Ha a NATO nagyhatalmak szerint Ukrajnának mindenképp vereséget kell mérni Oroszországra és vissza kell venni a 2014 óta elveszített területeket, akkor miért nem küldenek több, pusztítóbb fegyvereket?
"Ha a NATO nagyhatalmak szerint Ukrajnának mindenképp vereséget kell mérni Oroszországra és vissza kell venni a 2014 óta elveszített területeket, akkor miért nem küldenek több, pusztítóbb fegyvereket?"
Mert az erősebb és puszítóbb fegyvereknek többnyire nagyobb a hatótávolsága is, és senki sem akarja nyugaton, hogy akár csak véletlenül is beledurrantsanak az ukránok mondjuk Moszkvába egy eltévedt amerikai rakétát, mert akkor megvan a baj. Nem tűnt fel, hogy utóbbi időben egyre inkább már patikamérlegen adagolják az engedményeket? Csak bizonyos célpontokat támadhatnak az ukránok, csak bizonyos régiókban, csak bizonyos határszakaszok mentén, csak bizonyos fegyverekkel... Amennyire lehet, próbálják elkerülni a komolyabb ezskalációnak csak a lehetőségét is, amellett, hogy muszáj nekik bizonys engedményeket is tenni közben, hogy valamennyit faragjanak a nyomasztó orosz fölényből.
#1
#2
De ebben van egy ellentmondás. Nem akarnak eszkalációt, de elvileg ragaszkodnak az EU-ban, NATO-ban Oroszország legyőzéséhez és a Zelenszkij béketerv végrehajtásához.
Nyilvánvaló, hogy Oroszország nem fogja magát hagyni, hogy legyőzzék és nem fog kapitulálni.
Minél több, minél pusztítóbb fegyvert kap Ukrajna, Oroszország is igyekszik lépést tartani, felpörgetik a hadiiipart, egyre pusztítóbb fegyvereket vetnek be ők is, már most is látszik egy ilyen folyamatos eszkaláció. A védelmi vonalakat, aknamezőket is erősítik.
Ha Ukrajna fél-egy millió katonával növeli hadseregét, Oroszország is besoroz plusz fél-egy millió katonát és küldi őket a frontra. Elképzelhető, hogy véget érne a "különleges hadművelet" és Oroszország is hadi állapotot hirdet. Ez is eszkaláció lenne.
Ha Ukrajna erősödik, előretör, sikerülne bekeríteni, elkezdeni az ostromát néhány nagyvárosnak (pl. Szeverodonyeck, Melitopol, Bergyanszk, Mariupol, Donyeck), az a városban iszonyú nagy pusztítással járna, rengeteg katona esne el a harcokban, mellette rengeteg civil halottja is lenne a városi ostromnak, nőne a humanitárius válság. Ez is egyfajta eszkaláció. Elképzelhető, hogy a nyugati közvélemény is háborúellenessé válna, mint ahogy történt Izrael sikeres ellentámadása után is a gázai humanitárius válság hatására.
Ha valami miatt nagyon felborul a hadiszerencse, az ukránok gyorsan nyomulnak előre, úgy tűnik elfoglalják a Krímet és az egész Donbaszt is, akkor meg az orosz vezetés a tömegpusztító fegyverek bevetésével eszkalálná a konfliktust. Ez is tekinthető eszkalációnak nyugati szempontból.
Tehát nehéz elképzelni, hogyan működhet, hogy győzzük le Oroszországot, de ne legyen eszkaláció. Legkívánatosabb forgatókönyv az lenne, hogy a Kremlben lenne egy palotaforradalom vagy valamilyen formában egy rezsimváltás Oroszországban és az új vezetés nagyon békülékeny, engedékeny, gyenge politikát vesz fel a Nyugattal és teljesíti a kívánságokat. De erre nem lehet alapozni a jövőt.
"Nyilvánvaló, hogy Oroszország nem fogja magát hagyni, hogy legyőzzék és nem fog kapitulálni."
Hogy nem akar, azt elhiszem. De nem is varja senki sem nyugaton, hogy Oroszorszag kapitulaljon. Inkabb csak annyit, hogy valami mindenki szamara elfogadhato modon befejezodjon a haboru.
#4
Igen, ez lenne logikus.
De nem látszik olyan megoldás, ami mindenki számára elfogadható.
Például a minszki megállapodás is kínált egy ilyen kompromisszumos megoldást, békeszerződést a háború lezárására, a nagyhatalmak elfogadták az ENSZ BT-ben, de annak végrehajtása inkább Oroszországnak kedvezett volna, ezért Ukrajna ellenezte a megvalósítást, így nem lett belőle semmi.
Egy egyszerű tűzszünet is sok szempontból inkább Oroszországnak kedvezne, ezért ez sem elfogadható Ukrajna számára jelenleg.
Nem CSAK és kizárólag az oroszok meggyengítésére tett kísérlet az, ami folyik, - nem fogja nagydobra verni a NATO az EU-val karöltve, hogy a szlávság gyengítése, megtörése, pusztulásának elősegítése, a kereszténység arányainak mesterséges befolyásolása a fedett cél.
A háborúzó felek meg szorgalmasan eleget tesznek eme cél megvalósításának!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!