Közgazdaságtannal kapcsolatos kérdés. A háborús infláció és a szankciós infláció között mi a legfőbb különbség?
Ezek politikai fogalmak, nincs sok közük a valós közgazdasághoz.
A háborús inflációt le lehet fordítani úgy, hogy a háború okozta reálgazdasági zavarokból jövő inflációs hatás. Talán hallottad már a kifejezést, hogy Ukrajna Európa éléskamrája. Kapta ezt a nevet, amiért Európa egyik legnagyobb gabona, kukorica, árpa és napraforgó termelője volt Ukrajna, saját szükségletüknek többszörösét termelték meg. A háború okán a betakarítás, feldolgozás és szállítás alulmaradt, így akik ukrán mezőgazdasági termékek importjára szorultak, azoknál hiány lépett fel, aminek árfelhajtó hatása volt. Ugyanez igaz a vas és acéliparra, illetve néhány más fémércre, ugyanis ezek tekintetében is elég gazdag lelőhely volt Ukrajna. + a cellulóz is, ugyanis Ukrajna fagazdálkodása is elég jelentős volt a régióban.
Ez a "háborús" infláció ilyen értelemben valós volt, elsősorban Kelet-Európában. Ennek ellenére azért tartják sokan politikai lúzongnak, mert már a háború kitörése előtt az alapélelmiszerekre és benzinre árstoppot rendelt el a kormány, ergo bőven a háborút megelőzően voltak itt gazdasági gondok, de az ukrán-orosz konfliktussal próbálják ezt palástolni.
A "szankciós" infláció alatt pedig általában az Európai Unió által kiszabott Oroszország elleni szankciók általi gáz és olajáremelkedést szokták érteni. Egyszerűbb olvasata ennek, hogyha nem lettek volna szankciók, akkor nem nőttek volna az energiahordozók árai sem. Ez a fikció része a dolognak és ezért tartják csak politikai kifejezésnek. Miért? Azért mert látni kell, hogy már a háborút megelőzően is kilőttek az energiaárak mikor még nem voltak szankciók. Másrészt pedig pont ezekben a hónapokban látszik, hogy annak ellenére, hogy az EU újabb szankciókat foganasít meg Oroszországgal szemben, annak ellenére a gázár drasztikusan visszacsökkent. Augusztusban még 350 euró volt 1 megawattnyi gáz ára, mostmár kevesebb, mint 100 euró. Tehát nem a szankciók mozgatták a gázárakat, akkor mi? Egyszerűen a túlkereslet. A nyár folyamán minden nemzetgazdaság fel akarta tölteni a gáztározóit, ami növelte a keresletet, ami pedig növelte az árakat. Most hogy a gáztározók megteltek és visszacsökkent a gáz iránti igény, ezt a változást az árak is lekövették.
Lehetne ezt még fejtegetni, de alapvetően rengeteg dezinformáció lengi körül a témát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!