Az 1. világháborús lövészárok rendszer mennyire volt egybefüggő?
Nem, a folyamatosság nem szó szerint értendő. Csak nyílt terepen voltak lövészárkok és ott is megszakították néhány helyen szükség szerint. Ha állásaid vannak egy dombtetőn ahova tüzérséget tudsz helyezni amellyel lefeded az alatta fekvő tájat akkor oda már nyilván nem fog senki árkot húzni, mert nincs értelme. A tűz alatt tartás volt a lövészárkok célja - ha máshogy is meg lehetett oldani, akkor felesleges ásás lett volna.
Folyók és természetes vízfolyások, utak, vasutak valamint települések is kettészelték az árokrendszert, terepnek megfelelően építettek. Erődítmények is akadtak - azokkal szemben sem húztak fel árkot. Kezdetben erdőkbe is építettek árokrendszereket, de a fák elég hamar elhaltak a bombázások következtében.
Persze viszonylag hosszan tudtál volna benne haladni - akadtak légvonalban is bőven 4-5 km-es megszakítás nélküli szakaszok. Mondjuk az út 60-70%-át meg tudtad volna tenni lövészárkokban, ha szánt szándékkal erre játszol. De ezek azért elég förtelmes helyek voltak már a háború végére - beomlottak, összegyűlt bennük a víz, tele voltak fertővel, fel nem robbant veszélyes gránátokkal és lövedékekkel. Arról meg ugye hogy effektív háborús zóna volt mindkét oldalról tele dühös és elkeseredett katonákkal már ne is beszéljünk. Valószínűleg szívesebben sétáltál volna a front mögött.
Ahogy az #1-es is írja, nem tudtál volna végigsétálni rajta. A természetes akadályokat is "beépítették" a védelmi vonalakba, a sík, természetes akadályok nélküli terepen volt "divat" a mély, tagolt lövészárok-rendszer.
Utóbbiaknál sem volt olyan értelemben egybefüggő, hogy horizontálisan végig tudj benne sétálni. Egymást átfedő, pár száz méteres, önálló védelmi körletekből állt a rendszer, nem pedig egyetlen hosszú vonalból. Hátrafelé kellett biztosítani az átjárást (az utánpótlás / erősítés / váltás mozgatása miatt), nem pedig "oldalra". Ott csak annyira, hogy ha az adott szakaszon tűz miatt kiesik egy-egy géppuska, lőállás akkor a lövészárkon belül a század/szakasz parancsnok át tudjon oda gyorsan csoportosítani a rést lefedendő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!