Az argentin és grúz vezetés miért gondolta 1982-ben, illetve 2008-ban, hogy sikeres inváziót indíthatnak és nem kell nagyhatalmi válaszcsapástól tartani?
Csak a Falkland-szigetekhez értek, de remélem megteszi.
A Falkland-szigeteki háború idejére a briteknél kivonták a gőzkatapultos szuper repülőgép-hordozókat és velük együtt a hatalmas, 7 tonnás teherbírású F-4-es Phantom-okat, a Buccaneer vadászbombázók indító platform nélkül otthon rostokolhattak, egyedül a Harrierek maradtak nekik, melyek eléggé korlátozott teherbírású, szinte csak könnyű támadó vadászrepülők, ellenben az argentinok Mirage-jainak, Etandardjainak és Skyhawkjainak, az utolsó típushoz repülőgép-hordozóik is voltak, bőven elérhető távolságban a Malvinas, a légifölény az argentinok mellett szólt volna, és általános tanulság, hogy légifölény nélkül nem lehet háborúzni, főleg odahajózni és a gyalogságot és könnyű lövészpáncélosokat partra rakni.
Az argentinok Skyhawkjai és Etandardjai rendszeres támadásokat intéztek a brit hajók ellen, de azzal a végzetes hibával, hogy a kilőtt és kioldott rakéták és bombák csak belefúródtak a britek hajóiba, de nem robbantak fel, mert rosszul állították be a gyújtószerkezetüket.
Az egész abszurdságát koronázta, hogy a hírlapok világszerte leadták, hogy a britek hajóikról hány célba talált, de fel nem robbant argentin bombát és rakétát hatástalanítottak, amiben maguk az argentinok nem láttak semmi hírértéket, de a brit közkatonák háborogtak, hogy egy kicsivel eszesebb argentin vezetés a mégis használható hírek olvasása után korrigálta volna a bombáik és rakétáik gyújtóját, és akkor szétszórják és megfutamítják vadászbombázóik Brit Haditengerészetet, irtózatos ember és presztízsveszteséget okozva és a háborút megnyervén.
Falkland:
Nem kellett sok, hogy az argentinok nyerjenek! Az 1. válaszoló leírta a lényeget.
Nagy-Britannia akkor már nem volt akkora világhatalom. Atombombát nyilván nem vetettek volna be soha. És lényegében az egész flottájukat elküldték Argentína ellen. Nem sokon múlott hogy 2 repülőgép anyahajójukat sem süllyesztették el. Lehet hogy Anglia jól hangzik hogy hű de mekkora hatalom és lehet mondjuk hogy magát a Brit-szigetek nem lehetne csak úgy megszállni, de egy az anyaországtól többezer km-re, önállóan vívott háborúra a mai angol haderő is képtelen lenne és az akkori is éppen az volt. Az angolok bénák voltak, de az argentínok egy hajszálnyival náluk is bénábbak és szerencsétlenebbek
Grúzia:
Egyszerűen úgy hitték, hogy már eléggé hozzácsatolták magukat a nyugathoz (ha nem is voltak éppen pont NATO-tagok), hogy az oroszok nem meri megtámadni őket.
Most talán még rosszabb helyzetben lennének, mert akkoriban voltak Vulcan stratégiai bombázóik és használták is őket eredményesen, de azokat azóta kivonták, csak könnyű vadászbombázóikra támaszkodhatnának, de azoknál nemigen történt előrelépés.
Gőzkatapultos szuper repülőgép-hordozóik továbbra sincsenek, amik megépítés alatt állnak, a Queen Elizabeth és Prince of Wales, azok is csak nagy nehézségek árán lennének képesek gőzkatapultos módszerrel üzemeltetni a vadászrepülőket, az F-35-ösök sem előrelépések a Harrierekhez képest, mert ha lopakodók akarnak lenni, akkor meg kell elégedniük a belső bombakamrába rakott 2 rakétával / bombával, és azzal nem lehet légitámogatást nyújtani, ha meg rendesen raknak a szárnyakon levő pilonokra fegyvereket, akkor ugyanúgy bemérhetők és kilőhetők, mint másik repülőgép.
Érdemi légifedezetet a Falkland-szigeteken állomásoztatott EF Typhoon-ok tudnak nyújtani nagy teherbírásuk és jó repülési jellemzőik miatt, de szárazföldi típusként viszont megsemmisíthetők egy meglepetésszerű támadással.
Ha az argentinoknak sikerülne beszerezniük F-16-osokat, akár Block 50 / 52-eseket, akkor a mérleg egyértelműen feléjük billenne, de mivel azok is végtelenül korruptak, ők is csak álmodozhatnak, pedig a Malvinas mára nem értéktelen szeles - fagyos kopár föld, amit akkoriban csak azért támadott meg az argentin katonai - politikai junta, hogy a belső problémákat egy dicsőséges háborúval kompenzálhassák, mostanában kőolajmezőt is találtak alatta, aminél háborognak az argentinok, hogy a britek csak egyedül termelik ki.
A kérdésedben még Szaddámról is szó esett, ő meg ostobasága miatt rohant a vesztében, hogy az amerikaiakkal egypár fogadáson szépen körbe udvarolták egymást, és elhitették vele, hogy nincsenek érdeikeik nekik, mármint az amerikaiaknak a Közel-Keleten és a térség mértéktartó erejeként nyugodtan csináljanak amit esik, és ebbe bele is szaladt, pedig láthatta volna, hogy az Irak - Iráni háborúban mindkét szembenálló felet egyszerre pénzelték az amerikaiak, hogy az Iszlamista forradalom átesett irániak is csak azért voltak képesek érdemi ellenállás kifejtésére, mert a Sah bukásának és az amerikai nagykövetség túszul ejtésének ellenére fű alatt továbbra is leszállították nekik az F-14-es Tomcat-eket, MIM-23-as Hawk-okat és más high-tech fegyverzetet.
A 91-es Öbölháború nem volt teljesen vesztett ügy, hiába kezdett el akkoriban az Iraki Hadsereg csillaga leáldozni, de ha normális vegyifegyverekkel töltött Scud-okat lőnek ki Izraelre, és nem üreseket, akkor sikerül Izraelt is berántani a háborúba és szétzilálni a Koalíciót, mert az ellene indított Koalícióban benne volt az Arab Liga is, és tudjuk, hogy Zsidók és Arabok képtelenek közös szövetségben háborúzni a régi sérelmek miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!