Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Magyarország valóban olyan...

Progizo kérdése:

Magyarország valóban olyan gyenge volt katonailag 1918-20-ban, hogy nem tudott volna a trianoninál kedvezőbb békét kiharcolni?

Figyelt kérdés

Sokan mondják, hogy nem volt hadseregünk a ránk támadó szomszédos területrablók ellen, pedig a kommunisták által szétbomlasztott Magyar Honvédség romjain hamar létrejött az 1919-es Tanácsköztársaság alatt a Magyar Vörös Hadsereg, amelybe a haza védelme, semmint a bolsevik ideológia miatt jelentkeztek sokan, és vívtak Stromfeld Aurél vezetésével győztes honvédő harcokat.

Aztán azt is állítják, hogy nem volt elég fegyver meg lőszer, pedig egyrészt ezek nélkül az előbb említett harcokat nem lehetett volna győztesen megvívni, másrészt már 1920-ban 200 vagon saját gyártmányú lőszert és egyéb katonai felszerelést küldtünk Lengyelországnak, hogy sikeresen megvédje magát a hódító Szovjet-Oroszországtól.

Akkor mégis, hogyan álltunk hadsereg, harci szellem és hadiipar tekintetében akkoriban; elegendő lett volna-e ez jó vezetés kezében ahhoz, hogy megőrizzük hazánk területi egységét?



2018. márc. 22. 18:47
1 2 3 4 5
 1/42 anonim ***** válasza:
62%
Károlyi Mihály miatt lett Trianon. Érdekes, addig nem tamadtak a szomszédok amig le nem szerelte a hadsereget az a *****. Mindenkép elmondható, hogy a magyar történelem legundórítobb politikusa/személye.
2018. márc. 22. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/42 anonim ***** válasza:
49%
Diplomáciailag volt olyan gyenge... És Trianon hatására gazdaságilag is. Azért volt nekünk egy Sromfeld Aurélunk
2018. márc. 22. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/42 anonim ***** válasza:
0%

"A trianoni békeszerződést a Magyar Királyság nevében az 1920 márciusában Horthy Miklós által kinevezett Simonyi-Semadam-kormány képviseletében és felhatalmazásával Benárd Ágost, a magyar kormány népjóléti és munkaügyi minisztere, a küldöttség vezetője és Drasche-Lázár Alfréd rendkívüli követ és államtitkár írta alá. A választás azért esett rájuk, mivel a rangos és közismert politikusok egyike sem akarta magát kompromittálni a hazánkra nézve végzetes és máig is meghatározó trianoni békeszerződés aláírásával."

[link]


Mentünk mi szépen aláírni, ki is akart harcolni? Ja, senki.

2018. márc. 22. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/42 Drazicc ***** válasza:
58%

Az első válaszolónak üzenem, hogy támadtak a szomszédos országok olyannyira, hogy a románok idén fogják ünnepelni, hogy 100 éve csatolták Erdélyt Romániához, valamint a déli terüeteket szerb csapatok foglalták el BELEÉRTVE Baranya megyét, ami az 1. vh végétől 21ig nem volt Magyarország része.

Visszatérve az eredeti kérdésre: Ige Magyarország talán föl tudná venni a harcokat a szomszédos országokkal, de nyilván Nyugat Európa máris beleszólt volna, Anglia stb.

2018. márc. 22. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/42 anonim ***** válasza:
100%

Ha jól tudom a háború végére a magyar hadsereg milliós nagyságrendű volt, nyilván ebbe nem profi katonák voltak, hanem mindenféle, a háborúban megfáradt ember. De bármennyire is megfáradtak voltak, simán fel lehetett volna őket lelkesíteni szerintem a haza védelme érdekében. Ekkorra már mindenki a háta közepére kívánta a háborút szóval ha mi megszívjuk magunkat és azt mondjuk, hogy vagy kedvezőbb feltételek szabnak vagy folytatódik a háború akkor szerintem nem kérdés melyiket választotta volna az Antant. Területi veszteségek mindenképpen lettek volna, ahhoz hogy ne legyenek meg kellett volna védenünk magunkat egyedül az egész Antant ellen. Ez nem hinném, hogy összejött volna. Ha Károlyi nem szereli le a hadseregünket, simán elérhettük volna, hogy Magyarország valahogy úgy nézzen ki, mint a 2. világháború alatt visszaszerzett területekkel. Utólag mondanám, hogy nem vitatom Károlyi bűnösségét, de azért ne varrjuk a nyakába az egészet. Az is nagyban szerepet játszott a területi veszteségek mértékében, hogy nem voltunk képesek egy rendes kormányt felállítani így csak a háború után 2 évvel jutottunk oda, hogy megtárgyaljuk a békét ami akkorra már rég kész volt és minden környező ország aláírta, tehát sokat nem tudtunk tárgyalni rajta.


A Tanácsköztársaság visszafoglalta a Felvidéket, viszont a románok a Tiszánál álltak. Ebben a helyzetben elfogadták a franciák ajánlatát, amit a románok szokás szerint le se sz*rtak és megszállták az országot. Jó kérdés, hogy mi lett volna, ha megtartjuk a Felvidéket és nekimegyünk a románoknak. Kérdés, hogy a nyugati hatalmak beavatkoztak volna-e? Illetve tegyük fel, hogy leverjük a románokat is, akkor a Felvidék és Erdély visszaszerezve, de marad a kommunizmus. Szerintem nagyban változott volna a térség történelme, ha marad nálunk a kommunizmus.

2018. márc. 22. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/42 anonim ***** válasza:
55%

#3 Horthy ideén már a románok Budapesten voltak


#4 Törököknek is sikerült, pedig őket az Antant keményebb fele támadta (Angolok és Franciák, illetve a Görögök). A háború végén simán tartható lett volna a helyzet, a hamar összeverbuvált Vörös Hadsereg is feltudta venni a kesztyűt....

2018. márc. 22. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/42 anonim ***** válasza:
55%
Meg persze meg is lehet nézni hogy kik támadtak : románok, kb. menetiszlopban nem tudtak menetelni, csehek akik nem is tudták miért harcolnak ellenünk, illetve a szerbek, akiken átmentünk 1 év alatt és 3 évig rajtuk ültünk...
2018. márc. 22. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/42 Drazicc ***** válasza:
Teljesen máshogy alakulhatott volna a helyzet, ha a "nyertes" Oroszország gazdasága nem dőlt volna össze az Ivh alatt így a kommunista Magyarország maga mögött tudhatott volna egy eléggé ütőképes szövetségest. A kérdés olyankor az lenne, vajon ki oldalán harcoltunk volna a 2. vh folyamán... Mindenesetre valószínűleg ha ma látnál egy kamiont Marosvásárhely felirattal a vessző után ott lenne, hogy Mayarország :)
2018. márc. 22. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/42 anonim ***** válasza:
82%

1. A Tanácsköztársaság Vöröshadserege valóban egy nagy-nagyon pici részét vissza tudta a Felvidék magyarok által lakott területének, de ezt csak időlegesen, úgy hogy keleten a románok és délen a szerben arra és úgy mentek, ahogy akartak. Utána pedig ugye a román hadsereg el is verte a mi vöröseinket mint jég a határt és Győrig meneteltek.

2. Igen, a háború végén az OMM hadserege nagy volt, de ezen belül az önálló magyar Honvédség meglehetősen kicsi létszámú volt és abban sem csak magyarok szolgáltak. A teljes k.u.k. létszámát belevenni egy magyar ellenállásba röhejes. Ráadásul a Magyar királyság lakosságának (a horvát részek nélkül) nagyjából csak a fele volt magyar. És akkor erre az idegen félre jött rá még a már létező román és a szerveződő délszláv állam abszolút túlereje. A csehekről nem is beszélve.

3. Törökország megmaradt területei etnikailag elég homogének voltak, angliának és a többi nagyhatalomnak úgy kellett volna velük háborút vívni, hogy egy kontinens választja el őket tőlük, a görögöktől meg egy tenger. Nekünk meg itt volt egy rakás ellenséges nemzet a nyakunkon.


Nem mondom azt, hogy nem lehetett volna ügyesebb politikával jobb békét kötni, de egy török mintára történő fegyveres ellenállást nagyon hamar levertek volna.

2018. márc. 22. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/42 A kérdező kommentje:

#4.: "Magyarország talán föl tudná venni a harcokat a szomszédos országokkal, de nyilván Nyugat Európa máris beleszólt volna, Anglia stb."


De a nyugati országoknak miért volt ennyire fontos hazánk szétrombolása, hogy emiatt folytatták volna a vérontást? Miért nem volt elég az Osztrák-Magyar Monarchia szétverése?

2018. márc. 22. 20:06
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!