Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A Mongol Birodalom meg tudta...

A Mongol Birodalom meg tudta volna hódítani Európát?

Figyelt kérdés
Vagy ha nem is az egészet akkor egy részét?

2011. dec. 15. 15:48
1 2 3 4 5
 21/45 anonim ***** válasza:

válaszíró 52%-ban hasznos válaszokat ad


Pontosan 52%-os ez válaszod is. Mert nincs forrás róla, hogy nem azért vonultak vissza, viszont igaz bizonytalan a forrás arra nézve, hogy azért vonultak vissza. Viszont mivel a történelem tudomány forrással és hipotézissekkel dolgozik, és a tiéd közel sem jobb, mert mint a kacsán a híg fos úgy futottak át rajtunk egészen Svájcig, ezért még az én igazam állja meg a helyét tudományosan. ;-)

2012. máj. 17. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/45 hollófernyiges ***** válasza:
100%

"A tatárok ezért fordultak vissza. Mert itt már túl erős ellenállásba ütköztek. A sztyeppén nem igen találkoztak kővárral."


Ellenállás egyáltalán nem volt, a király menekült, aki tudott futott, a többiek várakba húzódtak, és a mongolok akkorra már meghódították Közép-Ázsiát és nagyon jól tudták, hogyan kell ostromolni. Korabeli források le is írták a kedvenc módszerüket, foglyul ejtett apácákat és szerzeteseket hajtottak maguk előtt fel a falakra.

2012. máj. 17. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/45 Pro Patria ***** válasza:
64%

"Mert nincs forrás róla, hogy nem azért vonultak vissza"

- De ésszerű.


"viszont igaz bizonytalan a forrás arra nézve, hogy azért vonultak vissza."

- Pontosabban megcáfolt. Hogyan vonultak volna vissza a kánválasztás miatt, ha az csak évekkel később, és Batu részvétele nélkül(!) történt meg? Oroszoktól miért nem vonultak ki akkor? Ez egész egyszerűen egy hibás elmélet volt.


"Viszont mivel a történelem tudomány forrással és hipotézissekkel dolgozik, és a tiéd közel sem jobb, mert mint a kacsán a híg fos úgy futottak át rajtunk egészen Svájcig"

- Aham.:) Kár, hogy a Dunántúli várak többsége sikeresen ellenállt az ostromnak, és kár, hogy a mongolok uralma sosem terjedt el Svájcig...


"ezért még az én igazam állja meg a helyét tudományosan.;-)"

- Sajnos ez nem úgy működik, hogy "nekem van igazam, és kész";-)


--------------


hollófernyiges válaszára:

"Ellenállás egyáltalán nem volt"

- Nézz utána Székesfehérvárnak, Győrnek, vagy akár a véres ostrom árán elesett Esztergomnak, de több más várnak is.


"a király menekült"

- Ami a mongol seregek kudarca volt, ugyanis a nomád népeknek elsőszámú célja mindig az ellenséges had vezérének elfogása volt. Batunak sem ez nem sikerült, sem a magyar hadak megsemmisítése (ugyanis IV. Béla már rögtön a kivonulásuk után hadjáratot vezetett nyugatra, amit egy szétvert sereggel nehéz lett volna, pláne sikereset...


"nagyon jól tudták, hogyan kell ostromolni. Korabeli források le is írták a kedvenc módszerüket, foglyul ejtett apácákat és szerzeteseket hajtottak maguk előtt fel a falakra."

- Akkor itt olybá tűnik, hogy felkészületlenek voltak.


Megjegyzem, az is lehet, hogy ez csak egy felderítő támadás volt, és a valódi hódító szándék a második tatárjáráskor volt, ám azokat a hadakat Nagy Lajos szétverte, és még moldvai szálláshelyükről is kiűzte őket.

2012. máj. 17. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/45 anonim ***** válasza:
89%

Nem tudom mi ez a mesebeszéd, hogy Batu nem a kánválasztásra ment... Ödögej 1242 decemberében halt meg. Szerintem teljesen logikus, hogy Batu nem fog a tél közepén visszaindulni, hanem itt telel, majd 1242-ben kivonul.

( [link]


Amúgy a kérdésre válaszolva biztos, hogy nem tudta volna meghódítani Európát, még szerintem Magyarországot sem sikerült volna, ha nem épp a polgárháború szélén találja az országot. IV. Béla épp azzal foglalatoskodott, hogy az apja által adományozott hatalmas birtokokat visszavegye, amitől a bárók érthető módon nem szerették túlságosan. Arra spekulált a legtöbbjük, hogy a király kikap ezektől a "jelntéktelen" nomádoktól, ezért újra kénytelen lesz az ő kegyüket keresni, ezért a bárók bandériumai nem segítették őt. Pláne, hogy ekkor omlott össze az árpád-kori hadszervezet és még nem épült ki a banderiális elég rossz volt a helyzet amúgy is. A kővárakkal meg valóban nem tudtak mit kezdeni, de arról azért nem szabad megfeledkezni, hogy a nomád népek mindig több hullámban hódították meg a területeken. Először csak pár évig fosztogatták, rabolták és utána következett a tényleges hódítás. Ez amit Batu vezetett csak egy rablóhadjárat volt, nem volt célja az ország bekebelezése és megtartása.

A nyugati lovagseregek és kővárak minden bizonnyal megállították volna a mongolokat, még akkor is ha velünk végeztek volna.

2012. máj. 17. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/45 Pro Patria ***** válasza:
50%

"Nem tudom mi ez a mesebeszéd, hogy Batu nem a kánválasztásra ment..."

- Ez történelmi tény. Nem volt jelen a kánválasztáson.


"Ödögej 1242 decemberében halt meg. Szerintem teljesen logikus, hogy Batu nem fog a tél közepén visszaindulni, hanem itt telel, majd 1242-ben kivonul."

- Akkor még egyszer leírom, a kánválasztás majd csak 1246-ban, négy évvel később történik meg.


"Amúgy a kérdésre válaszolva biztos, hogy nem tudta volna meghódítani Európát, még szerintem Magyarországot sem sikerült volna, ha nem épp a polgárháború szélén találja az országot."

- Így sem sikerült.


"IV. Béla épp azzal foglalatoskodott, hogy az apja által adományozott hatalmas birtokokat visszavegye, amitől a bárók érthető módon nem szerették túlságosan. Arra spekulált a legtöbbjük, hogy a király kikap ezektől a "jelntéktelen" nomádoktól, ezért újra kénytelen lesz az ő kegyüket keresni, ezért a bárók bandériumai nem segítették őt."

- Ez így van, ezért nem sikerült már Muhinál megállítani őket.


"A kővárakkal meg valóban nem tudtak mit kezdeni, de arról azért nem szabad megfeledkezni, hogy a nomád népek mindig több hullámban hódították meg a területeken. Először csak pár évig fosztogatták, rabolták és utána következett a tényleges hódítás. Ez amit Batu vezetett csak egy rablóhadjárat volt, nem volt célja az ország bekebelezése és megtartása."

- Ez így igaz, és a második hullámot már vissza is vertük.


"A nyugati lovagseregek és kővárak minden bizonnyal megállították volna a mongolokat, még akkor is ha velünk végeztek volna."

- Erről van szó.

2012. máj. 17. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/45 anonim ***** válasza:
78%

Meg hódították volna akarták volna. Lásd az akkor értékes és gazdagabb arab területeken és Indiában milyen sikereket értek el. Ez egy büdös sáros kis szegény félsziget volt, ahogy ők írták, sok büdös és nyakig szaros agresszív emberrel.


Azért később kaptunk tőlük mint képes lap egy kedves kis üzentet velencei közvetítéssel ezt úgy hívták pestis. Ez is a pestis - biológiai hadviselés az ostrom egy jó fegyvere volt. Jó-jó hozzánk (magyarok) a fejletlen infrastruktúra miatt alig jutott el.

2012. máj. 17. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/45 anonim ***** válasza:
100%

Az a lényeg, hogy alapvetően a szándék hiányzót.


Magyarország nagy részt akkor még mocsár volt, és nem nagy puszta mint most az alföld.

2012. máj. 17. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/45 anonim ***** válasza:
78%
Pont az a szép, hogy ilyen komoly lépés hátrányból a kelettel szemben, mégis Európa győzött a modern korban, a kérdés ki lesz a postmodern kor győztese.
2012. máj. 17. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/45 anonim ***** válasza:
78%

"Ödögej 1242 decemberében halt meg. "

Na ezt pont elírtam, 1241 december akart lenni.


"- Ez így igaz, és a második hullámot már vissza is vertük."


Több ilyen erősségű mongol támadás nem is volt (legalábbis én nem hallottam róla, ha igen mikor volt?). Voltak kisebb betörések még ha jól tudom az 1700-as években is, de ezek már csak légypiszkok voltak.

2012. máj. 17. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/45 anonim ***** válasza:
89%

"- Akkor még egyszer leírom, a kánválasztás majd csak 1246-ban, négy évvel később történik meg. "


Ez nem változtat semmit azon, hogy a nagykán 1241-ben halt meg, ami a mongol birodalmon belüli hatalmi harcokhoz vezetett, ezért kellett hazatérnie Batunak, nyilván ő is pályázott a címre. Az, hogy a választás később volt pár évvel nem jelent semmit.

2012. máj. 17. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!