Attól függ, mit értesz birodalmon és mit fennálláson.
Ha pl. azt nézzük, hogy mi az, hogy "birodalom", akkor ókori mércével mérve Egyiptom biztosan az, de mai szemmel nézve Egyiptom egy tök átlagos méretű ország, nem "birodalom".
Némi megszakításokkal egyébként az ókori Egyiptom majdnem 3000 évig működött, ami elég hosszú. A kérdés csak az, hogy "birodalom" volt-e.
A maja állam is évezredekig fennállt, ott is kérdés, hogy "birodalom"-nak kell-e nevezni.
Róma egész biztosan birodalom volt mondjuk a pun háborúktól kezdve, összesen tehát 6-7 évszázadon át.
Bizánc is jó sokáig fennállt, ha meghosszabbítjuk Rómával, akkor a város alapításától Bizánc bevételéig 2200 év telik el, de ez nem elejétől a végéig birodalmi keretek között. Birodalmi keretek között jó, ha 1500 év telt el.
A Német-Római Császárság is fennállt egy évezredig, persze kérdés, hogy mit jelent a fennállása, mert nem volt mindig egységes.
Kína ugyan a legrégebbi civilizációk egyike, de nem a legrégebbi állam. Kína történetére az jellemző, hogy időnként szétesett, majd egy-egy nagy dinasztia összekovácsolta. Így Kína nem egy birodalom, hanem birodalmak sorozata. A legismertebb a Han dinasztia, ahonnan a han kínaiak a nevüket kapták.
Bocsássátok meg,hogy belekontárkodok de:
Róma nem birodalomnak született...volt királyság és köztársaság is...Kína sohase volt birodalom...Császárság/királyság volt...
Britannia pediglen a felfedezések korának közepétől kezdett el gyarmatokat szerezni...amerikában az 1670es években kezdtek el gyarmatokat szerezni majd a franciákat kiverve onnan megszerezték É Amerika nagyobb részét.Tehát legjobb tudásom szerint Nagy Britannia volt a legtovább fennálló.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!