A számszeríj szavunk miért szláv eredetű?
"Amit átvettünk azok az istálós állattartás szavai, semmi több"
Meg a szilva, cseresznye, káposzta, tök, répa, murok, rozs, szalma, molnár, hogy csak azokat mondjam, ami hirtelen eszembe jut.
alma, körte, dió, megy, eper, barack,borsó, bab, árpa búza, zab, gabona...
a tök mitől szláv? ki sem tudják ejteni. eke, csép...
Тыква.
Egyébként igen, a mezőgazdasági szavaink fele török, fele szláv, nagyjából a gabonatermesztés a török, a kertművelés a szláv rész.
És ha fordítva volt?
tykva - ettől hány kifejezés van elvonatkoztatva , hány szónak a gyökét képezi a szláv nyelvekben? Mert én egyet sem ismerek.
tök - az átvett szó rövidebb az átvettnél, egy szótagos? Nem gyakori. De nem fogok itt tökölni akár a magyar értelmező szótár tökös szavainak áttmásolásával.
"mi ismertük a téglát, az ajtót, ablakot, falat, tőciket, ereszt, kéményt, padlót, menyezetet"
Ismerte azt mindenki, de azért valljuk be, úgy igazán az urbanizáció beindulásáig nemcsak szlávéknál, úgy kb mindenhol többnyire csak az urak engedhették meg maguknak, hogy kőházban lakjanak, a pórnép mindenhol döngölt földből/vályogból/sárral tapasztott vesszőfonat-falakból épített házakban (amiket ráadásul legtöbbször félig a földbe süllyesztettek, hogy még kevesebb anyagból meglegyen) lakott. Sőt, még a vályog igazán uras dolognak számított, pláne ott, ahol nem volt helyben agyag, és hozatni kellett. A tégla méginkább, az igazi kő meg nagyon-nagyon luxus volt - persze kivéve ott, ahol a helyszínen ki lehetett termelni. Főleg, hogy kőház építéséhez már szakértelem is kellett, és kőműves sem volt minden sarkon egy tucat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!