Igaz, hogy a háborúban nem az ellenségre céloznak a katonák, mert nem képesek mentálisan feldolgozni a gyilkolást?
Azt olvastam egy magyar katona elbeszéléséből, hogy a II.világháborúban nem az ellenségre lőtt, hanem szándékosan mellé, mert nem lett volna képes megőlni bárkit és gyakorlatilag az osztaga csak kézigránáttal vagy ágyútűzzel őltek meg valakit.
A Spektrum TV egy tudományos műsorában korábban pont ezt elemezték ki, ezt szeretnám most megkérdezni. USA függetlenségi háborújában a katonák feltűnően rosszúl céloztak, ebből és más feljegyzésekből pszichiáterek csoportja azt szűrte le, hogy a katonák a háborúban nem is az ellenségre lőnek, csak a pszichopata, erőszakos degenerált személyiség az, aki az ellenségre lő.
Elmondásuk szerint az ember nem képes embertárasát halomralőni vagy felnyársalni szuronnyal, ezért bár kevesen beszéltek róla háborúban nem pontosan az ellenségre lőttek, hanem mellé céloztak valamivel, hogy ne őljék meg. Azt a függetlenségi háborúban harcoló katonát is, úgy tudom hátúlról egy társa lőtte le véletlen miközben összevissza lőtt, hogy ne őlje meg az ellenséget. Mondjuk számomra ez elég hihetetlen. hogyan haltak meg a katonák a Napóleoni háborúban ? A világháborúkban ? csak bomba, ágyú tűzzel és gránáttal? Erről hol lehetne bővebben utánaolvasni?
A 18-19.szd-i háborúkban a gyalogosok rendszerint nem az ellenséges embert célozták meg, hanem az alakzatba lőttek bele. A puska vagy háromszor akkorát rúgott, mint egy ak-47, a golyó meg 1-1,5 milliméterrel kisebb átmérőjű volt, mint a cső.(Kóválygott rendesen) Ezenkívül, az arcod előtt csattant a lakat, annak a serpenyőjében volt egy kis puskapor, az gyújtotta a fegyvert. Szóval sokan azért hunyták be a szemüket, hogy ne menjen bele izzó szemcse. Na így célozzunk...Voltak már akkor is céllövők, jaegerek, huzagolt csövű fegyverrel. Viszont ezek civilben is vadászok voltak.
A 18.szd előtt toborozták a sereget, elvileg "önkéntes" volt mindenki. Azaz, összefogdosták a dutyiban/fogdában lévőket, a betyárokat, rablókat, és elvitték katonának...na az komoly sereg volt.
Viszont az igaz, hogy tömegesen sorozott hadseregben számos olyan katona akad(t) aki nem is volna alkalmas rá, hogy fegyvert kapjon a kezébe. Ilyenkor segítettek a kezdetben meglehetősen embertelen büntetések(a brit katona gúnyneve véreshátú volt, csattogott a korbács!)az alkohol(tengeri csatába csak kötekedő részegségig itatott legénységgel mentek a vitorlás hadihajók) illetve a propaganda.
De ha pl. megnézed Kirk Douglas főszereplésével a Dicsőség Útjai c. filmet, ami valós eseten alapul, hát rögtön másképp viszonyul az ember a régi dicső háborúkhoz.
Röviden a tábornok a saját tüzérségével akarja lövetni a saját katonáit, akik nem akarnak belemenetelni a német géppuskák tüzébe. Miután a "gyávák" visszavonulnak, kivégeznek három embert. Sorsolással választanak ki hármat az ezredből. Sorsolással,olyat végeznek ki gyávaságért, aki részt vett a rohamban. Na ebből tanulnak a "gyávák". És ez nem a Szovjetúnió, a nácik, vagy Mao Ce Tung! Ez a dicső francia köztársaság! 1978-ig talán a filmet nem is mutatták be Franciaországban...
Azóta már alapjaiban átalakult a kiképzés.
De ami írsz az tényleg úgy volt a 98% a levegőbe lövöldözött.
Mára a kiképzésnek meg a pszicho szűrésnek köszönhetően a katonák 95% képes parancsra ölni.
De érdemes mondjuk rákeresned a pákozdi csatára ami elég híres volt.
Mégis...kb 5en ha meghaltak mert mindenki a levegőbe lövöldözött.
Nyugi, ha ott vagy a lövészárokban és egy ellenséges alakulat üvöltve indul rohamra ellened, akkor nem foglalkozol ilyesmivel.
Lősz, mert az életedről van szó -és nem azzal foglalkozol, hogy szegény ellenségnek nehogy véletlenül fájdalmat okozz...
"Elmondásuk szerint az ember nem képes embertárasát halomralőni vagy felnyársalni szuronnyal"
Akkor te még nem sok embert láttál.
Ha így lenne akkor nem halnának meg a háborúkban több millióan a frontvonalban... Amúgy fent jól leírták a hasonlatot, lőfegyverrel sziluettre célzol nem vagy közel, elengedsz egy rövid sorozatot 2-300 méterről, max. 2-őt és látod felbukik a célpont, vagy eltűnik valamelyik fedezék mögött.
Az agresszió az emberi természetben van meg az állatokéban is csak azok nem fegyverekkel csépelik egymást. Mondjuk az emberek sem mindig, ld. focimeccsek, tolongásokban kialakult konfliktusok stb. ott sem a levegőbe boxolnak bele. Célozhatsz mellé, meg döfködheted a karddal a levegőt de az ellenséged nem fogja megtenni ugyanezt a szívességet.
Van egy 4 részes német sorozat, a Generációk háborúja.
Ajánlom, nézd meg, ha még nem láttad, fönt van a Videa-n is.
Többek között a kérdésedre is rávilágít: ha nem ölsz, amikor ölni kell, téged ölnek meg, vagy a társadat...
"A háború kihozza az emberből a legrosszabbat"
Nem dokumentum film, de nagyon jól ábrázolja, mivé válhatnak emberek a háborúban, ahol nem csak magadért, de a bajtársaidért is kénytelen vagy harcolni, s közben mások szemében egyáltalán nem biztos, hogy hős vagy.
Háborús helyzetekben az ilyen "szándékosan mellé lőttünk" történeteket nehéz elhinni.
Csatában hova lő mellé, és miért lő mellé, mikor rá is lőnek?
Csatán kívül egy őrjáratot esetleg el lehet ijeszteni riasztó lövésekkel, de lehet visszatérnek többen, nehéz fegyverekkel.
Arra valóban voltak példák, hogy a háborúban két ellenséges katona (vagy több) kerveredett ugyanarra a helyre, és, ha első lendületből nem ölték meg egymást, megpróbáltak közösen megoldást találni, hogy jussanak ki onnan.
Az emberek többsége nem azért került a tűzvonalba, mert ott akart lenni.
Rákényszerül, hogy a túlélésért, a bajtársai túléléséért öljön.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!