Annak idején a sorkatonai szolgálat hogy volt?
Már olyan szempontból kérdezem, hogy ha jól tudom a kiképzés akár több év is volt. Ez alatt az illetőnek járt fizetés? Vagy miből élt? Oké, hogy a laktanyában volt fűtés, kapott enni. De mi volt akkor ha az illetőnek volt háza, lakása. A közüzemi számlákat hogy fizette? Meg ha volt is rá pénze, akkor még nem utaltak mobilról, kapott kimenőt hogy a csekkjeit befizesse a postán. Vagy ezt hogy oldották meg?
Továbbá mi volt, ha az illetőnek volt családja, gyerekei? Őket hogy tartotta el, ha munkahelyen nem dolgozhatott?
Én már nem voltam katona. Apám, öregapám már nem él, akiket megkérdezhetnék erről.
a sorkatonai szolgálat az alapból 18 évesen, a középiskola befejezését követően kezdődött. a ha tovább tanultál, akkor kicsit bonyolultabb volt a dolog, de az elv itt is az volt, hogy még azelőtt csináltad, hogy dolgozni, önállóan élni kezdtél volna. emiatt az általad felvetett kérdések nem igazán jelentkeznek.
egyébként meg:
Értem. Valamiért vannak olyan homályos emlékképeim, hogy én már megszülettem, mikor a fateromat behívták (80-as évek vége felé). De lehet ez akkor valami "utánképzés" volt. Majd utánanézek a papírokban.
Egyébként 22 évesen már építkezett. Nyilván nem saját forrásból, hanem szülői támogatással.
Tudom, hogy nem egy 5 csillagos szálloda volt, meg sokan akkor is meg akarták úszni. De én egy kicsit sajnálom, hogy kimaradtam ebből. Pár hónapig buli, meg a régi katonai teherautók, járművek, fegyverek is érdekelnek.
Minimális zsold járt csak, havi 600 Ft. (1987/88-as időszakban) Mi kivételezett helyzetben voltunk, mert építkeztünk, de nem voltunk építőszázad (akkor fizetés járt volna, valami 2600-2800Ft/hó), így gyakran kaptunk 500Ft jutalmat pluszban. (amit a "A dolgozó népet szolgálom!" felkiáltással kellett tudomásul venni)
Amúgy meg minden ingyen, még a hazautazás is. (az nem mindig, aki gyakrabban ment, annak csak 50%-os utazási papírt adtak, mert a 100%-os korlátozottan volt.)
Jellemzően senkinek nem volt önálló lakása, akinek meg igen, az rőzsével fűtötte, az áramra meg a vízre akkor még nem volt "alapdíj", szóval ez nem volt gond. Akinek csak egy gyereke volt, azt bevitték, de akinek 2 vagy három (már nem emlékszem) azt leszerelték vagy el sem vitték - volt egy cigány etnikumú honvéd társam, aki így szerelt le idő előtt.
Az egyedül maradt nő egy évig kapta a GYED-et (ki lehetett belőle jönni, a gyerekholmik ára államilag doált volt), utána meg visszament dolgozni, így ment ez akkoriban. Vagy a szülők besegítettek, akkor maradhatott GYES-en a gyerekkel.
"Valamiért vannak olyan homályos emlékképeim, hogy én már megszülettem, mikor a fateromat behívták (80-as évek vége felé). De lehet ez akkor valami "utánképzés" volt. Majd utánanézek a papírokban."
a sorkatonai szolgálat után tartalékos státuszba kerültél, aminek az is része volt, hogy időnként vissza kellett menni. de az más.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!