Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Magyarország valóban olyan...

Progizo kérdése:

Magyarország valóban olyan gyenge volt katonailag 1918-20-ban, hogy nem tudott volna a trianoninál kedvezőbb békét kiharcolni?

Figyelt kérdés

Sokan mondják, hogy nem volt hadseregünk a ránk támadó szomszédos területrablók ellen, pedig a kommunisták által szétbomlasztott Magyar Honvédség romjain hamar létrejött az 1919-es Tanácsköztársaság alatt a Magyar Vörös Hadsereg, amelybe a haza védelme, semmint a bolsevik ideológia miatt jelentkeztek sokan, és vívtak Stromfeld Aurél vezetésével győztes honvédő harcokat.

Aztán azt is állítják, hogy nem volt elég fegyver meg lőszer, pedig egyrészt ezek nélkül az előbb említett harcokat nem lehetett volna győztesen megvívni, másrészt már 1920-ban 200 vagon saját gyártmányú lőszert és egyéb katonai felszerelést küldtünk Lengyelországnak, hogy sikeresen megvédje magát a hódító Szovjet-Oroszországtól.

Akkor mégis, hogyan álltunk hadsereg, harci szellem és hadiipar tekintetében akkoriban; elegendő lett volna-e ez jó vezetés kezében ahhoz, hogy megőrizzük hazánk területi egységét?



2018. márc. 22. 18:47
1 2 3 4 5
 31/42 Mopat ***** válasza:

Bocsánat, ha valaki félreértette, én nem azt írtam, hogy egy nem létező állam nem létező központi hatalma szembe tudott volna szállni az ilyen-olyan, de valós román és csehszlovák fenyegetéssel. Én arra utaltam, hogyha a kezdettől fogva fel meri valamelyik magyar kormányzat vállalni a dolgot, akkor szembe tudtunk volna szállni velük...Viszont kb. a Tanácsköztársaságon kívül ezt senki nem tette meg. Benyögött valaki egy okos ötletet az antant részéről, amit az aktuális kormányok lelkesen teljesítettek. Azt se mondhatjuk, hogy Kis-Ázsia nem érdekelte egyáltalán az antantot, azért mondjuk nem szerették volna, hogy valamiféle oroszbarát rezsim üljön a Boszporuszra-Dardanellákra. Viszont, hogy a nem oroszbarát állam most görög, török, stb, az senkit nem érdekelt már. Ott se sikerült etnikai alapon behúzni semmilyen határt, rengeteg Kurd ezért maradt Törökországban, és mondhatni, a nyugat azóta is a fejükre tojik...Az egyáltalán nem töröklakta területek közti határokat meg vonalzóval húzgálták be a gyarmatok elosztásakor,lásd Szíria/Irak...

Közép-Európában meg kb. annyi volt az elv, hogy:

-Ne legyen egységes állam

-Ne legyen oroszbarát vagy németbarát nyíltan

-Illetve, az angolok és az amerikaiak sem nem akartak egységes francia befolyási és baráti övezetet.

-Pénzt, paripát, és nagy dumát küldtek volna, esetleg valamilyen katonai tanácsadót, de miért gondolja mindenki, hogy több százezres angol és francia seregek hömpölyögtek volna Budapest felé? Minek? Nem kellettek inkább az afrikai német érdekeltségek? Vagy a földközi-tenger keleti medencéje?(A csendes-óceánon így is sok stratégiai szigetet lenyúltak a japánok pl.)

-Illetve, a szovjet-oroszországi események sem adtak okot semmiféle aggodalomra. És intervenció sem volt. Gondolom, onnan is lehetett volna "nagyot szakítani", ha úgy alakul a polgárháború. Ugyanakkora etnikai, kulturális katyvaszba való belenyúlással még talán pont innen volt várható a legkisebb haszon...

2018. márc. 26. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/42 anonim ***** válasza:

"-Pénzt, paripát, és nagy dumát küldtek volna, esetleg valamilyen katonai tanácsadót, de miért gondolja mindenki, hogy több százezres angol és francia seregek hömpölyögtek volna Budapest felé? Minek? Nem kellettek inkább az afrikai német érdekeltségek? Vagy a földközi-tenger keleti medencéje?(A csendes-óceánon így is sok stratégiai szigetet lenyúltak a japánok pl.) "


Itt álltak a Balkánon a francia csapatok. (Macedóniai front...)


"-Illetve, a szovjet-oroszországi események sem adtak okot semmiféle aggodalomra. És intervenció sem volt. Gondolom, onnan is lehetett volna "nagyot szakítani", ha úgy alakul a polgárháború. Ugyanakkora etnikai, kulturális katyvaszba való belenyúlással még talán pont innen volt várható a legkisebb haszon..."


De volt intervenció. Az más kérdés, hogy Oroszország méreteiből adódóan ez nem nyomott sokat a latba, de a mi drága országunkon abban az állapotban egy normálisan felszerelt francia vagy angol hadosztály keresztbe-kasul masírozhatott volna.


Valóban, ha a kezdetektől fogva nekiállunk kardot csörtetni, akkor másképp alakulhatott volna, már ha ez egyáltalán gazdaságilag lehetséges lett volna. (Hiperinfláció ugye, meg egyebek...) Amikor a Monarchia aláírta a tűzszünetet már gyakorlatilag nem létezett, minden nemzetiség kikiáltotta a függetlenségét, a hadsereg pedig felbomlott. Nem igazán látok benne realitást, hogy pont mi tudtuk volna egybentartani a nem is a mi hatáskörünkbe tartozó k.u.k.-ot és végigpofózni vele fél Közép-Európát.

2018. márc. 26. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/42 Mopat ***** válasza:

Bocsánat, az intervenciónál félreérthető voltam. Én is tudom, hogy volt. Az viszont inkább elgondolkodtató, hogy olyan stratégiai pontok megtartásához minden bizonnyal lett volna ereje az antantnak, mint Vlagyivosztok, a Krím, Pétervárral is megpróbálkozhattak volna. Mégis, amikor kiderült, hogy győznek a vörösök, szépen összeszedték a pereputtyot...Az említett helyek visszavételéhez vagy egyáltalán hatékony blokádjához egy olyan szovjet hadiflottára lett volna szükség, ami akkor nem létezett. Sőt később sem...A katonai erő nem hiányozhatott a győztes államok részéről, az akarat már igen.

A KuK, de még a történelmi Magyarország összetartására sem lett volna esély, viszont nagyobb terület megtartására igen. Vagyis a városrészek közzé behúzott, idióta határt el lehetett volna kerülni.

Ugyanis valahogy Magyarország teljes eltüntetése sem állt a győztesek érdekében. Főleg az angolszászokéban.

2018. márc. 26. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/42 anonim ***** válasza:
A franciák voltak az egyetlenek, akik csökönyösen ragaszkodtak a már megállapított határokhoz.
2018. márc. 26. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/42 A kérdező kommentje:

#32.: "Nem igazán látok benne realitást, hogy pont mi tudtuk volna egybentartani a nem is a mi hatáskörünkbe tartozó k.u.k.-ot és végigpofózni vele fél Közép-Európát."


Nem az egész Monarchiát lett volna okunk, érdekünk, kötelességünk egybentartani, hanem a saját Kárpát-medencei hazánkat. És a Magyar Vörös Hadsereg győztes harcai is azt bizonyítják, hogy lett volna rá esély, hát még ha már 1-2 évvel előbb elkezdjük honvédő harcainkat egy nem kommunista, tehát nemzetközileg elfogadható vezetéssel!

Defetisták, kishitűek meg olvassák el Harry Hill Bandholtz: Napló nem diplomata módra - Román megszállás Magyarországon c. könyvét, hogy lássák, milyenek is voltak valójában a ránk törő szomszédos rablóbandák. Mert azok voltak, szó szerint, vágták le a telefonvezetékeket, vagonszámra vittek minden mozdíthatót. Ha meg ellenállásba ütköztek? Egy szerb katonai egység egy gyakorlatozó magyar csendőralakulattól ijedt meg úgy, hogy harc nélkül megadták magukat nekik.

2018. márc. 27. 11:29
 36/42 anonim ***** válasza:

"Nem az egész Monarchiát lett volna okunk, érdekünk, kötelességünk egybentartani, hanem a saját Kárpát-medencei hazánkat."


Igen, de ehhez nem csak a saját területeinken élő nemzetiségekkel kellett volna harcolni, hanem az épp megszületendő délszláv állammal, az épp létrejövő Csehszlovákiával, Romániával és a felénk masírozó franciákkal.


A sztorijaitokban már annyi a "ha" hogy már teljesen valószínűtlenek. HA nem bomlik fel a központi hatalom, HA nem bomlik fel a megvert hadseregünk (ami nem is a miénk), HA nem kezdünk polgárháborúba, mert mindenki boldog bambasággal nézi végig az előző rendszer összeomlását, HA a körülöttünk lévő nemzetiségek vezetői komplett idióták, HA nem avatkozik be senki, HA elfutnak a szerb alakulatok fél tucat csendőr elől...


Lehet jönni ilyen anekdotákkal, hogy 3 középiskolás gyerek miatt fordult vissza egy délszláv gyalogdandár meg hasonlók, de ezeket az ember 14 éves kor fölött erős fenntartásokkal kezeli.

2018. márc. 27. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/42 anonim ***** válasza:
A sokat emlegetett román "rablóbanda hadsereg" pedig vagy nagyon ügyes rablóbanda volt, mert csak német segítséggel tudta a monarchia is kiűzni őket Erdélyből még a háború közben, vagy a mi hadseregünk volt nagyon kutyaütő. Valószínűleg mindkettő.
2018. márc. 27. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/42 A kérdező kommentje:
#37.: a mi "kutyaütő" hadseregünk akkor már évek óta vérzett a szerb és olasz fronton, úgyhogy a románok helyében én nem dicsekednék azzal, hogy gyáván hátbatámadtak minket. Ilyen egy igazi hullarabló, senkiházi nép, csak rá kell nézni a románokra. Meg nem ártana olvasni is, például az általam ajánlott Bandholtz könyvet.
2018. márc. 27. 20:26
 39/42 A kérdező kommentje:

#36.: "nem csak a saját területeinken élő nemzetiségekkel kellett volna harcolni, hanem az épp megszületendő délszláv állammal, az épp létrejövő Csehszlovákiával, Romániával és a felénk masírozó franciákkal"


Stromfeldet nem hatotta volna meg a sirámod; ő végezte volna a munkáját és megfizettette volna a területrablás árát a szomszédainkkal.

Egyébként mennyi francia hadosztály masírozott felénk, ha szabad kérdeznem?

2018. márc. 27. 20:33
 40/42 anonim ***** válasza:

"#37.: a mi "kutyaütő" hadseregünk akkor már évek óta vérzett a szerb és olasz fronton, úgyhogy a románok helyében én nem dicsekednék azzal, hogy gyáván hátbatámadtak minket. Ilyen egy igazi hullarabló, senkiházi nép, csak rá kell nézni a románokra. Meg nem ártana olvasni is, például az általam ajánlott Bandholtz könyvet."


Tehát ha a románokat a baromi jól védhető Kárpátokban egy harcban edzett katonákat felsorakoztató, a későbbi magyar (lényegében) szabadcsapatokhoz képest jól felszerelt monarchia beli alakulatok nem tudták megállítani, akkor a szedett-vedett Horthy-féle operettkatonák meg a vörösök majd igen?


"Stromfeldet nem hatotta volna meg a sirámod; ő végezte volna a munkáját és megfizettette volna a területrablás árát a szomszédainkkal."


Édes atya ég, hagyjuk már azt a szerencsétlen embert békén. Nem volt ő egy katonai zseni. Néztél már térképre?


[link]


Szemezgess ezzel. Úgy foglalt el egy keskeny, magyar lakta sávot, hogy közben a románok vígan álltak a Tiszánál. EGYETLEN EGY irányban ért el részleges sikereket, miközben az osztrákok kivételével minden irányból ellenségek voltak. Stromfeld "hódításaival" együtt az ország akkor kisebb volt mint most.


"Egyébként mennyi francia hadosztály masírozott felénk, ha szabad kérdeznem?"


Ha szabadna megkérdeznem, te tényleg nem olvasod azt amit írok? Egy sem masírozott ide, mert nem álltunk neki partizánkodni, de a Balkáni frontokon nagyszámú francia és angol katona harcolta végig a háborút. És ebben a helyzetben a töredékük is elég lett volna az egész ország végigveréséhez.

2018. márc. 27. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!