Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A számszeríj szavunk miért...

A számszeríj szavunk miért szláv eredetű?

Figyelt kérdés
Hiszen mind a 3 szótag önálló magyar jelentéssel bír.

2012. aug. 21. 18:09
1 2 3 4 5
 21/46 Gauldoth ***** válasza:
0%

Remélem a 3. válasz csak vicc volt, mert ugye itt nem fordított a szórend, hanem "egy szavon belül fordított a magánhangzók sorrendje". Ráadásul a szerszám íj, nem egy szerszám szerű íjat jelentene, hanem egy íjat, ami szerszámok kilövésére lenne alkalmas :D:D:D:D.


Az biztos, hogy az íj szó magyar. Hogy a másik része szláv eredetű az könnyen lehet, sőt az is lehet, hogy abból a szláv szóból úgy ered, hogy átvették, de mivel hasonlított a mi általunk használ lőfegyverre, ezért a végét a szónak úgy módosították a köznyelvben, hogy érezzék, hogy ez egy "szláv" íj.

2012. aug. 22. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/46 anonim ***** válasza:
100%

,,Remélem a 3. válasz csak vicc volt, mert ugye itt nem fordított a szórend, hanem "egy szavon belül fordított a magánhangzók sorrendje"."


Mi van?? :D szer-szám <=> szám-szer

Nem tudom, hogy értetted ezt a magánhangzósorrendes dolgot...


,,Ráadásul a szerszám íj, nem egy szerszám szerű íjat jelentene, hanem egy íjat, ami szerszámok kilövésére lenne alkalmas :D:D:D:D."


Ezen logika alapján a géppisztoly is gépeket lő ki... :D


Ha már oltogatni akarsz, legalább látszólag érts már a dolgokhoz.

2012. aug. 22. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/46 Gauldoth ***** válasza:

A géppuska alapján igazad van azt elismerem(ezt nem gondoltam át, hogy pl Gábor Áron rézágyúja is az anyagára gondol nem a töltetre....:D)


De a csávó a szerszámot írta oda, mint hogy ahhoz hasonlít.

2012. aug. 22. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/46 Gauldoth ***** válasza:
Ily formán még igaza is lehetne... ha szerszámíj lenne a neve
2012. aug. 22. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/46 anonim ***** válasza:

Ajj, most ezt miért kell? :D Leírtam, hogy régebben megszokott volt a sorrendváltozás, szavak és hangok szintjén egyaránt (lófő, tereh, vesszőnyíl, stb.).

A székely lófőket sem vitatja senki, hogy pl. valójában életre kelt levágott lófejek lettek volna fő lovas helyett...

2012. aug. 22. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/46 Gauldoth ***** válasza:

A tereh-teher példád jó, ezt elfogadom. Igazad van (de a többi nem jó, mert ott a szavak fordulnak nem hangok)


De a lófő jelentésének kifejtése tetszett:D

2012. aug. 22. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/46 anonim ***** válasza:
A 3-adik válaszomban is szavak sorrendjének megfordulásáról írtam...
2012. aug. 22. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/46 A kérdező kommentje:

szertár, tornaszer (olyan anyag dolog amit számos sok alkalommal használhatsz), szertorna (szeren végzet torna gyakorlat) vegyszer, kábszer stb...

szám a számosságra utal!

innentől kezdve a számszeríj: olyan szer, mely számos újat lehet kilőni.

2012. aug. 22. 16:57
 29/46 A kérdező kommentje:
elírtam ugyan, de azt hiszem érthető mire gondoltam ..
2012. aug. 22. 17:00
 30/46 Gauldoth ***** válasza:
0%
De akkor a sima is számíj lenne, hiszen lőhetsz vele, amíg nyílvessződ van, nemde?
2012. aug. 22. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!