Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért nem volt komolyabb...

Miért nem volt komolyabb ellenállás 1918-19-ben, amikor a csehek, a románok, és a szerbek megszállták az ország 2/3-át?

Figyelt kérdés

Normális országban ha hivatalos harc nincs, akkor szabadcsapatok, partizánok harcolnak az ellenség ellen.

Itt meg mindössze 3 ellenállásra emlékszem, de ebből 2-t nem túlzottan tanítottak, valamint az egyik már Trianon után volt, holott már a rendszerváltás után jártam 4. (12.) gimnáziumba.

Ez a 3 ellenállás: 1. Balassagyarmat megvédése, 2. Stromfeld Aurél az Északi hadjáratban, 3. a Lajtabánság létrehozása.

De egyetlenegy partizánakcióról vagy polgári ellenállásról sem hallottam, hogy befűtöttek volna a cseheknek, vagy a románoknak, vagy a szerbeknek. Holott máshol ennél jóval kisebb sérelemért is robban a bomba. Ennyire birka nemzet lennénk, hogy még egy tisztességes ellenállásra sem futotta nekünk?


Van egy város, ott a laktanya, ha a hadsereg leszerelt (1918 őszén), és jönnek a csehek vagy a románok. Az emberek meg szép csendben elbújnak a házaikban? Senki sem szervez semmiféle ellenállást, partizánakciót?

Nem robbantanak fel egy hidat sem, nem siklatnak ki egyetlenegy román katonákat szállító katonai szerelvény alatt? A még meg nem szállt területen (pár km-re a megszállóktól) nem bontatja ki a dolgozókkal a váltót, hogy legalább lassítsák a megszálló hadsereg érkezését?

Ezt baromira nem értem. Ez a magyar történelem talán legsorsfordítóbb időszaka, és csak arról tanulunk, hogy mit töketlenkedett Károlyi, de arról nem, hogy hogy sikerült könnyedén megszállni az ország 2/3--át.

Ugyebár a Vyx-jegyzék már közel a trianoni határ volt. A megszállók kisebb eltéréssel már a később nekik itélt területet birtokolták.


2011. okt. 18. 19:39
1 2 3 4 5
 31/45 Pro Patria ***** válasza:
29%

"Azért érdekes, hogy a többi sikerletel ellenállásról nem nagyon beszélnek, sőt még a sikeresről (Balassagyarmat) sem a történelemórákon."

- Mivel nem befolyásolta a történelem menetét...

2011. okt. 22. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/45 homo ludensz ***** válasza:
Nem keverem én össze a Lenin-fiúkkal hiszen azok semmivel sem voltak motiváltabbak mint az ólból előhúzott béresgyerek akit keresztül zavartak egy fél éves gyorstalpalón és alhadnaggyá avatták a "felszabadulást" követően. Azok Szamuely alá tartoztak és kb. az volt a feladatuk mint Péter Gábor fiainak. A hadseregben is voltak komiszárok (pol.tisztek) de ott a katonáknak volt front tapasztalata.
2011. okt. 22. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/45 mustafa33 ***** válasza:
Csak azért említettem a Lenin fiúk különítményt (a bőregyenruhás pártkatonák), mert a vörösterror bűneit ők követték el és nem a vörös hadsereg, ahogy azt általában leegyszerűsítve emlegetik. Ugyanúgy a fehérterrort is a kegyetlen megtorlásokról híres "tiszti különítmények" tagjai követték el és nem a reguláris seregek.
2011. okt. 22. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/45 A kérdező kommentje:
A szlovákok az amúgy nem túl jelentős, de egy egy balul sikerült megtorlás lévén elhunyt papjukat (Hlinkát) majdhogynem szentté avatták, itt meg Balassagyarmat dicsőségéről sem sok szó esik, Stromfeld meg mellőzött figura lett.
2011. okt. 23. 00:32
 35/45 Pro Patria ***** válasza:
40%

Balassagyarmat kollektíven lett "szentté avatva", ugyanis megkapta a "Civitas Fortissima", azaz, "A legbátrabb város" címet.

Sopron pedig a "Civitas Fidelissima", azaz "A leghűségesebb város" titulussal lett kitüntetve.


Nem értem tehát, mi a probléma.

2011. okt. 23. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/45 A kérdező kommentje:

[link]


Találtam anyagot, de erről sem beszélnek sokat! Szóval azért volt valami ellenállás.

2011. okt. 27. 01:38
 37/45 Pro Patria ***** válasza:
40%

Mondd, kedves kérdező.... te olvasol is?

Egész eddig azt ecseteltem, hogy sok helyen folyt ellenállás.

2011. okt. 27. 03:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/45 A kérdező kommentje:

Okés, folyni folyt ellenállás, csak amíg egy egészséges nemzeti öntudattal rendelkező nép erről sokat beszél, addig mi sem az iskolában, sem a hétköznapokban nem beszélünk erről, míg a tótok a legkisebb sérelemről is megemlékeznek.

Pl. Dottós idegenvezetés Pozsonyban, külföldieknek. Az idegenvezető mutat egy emléktáblát, hogy ebben a házban x szlovákot (gyereket?) kényszerült magyarul tanulni. Nem egészen értettem, mert az idegenvezetés és az emléktábla sem magyarul volt. (németül talán az idegenvezetés a tábla meg szlovákon kívül németül talán)

2011. okt. 27. 09:45
 39/45 anonim ***** válasza:
66%

Azért,kedves kérdező,mert mára már az egész nép olyan lett,mint akkor a vezetés!

Léha,senkiházi,beszari,irigy,gyökértelen barom ma a magyarországi lakosok nagy része,aki a szomszédját egy kanál vizbe fojtaná.

Ezektől vársz el valamit?!

2011. nov. 1. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/45 anonim ***** válasza:

És azt se keverjük össze, ha van egy "hivatalos" álláspont, egy olyan tudományos álláspont, amelyet sok nem érdekelt és épeszű "ellenérdekelt" is elfogad, továbbá egyes emberek álláspontja.

Ez utóbbival találkozhat az ember utazásokon, ismerősök elbeszéléseiben. A hallgató nem biztos, hogy meg tudja állapítani, elvakult, vagy megkeseredett emberről van-e szó. Az úgynevezett hivatalos álláspont pedig aktuális politikai érdekeket is tükrözhet, nem most és nem csak ezen a környéken fordul ez elő.

2011. nov. 1. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!