Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az F-35 sikeres projektnek...

Az F-35 sikeres projektnek tekinthető?

Figyelt kérdés

Nem vagyok szakértő,de a napokban sokat olvasgattam vadászgépekről,és elég meglepőnek találom az F-35 specifikációit.

Gondolom 5.genes gépként a lopakodás és az IT a nagy dobása,de ennek ellenére egy Mig29-el összehasonlítva lomhább,alacsonyabban tud repülni és a hatótávja is csak a harmada.

Így laikusként felmerült bennem a kérdés,hogy biztos jó ötlet lesz erre a gépre cserélni az összes F16-t,F18-t és társait?


2019. márc. 28. 10:19
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
És ha a fegyverzetet nézzük,akkor például egy R-77 a Mig29-en,vagy egy R-33 a 31-esen mennyire versenyképes a egy AMRAAM-al felszerelt ellenség ellen?
2019. márc. 30. 10:58
 12/21 anonim ***** válasza:

Legalább egy tucat dologtól függ a sikeres harc megvívása. Kezdve a kiképzéssel, a géptípus, lokátor, fegyverzet, taktika, légi irányítás. Nincs értelme egy-egy részét kiemelni és azt összehasonlítgatni.

Ez pont olyan, mint hogy hiába vesz valaki a kezébe egy márkás csavarhúzót, attól nem lesz jó autószerelő. Ahhoz egy rakás feltételnek teljesülnie kell.

2019. márc. 31. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 Pro Patria ***** válasza:

Klasszikus fordulóharc ma már nem történik. Egy vadászgép értékét a radarja és a fegyverzete képessége adja, és a saját védelmi eszköztára. A légiharcok látóhatáron túl zajlanak. Olyannal érvelni, hogy a Mig-29 gyorsabb, vagy jobban fordul, ugyanaz az összehasonlítás, mint egy kováslakatos puskát előrébb sorolni egy mai, precíziós gépkarabélyhoz képest, mert előbbire lehet szuronyt tűzni. Olyan képesség, aminek nincs szerepe, ami viszont a tényleges funkciót adja a használatban, abban összehasonlíthatatlan szintet mutat az utóbbival.


Nem véletlenül nem szempont már egy jóideje a tervezésnél a sebesség, a fordulékonyság kimaxolása a modern típusok esetén. Mert már meghaladta a kor azt, amikor egymással táncolgattak a gépek a levegőben. Nincs olyan légiharc, ahol vizuális észlelésig jutna a két szereplő.


Ez ugyanaz, mint a hajók esetén a csöves fegyverzet. Ha ma megnézed a legnagyobb hadihajókat is, azokon is csupán egy, a méreteihez képest jelentéktelen csöves fegyver van.

Holott a régi csatahajók, de akár kisebb cirkálók is jókora, és nagyszámú ágyúval voltak felszerelve. Mert ez ma már nincs használatban, a fegyverzetük sokkal hatékonyabb mind pusztítóképességben, mind alkalmazhatóság területén, távján, pontosságán, mint amit ágyúkkal el lehetne érni.

[link]

A jelenleg hadrendben álló hadihajókon vannak torpedók, hajók elleni rakéták, szárazföldi célpontok elleni rakéták, légelhárító rakéták, és egy parányi ágyú.

Olyan ez, mint az evolúció. A valaha hasznos, de mára szerepét elvesztő képesség elcsökevényesedik.


"Bár szerintem annyiban van létjogosultsága a repülési magasságnak,hogy például egy 60-as évekbeli légvédelmi rakéta,mint a KUB lehet a MIG-et nem éri el,míg pl az F-35t igen.Vagy ez totál hülyeség?"

- Mindkettőt elérik a jelenkor légelhárító rendszerei. A magasság nem véd meg. Az számít, mikor észlelik, és ha a felderítésük már megtörtént, milyen hatásfokkal bírnak saját zavaró, és egyéb módon védekező rendszereik.

2019. ápr. 4. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:
Én ezeket mind értem,csak valahogy azért azt nehezen bírom elhinni,hogyha 70km-ről rámlőnek egy légiharc rakétát Mach 3-al,akkor nincs nagyobb esélyem meglógni egy Mach 3-3.2 képes géppel,mint egy olyannal,aminek 1.8Mach a vége?
2019. ápr. 4. 13:59
 15/21 LazyJones ***** válasza:
Lehet, hogy van. De melyikkel van nagyobb esélyed meglépni, 3.2M sebességgel egy rád kilőtt rakéta elől, vagy 1.8M-al egy olyan rakéta elől, amit nem tudnak rád állítani, és így célzottan indítani sem?
2019. ápr. 4. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 Pro Patria ***** válasza:

De, volna. Csakhogy ilyen felállás nincs. Vegyünk egy sima AMRAAM 120-ast (variánsokkal most ne komplikáljuk). Ennek sebessége mach 4. Egy Mig-29-est ez kétszer lehagy a maga mach 2 körüli csúcsebesség-értékével.


Ezenkívül nehéz úgy menekülni is, ha csak akkor kapsz észbe, hogy támadás alatt vagy, amikor már megy feléd a rakéta.

2019. ápr. 4. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
Igazából ott értelmetlen az egész kérdés, hogy a kérdező gyakorlatilag "óvodás szintű" felvetésekkel jön. Egyszerűen a valóság összetettebb dolog és nem repülős-kártya játék ahol a nagyobb szám üti a kisebbet.
2019. ápr. 4. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 Jeffrey Spender ***** válasza:

Pro Patria, annyiban szeretnélek kijavítani, hogy a Sebesség ténylegesen Nem Annyira Fontos, de a Manőverezőképesség Igen.


Példának okáért a Super Hornet "csak" 2000 km/h-val tud max. repülni, az F-22-es viszont 2500-al, de ilyen értékek csak nagy magasságon, ritka levegőben fordulnak elő, tengerszinten vagy közepes magasságon mindegyik 1200 km/h-nál gyorsabban nem tud.


A manőverezőképesség több részt. Egyfelel lehet a BVR ellenére el lehet jutni manőverező légiharcig, teleaggatják mind az amerikai, európai, orosz és kínai repülőket változatos ECM-ekkel és mellettük a külön zavarógépek tevékenységének eredményeképp az AMRAAM-ek és R-77-esek célt téveszthetnek, marad a Dogfight.


Ennek szellemében a Super Hornet képes az F-22-es mögé kerülni, vagy a Rafale és EF Typhoon is nagyon jól manőverezőképességgel bírnak, nem csak a Flanker és Fulcrum család.



És "védekezésben" is szerepet játszik a manőverezőképesség, mindegy, hogy a földről vagy másik vadászrepülőről indítják a rakétát, túlmanőverezi magát a gép, extrém manőverekkel, a rakéta nem bírja követni és célt tévesztve fog elrepülni, ennek szellemében történt meg, hogy az Öbölháborúban 6 SA-2-est is indítottak az F-16-osra, de 10 - 15 perces intenzív manőverezéssel és ECM csalik dobálásával túlélte, addig az F-18-as pilótája valahogy nem volt észnél és képes volt lelőni a teljesen elavult és alkalmatlan MiG-25-ös a szintén őskori légiharc rakétájával.



És a legfontosabb, úgy indult, hogy az F-35-ös mindent ki fog váltani, de a Realitások bebizonyították, hogy a Viper-ekkel és Super Hornet-ekkel fog párhuzamosan szolgálni, vagy a Gripen E/F/NG továbbfejlesztése is, hogy műszerezettségileg azonos értékűek, jobban manővereznek, és az F-35-ös "lopakodó" képességei nem feltétlenül olyanok, mint amilyennek a prospektusban ábrázolják, ezért kellenek radargyilkos fegyverzettel megpakolt 4++ -os típusok is, nem repülhet be önállóan az F-35-ös az Sz-300-as légvédelmi rakétaegység leküzdésére.

2019. ápr. 6. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 Jeffrey Spender ***** válasza:
Az oroszok nagyot alkottak a Szu-27-es családdal, eljutottak a Szu-37-esig, és az F-22-es tervezésekor nem csak a lopakodás volt szempont, hanem hogy manőverezés terén is képes legyen egyenlő esélyekkel küzdeni az orosz gép ellen, ha az AMRAAM-ek nem találnak célba ...
2019. ápr. 6. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 A kérdező kommentje:
Na úgy hallom időközben veszünk is F-35 gépeket ?
2019. máj. 16. 20:21
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!