A britek és amerikaiak tömeges támogatásai (fegyverek, járművek, iparcikkek, stb) nélkül a Szovjetunió összeroppant volna a hitleri Németország 1941-es invázióját (Barbarossa hadművelet) követő 1-2 évben?
# 5
Hiányos a tudásod.
IDÉZLEK: "Amerika csak a biztosra ment. Egészen addig, amíg nem látták, hogy Hitler legyőzhető, addig nem léptek be az európai háborúba."
NEM IGAZ. Ugyanis Hitler üzent hadat az Egyesült Államoknak 1941 decemberében.
Továbbá az USA komoly haderőt dobott át Európába már 1942-ben. A legnagyobb amerikai partraszállás 1942-ben az észak-afrikai Fáklya-hadművelet volt.
Roosevelt elnök 1941 decemberében kimondta a "Hitler first" elvét, azaz az USA erősforrásainak Európára koncentrálását.
A II. világháború alatt végig sokkal nagyobb amerikai haderő harcolt Európában, a németek ellen, mint Ázsiában, a japánok ellen.
Nem. A németeket a Volokomanski országúton még bőven az előtt állították meg (a Szibériából átdobott csapatokkal) mielőtt a LendLease igazán felpörgött volna.
Ezzel együtt komoly segítséget jelentett a ruszkiknak, mind nyersanyagban, s különösen járművek (teherautók) terén. Azok nélkül is elért volna Berlinig, csak jóval később.
# 5
Összességében a II. világháború során az USA katonai és gazdasági erőforrásainak 26%-át fordították a Japán és 74%-át a Németország elleni harcra.
Forrás: Willmott, H. P.: Empires in the Balance. Naval Institute Press, Annapolis 1982, xv. oldal.
Például 1944-1945-ben az amerikai haderő harcoló személyi állományának 78%-a került bevetésre Európában, a németek, és 22%-a Ázsiában, a japánok ellen.
Az amerikai legfelsőbb hadvezetés már 1937-től kezdődően kidolgozta egy német-olasz-japán szövetség elleni háború tervét, amely során az USA egy amerikai-brit-francia koalíció részeként harcolt volna („Rainbow 2” és „Rainbow 5” terv).
1940-ben született Harold Stark amerikai tengernagy, az US Navy hadműveleti főnökének híres „Plan Dog memorandum” stratégiai terve, mely Amerika háborúba lépése esetén Németországot azonosította fő ellenségként, és az USA erőforrásainak oroszlánrészét a németek elleni háborúra tervezte fordítani. Az 1941. december 22-ei Arcadia konferencián Roosevelt és Churchill hivatalosan jóváhagyták a „Plan dog memorandum”-ban foglalt stratégiai elképzeléseket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!