Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Kínában a népesedési problémák...

Kínában a népesedési problémák mennyire veszélyeztetik a nagyhatalmi törekvéseket?

Figyelt kérdés

Most jött ki a hír, hogy elkezdett csökkeni Kína népessége. Az előrejelzések már eddig is ezt jósolták, de későbbre tették azt a pontot, amikor ez be is következik. Az aktív népesség száma már egy pár évvel elkezdett csökkeni. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag már idén India lesz a legnépesebb ország a világon, mert ott naponta mintegy 86 ezer születést regisztrálnak, míg Kínában csak 49 ezret.

A népesedéssel a nyugati országok is már kb 50 éve küzdenek és ezen a bevándorlással próbáltak enyhíteni, de látható, hogy hosszú távon az is csak új törésvonalakat hoz a társadalomba és igazából nem oldja meg a problémát. A jólét tulajdonképpen minden kultúrában hozza magával azt, hogy az emberek nem akarnak sok gyermeket, Kínában is egy városi, középosztálybeli életet finaszírozni elég drága ezért nem csoda, hogy ott is hiába próbálják ösztönözni a gyermekvállalást, nem sok sikert érnek el. Viszont így nemsokára a kínai társadalom is rendkívül sebezhetővé válik és rengeteg energiát fog majd felemészteni a belső ellátórendszerek fenntartása. Nem hiába mondják szakértők, hogy a nyugati országokkal ellentétben Kína előbb lesz öreg, mint gazdag.



2023. jan. 18. 09:59
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
Semennyire, elég hatalmas a népesség így is, és jól is jön, hogy óvódák meg iskolák helyett hadihajókat tudnak építeni.
2023. jan. 18. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon veszélyezteti. Sokan azt hiszik Kínáról, hogy ú, 1,4 milliárd ember + centralizált rezsim + nyersanyagok = a megállíthatatlan szuperhatalom. A valóság meg ennél sokkal bonyolultabb. Sok szakértő mondja azt, hogy Kínának még van úgy 10-15 éve, ameddig tud ilyen mértékben fejlődni, utána gondok jönnek.


Kína nagyon gyorsan nagyon hatalmasra nőtt az olcsó és fiatal munkaerejét használva, de ez az erőforrás szép lassan előnyből hátránnyá fog formálódni. A reprodukciós rátájuk alacsony, a lakosság öregszik. Viszont a lakosságnak nem volt ideje eléggé meggazdagodni ahhoz, hogy a saját nyugdíjas koráról gondoskodjon, mint nyugaton.


Ezzel nemsokára kezdeni kell valamit, és vagy egy erős nyugdíjrendszert vezetnek be, ami nagyot fog drágítani a gazdaságon, vagy a gyerekeknek kell eltartani a szülőket.

Utóbbi viszont öngerjesztő spirál, mert az alacsony reprodukciós ráta miatt kevesebb gyerekre hárul a szülők eltartása, ami miatt a gyerekvállalási kedv tovább csökkenhet. Ennek a tortának a csúcsán pedig ott ül az egyke politika, ami miatt egy rakás kínai ember egyedül tart majd el két szülőt, és könnyen lehet, hogy e mellé inkább nem is vállal gyereket.


Az egész kínai növekedés egy lufi, amit valahogyan le kell engedni, és egyelőre nem látszik, hogy hogyan. Az egész gazdasági modelljük fenntarthatatlan, de nem látom a jelét annak, hogy valami másra akarnának váltani.

2023. jan. 18. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem véletlenül szántották be az egy család egy gyerek modellt.

Az nem tartható - és még a biológiával is ellentétes - hogy 50 millió kínainak egyszerűen nem jut nő. Nem fiatal, vagy szép, hanem semmilyen.


A nagyhatalmi törekvéseik a legkisebb gondjuk, mert ugyanaz történik velük is mint az öszzes fejlett országgal - a régiójukból Japánnal és Dél-Kóreával - hogy az életszínvonal és a képzettség növekedésével csökken a termékenységi ráta.

Japán és Dél-Korea már elöregedett. A jelenlegi demográfiai modellek szerint a század végére Kína lakossága 800 millió körülire csökken, ami elég durva. Mondjuk ők még abban a helyzetben vannak, hogy ha a párt kiadja az ukázt, hogy "szaporodjatok" akkor szaporodnak, mert jobban járnak mintha ellenállnak.

2023. jan. 18. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

"ugyanaz történik velük is mint az öszzes fejlett országgal"


Teljesen igaz, de épp ezt akartam mondani: velük sokkal gyorsabban történik, ezért nagyobb lehet a sokk is. Kína bizonyos szempontból még mindig egy fejlődő ország, még nem állt be a fejlett országokra jellemző lassan mozgó egyensúly. A fejlődő országoknak bevándorlásra van szükségük a növekedés fenntartásához, de Kínának ennél sokkal mélyebb gondjai vannak/lesznek.


Szerintem az emberi népesség csökkenése szükségszerű és helyénvaló történés. Az a nem mindegy, hogy mondjuk egy EU-nak, Japánnak, USA-nak van ideje kitalálni egy olyan társadalmi rendszert, ahol ez kivitelezhető. Ezzel szemben Kínának néhány évtizeden belül olyan drasztikussággal csaphat be az ajtón a probléma, hogy bizonyos szempontból az ország visszaszegényedése sem irreális kilátás.


Jelenleg éppen azon fáradoznak, hogy Afrikába fektessék a pénzüket, hogy az ott kibontakozó népességrobbanásból profitálva olcsóbbak tudjanak maradni, vagy/és megelőzzék, hogy Kína eldrágulásával a nyugat oda tegye a termelést. Érted: Kína keresi az olcsó munkaerőt.


Így próbálnak átmenni beszállítóból megrendelővé, de ettől még belül ugyanúgy adott az a probléma, hogy maga Kína sem hagyta maga mögött az iparosodási fázist, és egyik pillanatról a másikra akar átváltani a fejlett országok viselkedésére.


Egész Kína olyan, mint egy startup cég, amit fenntarthatatlan sebességgel felpumáltak hatalmasra, és ott áll előttük a kihívás, hogy képesek lesznek-e profitábilis céggé átalakítani, vagy becsődölnek.

2023. jan. 18. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nagyobb problémáik lesznek, mint bármelyik Európai országnak, vagy akár Japánnak.
2023. jan. 19. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!