lenne a népesség, meg lenne a szaktudás, hogy komoly ország legyen. De a belpolitikája és az infrastruktúrája csapnivaló.

2023. jan. 16. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

2-es!

A szuperhatalom, mint olyan biztosan ugyanúgy fontos lesz, mint ma. Elvégre senkinek sem mindegy, hogy ki vezeti a világot, olyan pedig sosem lesz, hogy megoszlik a hatalom az országok kezében.

A szuperhatalom definiálva van. A szuperhatalom az, amely gazdasági, katonai és diplomáciai erővel rendelkezik, magyarul uralják a világot. Luxemburg pl. hiába gazdag, mondhatni semmilyen erővel nem rendelkezik, ha geopolitikáról van szó, éppen ezért nem lehet szuperhatalomként hivatkozni az országra.

Szerintem Európa nem foglalkozna Kelet-Európával, ha egyesülésről lenne szó. Max még Csehország csatlakozna, de a többi csak hátráltatná az élet minden területén az országot, de tiszteletben tartom a véleményed, lehet neked lenne igazad. :)

2023. jan. 16. 11:52
 6/9 anonim ***** válasza:
94%
@3 Minden létező ország képes, vagy képes lenne önellátó módon működni ha úgy hozná a sors. A kérdés az, hogy ehhez mennyire esne vissza a jelenlegi populációszám és hogy mennyire süllyedne vissza középkori körülmények közé az ország, a társadalom. Argentinában és Mexikóban a mai napig nem sokban haladták meg a középkori szintet, és azt is jellemzően inkább csak a nagyobb településeken. Egy csomó ország még a visszasüllyedését követően is magasabb szinten tudna maradni általánosságban, mint amin jelenleg ez a két ország áll.
2023. jan. 16. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
4%
100 év múlva az USA gyarmata lesz az összes többi ország. Legalábbis elég jól haladnak efelé.
2023. jan. 16. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
0%
Egy egységes Korea
2023. jan. 16. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
34%

Olyan országokat mint Oroszország Ausztrália Brazilia kihagytatok a listáról.


Ha a kővetkező 100 évben nem lesz újjab hatalmas technologiai fejlődés valamelyik országban akkor valoszinű vissza térünk a több polosú világhóz.

2023. jan. 16. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!