Miért nem volt komolyabb ellenállás 1918-19-ben, amikor a csehek, a románok, és a szerbek megszállták az ország 2/3-át?
Normális országban ha hivatalos harc nincs, akkor szabadcsapatok, partizánok harcolnak az ellenség ellen.
Itt meg mindössze 3 ellenállásra emlékszem, de ebből 2-t nem túlzottan tanítottak, valamint az egyik már Trianon után volt, holott már a rendszerváltás után jártam 4. (12.) gimnáziumba.
Ez a 3 ellenállás: 1. Balassagyarmat megvédése, 2. Stromfeld Aurél az Északi hadjáratban, 3. a Lajtabánság létrehozása.
De egyetlenegy partizánakcióról vagy polgári ellenállásról sem hallottam, hogy befűtöttek volna a cseheknek, vagy a románoknak, vagy a szerbeknek. Holott máshol ennél jóval kisebb sérelemért is robban a bomba. Ennyire birka nemzet lennénk, hogy még egy tisztességes ellenállásra sem futotta nekünk?
Van egy város, ott a laktanya, ha a hadsereg leszerelt (1918 őszén), és jönnek a csehek vagy a románok. Az emberek meg szép csendben elbújnak a házaikban? Senki sem szervez semmiféle ellenállást, partizánakciót?
Nem robbantanak fel egy hidat sem, nem siklatnak ki egyetlenegy román katonákat szállító katonai szerelvény alatt? A még meg nem szállt területen (pár km-re a megszállóktól) nem bontatja ki a dolgozókkal a váltót, hogy legalább lassítsák a megszálló hadsereg érkezését?
Ezt baromira nem értem. Ez a magyar történelem talán legsorsfordítóbb időszaka, és csak arról tanulunk, hogy mit töketlenkedett Károlyi, de arról nem, hogy hogy sikerült könnyedén megszállni az ország 2/3--át.
Ugyebár a Vyx-jegyzék már közel a trianoni határ volt. A megszállók kisebb eltéréssel már a később nekik itélt területet birtokolták.
A válasz megírásának időpontja: tegnap 05:56
"Az meg, hogy jöttek volna a franciák... Nézd meg Törökország példáját! Jöttek a megszállók, meg mentek, mert újabb 3-4 év hadakozás után sem értek el semmit."
Az más ügy volt. A török-kérdés koránt sem élvezett akkora prioritást, mint a közép-európai dolgok rendezése. Az Antant létre akart hozni egy csomó kicsi, megbízható szövetségest a németek hátában, és a Szovjetunió terjeszkedése ellen.
Törökország kívül esett Európán, és miután látták, hogy ellenállnak, nemigen erőltették a dolgot, fontosabb ügyeik is voltak annál..
"A háborúban kifáradt nemzet sem jó érv, a Szlovákok pl. felkeltek a németek ellen 1944-ben!"
Csakhogy Szlovákia nem vett részt a háborúban '42-től, és addig is csak - ha jól emlékszem - egyetlen hadosztállyal. Szlovákiát nem bombázták, stb. Körülötte zajlott a háború, nem vele.
"Na és a sikeres ellenállás eredményes volt, ld. Balassagyarmat és Sopron esetét.)"
Látom, neked teljesen felesleges volt válaszolnom, kedves kérdező.
Írtam korábban is, hogy a balassagyarmati felkelés után több más felvidéki település is követte a példáját, de elbuktak.
Székelyföldön is harcok folytak a Székely Hadosztállyal. Sikerre nem volt esély, hiszen elzártak voltak a többi magyar területtől.
Magyarország "hivatalos" - részben sikeres - harcot folytatott mind a csehszlovák, mind a román haderő ellen, miután azok magyar lakosú területre értek.
Ezeken kívül azért nem volt más ellenállás, mert nemzetiségek által lakott országrészekről volt szó.
Mit nem értesz?
Nem lehet ezt ilyen egyszerűen megmagyarázni és megérteni. Az összefügések bonyolultak. Valójában Magyarország a háború végén nem volt legyőzve. Hadserege abban a pillanatban mélyen az ellenség területein volt. Az oroszok de facto kapituláltak, már aláírták a békét.
A hazatérő katonákat lefegyverezték, azok meg nem értették miért. A vörösök azután Bártfáig visszaverték a cseheket, ha nem teszik, nem Balassagyarmat a hős város, de még Gyöngyös is Cseh. Horthyéknak fontosabb volt a komunisták akasztása (és a támogatás a franciáktól a hatalomátvételnél) mint a románok kiverése. (roszmájú monda szerint a fehér lovat is tőlük kapta). Nagyanyám emlékei szerint falujában (felvidék) a vörösök elzavarták a cseh katonákat, (a vörösterrornak két akasztott áldozata volt Miskolc és Eperjes között), azután a magyar különítményesek négy vöröst ott felakasztottak, kimentek és visszajöttek a csehek. Az egyik nagyapám azalatt a Bajkalnál "táborozott" a másik az Uralban. Nagyanyám három kis gyerekkel éhezett otthon. A gyerekek megdobálták a cseheket, de az mit ért?
Ami a szlovákok II.ww ellenálását illeti, ismerek "partizánokat" , a szomszéd faluban a pap is partizán, vagyis szedik a partizán nyugdíjat. Pedig egyik túlélőnek baja is volt amikor kimondta az igazat, hogy ott az aszonyok érdemelnék a kitüntetést, mert ők hordták a kaját a bányában dekkoló partizán férjeiknek. Azok azután mikor már biztonságosabb volt kimásztak, végigrabolták a környéket, négy magyar karonával az erdőben kiásatták a saját sírjukat és lapátal agyonverték őket. Nagy tettük volt Rudnokfürdő felrobbantása, ott gyüjtötték a németek az összefogdosot környékbeli magyar fiúkat akik választhattak, vagy láger, vagy SS. Egy sem élte túl. A csehek prágai felkelése meg olyan volt saját bevallásuk szerint, hogy:"öt napig csak száraz szalámit ettünk és langyos sört ittunk a barikádokon, szörnyű volt." A csehe férfiakat ugyanis mint birodalmi polgárokat de megbízhatatlanokat nem sorozták katonáknak, még csak munkaszolgálatra sem a frontra, hanem német gyárakban dolgoztatták (szabadon, nem lágerben). Szóval az öszehasonlítások sem jók.
"Utolsónak kösz, ez azon kevés válasz, ami kellően hasznos és tartalmas is."
- Az enyém miért nem volt hasznos? Mert nem azt írtam, amit szerettél volna?..
"Valójában Magyarország a háború végén nem volt legyőzve. Hadserege abban a pillanatban mélyen az ellenség területein volt."
- Ez így igaz. De mi is történt Vittorio Veneto-nál? És a thesszaloniki fronton?
Oké, kedves kérdező, akkor ezt írom:
Károlyi egy töketlen balfék volt, egyszemélyben tehető felelőssé az egész történelmi katasztrófáért, mert nem rendezett ellenállást, és a magyar nép birka volt.
Amiket meg eddig leírtam a fegyveres harcokról meg történelmi tényadatokról, azokat nyugodtan mellőzd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!