Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Aki a sorkatonaság alatt...

Aki a sorkatonaság alatt hónapokra kórházba kényszerült, annak ez beleszámított a szolgálati idejébe?

Figyelt kérdés
Gondolok itt olyan esetekre, hogy teljes menetfelszerelésben kellett gyalogolniuk mondjuk ilyen 50 kilométereket. 30-40 kilóval a háton azért megvan a sérülésveszély. Simán elrepedhet hosszában a sípcsont is. De pl. azt hogyan oldották meg, amikor a jeges vízben kellett átúszni egyik lékből a másikba -20 fokban, és ha valaki eszméletét vesztette, nem tudta teljesíteni, tehát miután elmerült az ember, milyen módszerekkel húzták ki a jég alól?
2024. máj. 23. 12:52
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
A "gyengusz" beleszámított a szolgálati időbe - főleg, hogy a laktanyában töltötte a delikvens. Ha komolyabb sérülés érte és műteni kellett akkor átvitték a kórházba. A lábadozási idő függvényében (meg mennyire volt jófej a hadkieg. és a laktanyaparancsnok) utána még letöltötte a hátralévő időt, vagy leszerelték, vagy (mint fent is írják) volt akinél un. szolgálatmegszakítás történt és visszahívták egy év múlva letudni a hátralévő időt.
2024. máj. 23. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

Egyébként 25 km gyaloglástól kb. a 80 éves csontritkulásos néni lába reped meg, egészséges emberé nem! Ettől persze még lehetett érme nagyságú vérhólyag a surcitól, a lábad viszont ettől még nem törik el.

S nem első nap hajtották ki az embereket menetgyakorlatra. Ahol arra sort kerítettek már megtörtént a kiképzés és a fizikai erőnlét-felhozás a mindennapi futással, meneteléssel, fekvőzéssel, húzódzkodásokkal stb.

2024. máj. 23. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

#8 nem Rabókat képeztek a seregben 😂 Az emberi teljesítőképesség lényegesen kitolható, de nem kellett senkinek 24 órát étlen-szomjan őrségben állnia. Ilyen típusú gyakorlat max. a különleges erőknél volt.

S ki kell ábrándítalak, a szolgálaton kívüli időben - ha nem első lépcsős, vagy különleges alakulat volt - biz' a katonák leginkább semmit sem csináltak, max. valamilyen tessék-lássék időrabló, értelmetlen látszatdolgot. Sőt nem gyakorlatoznak 0-24-ben még a hivatásos katonák sem.

2024. máj. 23. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
13.: Nem is azt írom, hogy rambókat képezzenek, csak használják ki maximálisan az ember fizikai, mentális képességeit. Mint ahogyan azt az iskolában, munkahelyen, mindenhol megteszik. Legjobb példa erre a gyári munka, ahol minden alkalommal emelik a minimum darabszámot, és jól nyomon követhető a teljesítmény. Annak mi értelme lenne, ha elmenne valaki katonának, aztán leginkább semmit se csinálna? Ez kb. olyan, mintha a tanulók nagy részét nem gimnáziumba, hanem kisegítő iskolába küldenék, ahol a 12. évfolyamban tanulnának meg olvasni. Lehet eltúlzott példa volt, de feltételezem, megérted a mondandómat. Az élet minden területén ki van maxolva minden, és pont a katonaságnál ne lenne így, ami létkérdés?
2024. máj. 23. 18:33
 15/17 anonim ***** válasza:

#14 pedig képzeld el nem "maxolják" ki. A "kimaxolás" legfeljebb olyan munkáltatókra jellemző civilben is aki ki akarja teljesen zsigerelni a munkavállalóját. A sereg viszont NEM erről szól.

Igen, fel kell jönnöd a minimum szintre, s honorálják a jobb teljesítményt, de nem az a cél, hogy olimpikonokat megszégyenítő teljesítményt nyújtson minden egyes ember.

2024. máj. 23. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
#10 Nem mindenkinek adtak egyforma kiképzést, ez laktanyánként és alakulatonként is változott. Volt egy alapkiképzés valamilyen séma szerint de utána minek egy lokátorosnak szétgyúrt rambónak lennie? Felhoztak az alapkiképzéssel egy bizonyos fizikai szintre ami szintén egyénenként mást jelentett hisz nem vagyunk egyformák. Minek egy harckocsizónak kétméteres vagy 120 kilós katona? De mesterlövésznek sem kell egy idegileg instabil ember. Nem attól válsz férfivá ha kigyúrod magad, elég ha tartod a szavadat, ha számíthatnak rád keményebb körülmények között is. Kiképzés alatt volt sok futkározás és utána amilyen alakulathoz kerültél annak megfelelő képzést kaptál. Kiképzés után meg kaptad rogyásig a szolgálatokat (őrség, hadtáp, telephely, üti.), és közben voltak hadgyakorlatok is. 24 órát szerintem soha senki nem állt egyfolytában őrségben rendületlenül, gondolj csak a természetes szükségleteidre.
2024. máj. 23. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 BécsiFehér ***** válasza:
100%

Ahol én voltam 1985-86-ban, többen kijátszották a magasabb körökbeli kapcsolataikat, hogy mondvacsinált panaszokkal hetekre katonai kórházba kerülhessenek (amíg a többiek a sűrű szolgálatokkal szívtak). Egy embernek tényleg volt valami a tüdejével, amire a gyengélkedőn először hátfájásra való kenőcsöt kapott, majd a helyi, civil klinikán vizsgálták hosszasan, végül leszerelték. Egyik fickó az első hetekben bemondta, hogy "zúg a feje", kivonták a kiképzésből, vizsgálták itt-ott, végül leszerelték, szerintem kiokosították és lehetett valami magas beosztású támogatója is ebben. (Volt aki ezt úgy is el tudta intézni, hogy be se kellett vonulnia.)

De a kérdésre a válasz, hogy igen, természetesen a betegállapot beszámított a szolgálat idejébe. (Abba csak a büntetőszázadban letöltött idő nem számított bele.)

"Annak mi értelme lenne, ha elmenne valaki katonának, aztán leginkább semmit se csinálna?"

Azért, volt ahol csináltak is valamit: pl. őrszázad folyamatosan örséget adott, ellátó század műszaki felügyeletet végzett, a szakácsok főztek, a légvédelemnél szintén "élő" szolgálatba jártak, a katonai reptereken is elég komoly feladat volt a vadászgépek kiszolgállása. A másik az, hogy az akkori katonai doktrína szerint mindíg kellett a laktanyákban lenni egy meghatározott létszámnak egy esetleges háborús helyzet kezelésére. (A Hidegháború ment még akkoriban.)

2024. máj. 28. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!