Vidékiek! Ahol laktok, ott a visszavonuló német csapatok építettek ki lövészárkot a háború idején a szovjetek feltartóztatására, megállítására? Mit meséltek az öregek arról az időszakról?
A háborúnak az az időszaka már nem a lövészárkokról szólt, hanem a németek esztelen rombolásáról és meneküléséről.
Az én felmenőim sokat meséltek arról, miképp gyűjtötték össze a faluban a zsidót a fasiszta szardarabok, és miképp hajtották ezeket a szerencsétleneket el. Ez valóban emberi sorsokról szólt.
Aztán sokat meséltek a bombázásokról, és amikor tankok álltak meg a falu határában.
Meséltek az oroszok aljasságairól, az erőszakról, és arról, miképp vágta ki ez a tróger orosz faj a marhőából az élő borjút.
Igen, ezek megmaradtak. De hogy lövészárok.... ?
Én is felvidéki vagyok.
Igen, azokról a harcokról hallottam.
"Südwind" hadművelet pl.amit sikeresen hajtottak végre a németek. Az Oroszkán lévő múzeumban voltál már és a hadijátékokon?
Nagyanyám Békésben volt kislány a háború alatt.
Sokat mesélt arrol az időszakrol. Kifejezet harci jellegű dolgot csak annyit, hogy a falu határában felállitottak a németek az ágyukat. A helyiek meg féltek, ha az oroszok ellezdik löni őket akkor szétlövik a falut.
Azon is csodálkozott, ahogy német katonákat bemutatják a filmekbe, hogy üvöltöznek es mindenkit fejbe lönek. Nem úgy emlékezet rájuk, pedig balos érzelmű volt mindig is.
Nagyszüleim házának egy-két gerendája még most is fekete kicsit, mert 1945-ben a visszavonuló németek felgyújtották a falut. A szemben lévő ház kertjében gyümölcsfaültetéskor találtak 250 repeszgránátot és 200 kézigránátot egy gödörben. A falu akkori 400 házából 80 maradt lakható, 40 menthető.
Van, amit Sztálin-orgona talált el, 1 km-ről a szovjetek is lőtték a falut.
A németek vissza akartak vonulni, de állítólag minden jármű, ágyú beleragadt a tavaszi sárba, és nagy fejetlenség volt, kínjukban gyújtogattak, mert nem akartak az ellenség kezére adni semmit.
A környékemen voltak a legnagyobb harcok, a Vértes még most is tele van robbanószerekkel. Zámolyon volt a világháború egyik nagy tankcsatája. Én fehérvárcsurgói vagyok.
Az én dédapámat fiatalon sorozták be 44-be egy borsodi faluba kurityánba ahol most élünk a németek ott állítottak fel a kolostronál (amit lebombáztak szóval csak rom már) légvédelmi ágyúkat aztán mikor elérték őket a ruszkik valahogy egészen berlin ostromáig kihúzták mondjuk harc nem nagyon volt mert mikor az arcvonal túlment borsodon már nem érte meg harcolni mert maradhattak kb egy teherautóra valóan 5 német akik tán pont a donnál harcoltak a visszavonulásnál meg a német csapatok helyett véletlenül a magyarokhoz csapódtak erre meg akkor jöttek rá mikor már a német és a magyar erők több 100 kilométerre voltak.
És hát a häború végével a magyar katonák köztük dédapám aki már eddig is itt lakott beköltöztek a faluba na meg az 5 németből 3 szintén mivel jó kapcsolatot alakítottak ki egymás közt
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!