Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Igaz, hogy a háborúban nem az...

Igaz, hogy a háborúban nem az ellenségre céloznak a katonák, mert nem képesek mentálisan feldolgozni a gyilkolást?

Figyelt kérdés

Azt olvastam egy magyar katona elbeszéléséből, hogy a II.világháborúban nem az ellenségre lőtt, hanem szándékosan mellé, mert nem lett volna képes megőlni bárkit és gyakorlatilag az osztaga csak kézigránáttal vagy ágyútűzzel őltek meg valakit.


A Spektrum TV egy tudományos műsorában korábban pont ezt elemezték ki, ezt szeretnám most megkérdezni. USA függetlenségi háborújában a katonák feltűnően rosszúl céloztak, ebből és más feljegyzésekből pszichiáterek csoportja azt szűrte le, hogy a katonák a háborúban nem is az ellenségre lőnek, csak a pszichopata, erőszakos degenerált személyiség az, aki az ellenségre lő.


Elmondásuk szerint az ember nem képes embertárasát halomralőni vagy felnyársalni szuronnyal, ezért bár kevesen beszéltek róla háborúban nem pontosan az ellenségre lőttek, hanem mellé céloztak valamivel, hogy ne őljék meg. Azt a függetlenségi háborúban harcoló katonát is, úgy tudom hátúlról egy társa lőtte le véletlen miközben összevissza lőtt, hogy ne őlje meg az ellenséget. Mondjuk számomra ez elég hihetetlen. hogyan haltak meg a katonák a Napóleoni háborúban ? A világháborúkban ? csak bomba, ágyú tűzzel és gránáttal? Erről hol lehetne bővebben utánaolvasni?


2015. jan. 10. 11:51
1 2 3
 21/22 anonim ***** válasza:

Anyi igazság van a kérdésben állítottakban, hogy az első világháború elején tapasztalható volt, hogy főleg az újoncok körében a harctéri találati pontosság kissé romlott a gyakorlótérihez képest, nem túlságosan, de azért észrevehetően.

Ezt volt, aki a vallásosság hatására írta és hasonlókat hangoztatott, mások meg a harctéri körülmények idegesítő, izgató, zavaró hatásának tulajdonították, de sokban javult a helyzet, amikor bevezették, hogy a kiképzésen nem szimpla céltáblákra, hanem emberalakokra lőttek.

Egyébként ha nem figyelmezteték az újoncokat a tapasztaltabbak, akkor sokan hibákat követtek el, izgalmukban elfelejtették a nézőke magasságát állítani, ugyanis a lőfegyverek lövedékei nem vízszintesen haladnak, hanem egy parabolikus röppályán, így tudni kell megbecsülni a távolságot és állítani a fegyver nézőkéjének a magasságát, 100 m, 200 m, 300 m, na és még ezen belül is van szórás, ha azt valaki nem veszi figyelembe, akkor alá, vagy fölé lő a célnak.

Arról nem is beszélve, hogy kevesen tudnak hidegvérűek maradni, a félelem, vagy az izgalom hatására remegni kezd a kezük, sőt, nemegyszer az egész testük és ez mondanom sem kell, hogy mennyire rontja a találat esélyét.

Ez egyébként ebben a formában, ahogy a kérdésben elhangzik, csupán legenda, a kiképzés egyik célja éppen ez, hogy megtanítsák a gyilkolás fortélyait és rábírják a bakákat erre, ezt sulykolják, gyakorolják heteken keresztül, hogy a tapasztaltabb tiszteknek engedelmeskedve egységesen cselekedjenek és akkor van reményük az életben maradásra.

Mindemellett az első világháborúban már voltak sorozatlövő gépfegyverek és a tarolást zömmel azok végezték, márpedig a géppuskások a legtapasztaltabb katonák közül kerültek ki, ők voltak, akik halomra kaszálták a rohamozó ellenséget, a többiek csak egyes lövésekkel puffogtattak, nem is valami nagy kaliberű fegyverekkel, az olaszok például még a második világháborúban is az elsőből maradt 6 mm-es kaliberű karabélyokkal lődöztek, amit 'veréblövőnek' csúfoltak, egyedül a gépfegyvereik voltak hatásosak.

Na meg persze az aknák, a gránátok, a lövészárkok előtti szögesdrótok, a bombák, a lángszórók, a mustárgáz gondoskodtak arról, hogy ha a lövészek mellé trafálnak, akkor se tudjon az ellenség áttörni, meg ugye a bajonettel, vagy a megélezett gyalogsági ásóval is lehetett döfni, vagy odacsapni, esetleg a puskatussal csihi-puhi ütni, vágni az ellenséget közelharc esetén.

Aki egy ilyet átélt, arról aligha lehet a továbbiakban feltételezni, hogy azontúl ne akarná az ellenséget miszlikbe lőni, ha lehetősége van rá.

2022. febr. 13. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/22 anonim ***** válasza:
Egy idő után meggyűlölöd az ellenséged, és nem fogsz lelkiismeretfurdalást érezni, ha le adsz pár sorozatot az ellen irányába. Eleinte lehet, de később. Aztán öregkorodra, ahogy halványul a háború, és a gyűlöleted az ellenség irányába, újra előjöhet a lelkiismeretfurdalás. A sok öreg veterán ezért pityerget a riport filmekben, mert akkor a harci helyzetben nem érezték bajnak, de jóval később már tudták, hogy embereket öltek.
2022. febr. 13. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!