A nyugat "minőség a mennyiség felett" doktrínája megbukott?
Nagyon úgy tűnik, hogy a közepes, de nagy mennyiségű fegyver még mindig hatékonyabb (a la 2. VH), mint a legtöbb nyugati ország által vallott, jó minőségű, de kevés fegyver illetve kisszámú hadsereg elve.
A jövőben lehet, hogy a nyugat is átveszi ezt a hozzáállást és inkább olcsóbb, de sok fegyvert gyártanak? Visszatérhetnek a tömeghadseregek? Vagy csak én vonok le rossz következtetéseket?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
" Egyetlen példa, ötödik generációs vadászgépek. Az USA többszörösét állította rendszerbe mint amennyit eddig a ruszkik és a kínaiak összesen. Az ok is egyszerű: van pénzük rá. "
Az USA-nak is sok dolgot el kellett engednie. 800 F-22-es Raptor-t szerettek volna. Helyette meg kellett elégedniük 200 F-22-essel. És F-35-ösnél is 3,000 példány, és az F-16-osok és F-18-asok kiváltása helyett a feleakkora flotta, és az öregedő gépek sorozatgyártása az opció.
Nyilván nem a végletekig modernizált F-16AM-ekkel és társaival repülnek, hanem csak új gyártású F-16V Viper-t / F-18E/F Super Hornet-et rendelnek a gyártósorról.
" Ez az álláspont hívta életre az Abramst, Leot, Challengert "
Ezek mindegyike szenvedett valami hibában.
A Leopárd 2-esnek rossz a lőszertárolása, tűzveszélyes a hidraulikája, kevés készenléti lőszert hordozhat, gyenge a löveg, és gyenge a páncélzata, vagyis a Leó 2A0 - A4-es szériára ez a jellemző. A Leó 2A5-östől kezdték a felsorolt tervezési hiányosságok kijavítását, de a bibi, hogy az 1994 utáni harckocsi.
Az Abrams páncélvédettsége sokáig a 115 milis ellen szólt, ami a T-62-est jelenti, 1988-ra lett normálisan felvértezett a páncélvédettsége, a 125-ösök ellen, meg kevés készenléti lőszert hordozható, de attól még ésszerű, a minőségi irányba indult harckocsi.
A Challenger meg a pénztelenség áldozata, 125 milis ellen állították be a torony páncélvédettségét, de a teknő az 100 milis homogén acéllap, a 30 milis gépágyú is beveri.
" Amíg a ruszkiknál a gyárthatóság, az ár állt középpontban - hogy minél többet lehessen gyártani egységnyi erőforrásból. "
Én az orosz harckocsikat nem tenném le.
A T-55-ös és az M48-as Patton egálban voltak.
A T-62-es az előnnyel indult az M60-as Patton-höz képest, és a Chieftain ellen is jó lett.
A T-64A / T-72-es Urál meg overkill, miközben a másik oldalon M60-as Patton-ök, Chieftain-ek, és Leó 1-esek voltak, nyíllövedék nélkül.
A T-64A és társai egy egyszerű acéllap ráhegesztésével immunisak lettek a nyíllövedékek jó részére, 500 méterig.
A T-80U az meg új szintet képviselt, ami hajszállal, de jobb, mint az M1A1 Abrams, és az M1A2-es lett az érdemi kihívója.
És a háború az nem 1 vs 1 harckocsimeccs, hanem harcászati rakéták és robotrepülők záporozásával kezdődik, és utána jön a többi, szép sorjában. A súlyos milliárdokért és hangzatos névvel, a Csillagháborús projekt részeként fejlesztett Patriot a működésképtelen a kőkorszaki Scud ellen. Úgy, hogy az SDI többi terméke meg nagyrészt Sci-Fi-ből szabadult, megvalósíthatatlan cucc volt.
Ez az Orosz - Ukrán - NATO háborús leszereplés az meg túlértékelt. Valóban nagyon rossz veszteségeket szenvedtek az oroszok. De maga a harckocsi, a gép egy dolog, és az alkalmazás megint egy másik. Nem feltétlenül az orosz harckocsik voltak alkalmatlanok, elavultak, persze van közöttük alultervezett modell is, hanem a hadvezetés, a haditerv, és a személyzet felkészültsége. Ugyanúgy nyugati harckocsival is le lehet szerepelni. Az ukránok nem tudják, hogyan kell használni a Leó 2A6-ost. Nem kell az egekig magasztalni egyik harckocsit sem, de a túlzó leértékelés sem jó, csak kevés modell az, amelynél nem lehet mentegetni, szépíteni a dolgokat.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
#41 igen, engedtek a számokból repülőgépek tekintetében "csak" 600 ötödik generációst állítottak eddig rendszerbe. S mennyit az oroszok, kínaiak? Előbbi 0 db, mert csak tesztszériánál tart, de a kínaiaknak sincs több 50-60 darabnál. Szóval még mindig az USAF oldalán van a minőségi fölény darabszámra IS.
Igen, a hidegháborús harckocsiknál a szovjet típusok igen sokszor jobbak voltak mint a kortárs nyugati típusok. Azóta viszont nyílt az olló. A T80U valóban modern, s talán valamennyire pariban van a korszerűsített nyugati típusokkal penetráció és lőelemképzés vonatkozásában (páncélvédettségben viszont elmarad). S mennyi is van belőle? Még mindig több korszerűbb típussal rendelkezik a "nyugat".
Az oka is egyszer - mint már írtam fent - pénz, pénz, pénz. A nyugat egyszerűen több korszerűbb típussal rendelkezik.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Az oroszoknak az a szerencséjük, hogy nem nyílt hadviselő az USA, megelégszik, ha az ukránokat, lengyeleket, dánokat, románokat, és társait küldi be, és azoknak ősöreg, F-16AM/BM Block 20-asok lesz a légi komponensük, nem pedig F-35-ös Lightning II-k.
Harckocsiknál a T-80U az csak elméletileg állja meg a helyét, a többséget elpasszolták külföldre:
- Görög-Ciprusnak 82 példány,
- Pakisztánnak 320 példány,
- és Dél-Koreának 35 példány,
- és otthonra, Oroszországba kevés, roncstelepen levőt, olyan 100 példányt küldtek leselejtezni Ukrajnába, ilyen állapotúakat:
Lőszerekre a T-80U az simán megegyezik a Nyugatiakkal, használhatja a 3BM-59 / 60 Szvinyec-1 / 2-esek nyíllövedékeket, amik képesek súlyosan megrongálni az M1A2-es Abrams-et és a Leó 2A6-ost.
Opció még a lövegből indítható páncéltörő rakéta.
Tűzvezetésre a T-80U infrasugárvetővel jött ki, de azt csak azért szerelték bele, hogy készen nézzen ki a bemutatóra, különben a sorozatgyártottakat hőképpel képzelték el, a külföldre elpasszoltakat kibelezték, és francia műszerezettséget, és egyúttal hőképet vezetékeztek be, és telepítettek is sikeresen. A vaddisznó méretű célpontot 3,7 km-ről azonosítja, a gyalogosokat 4,2 km-ről támadhatja, kifliszerű röppályán szálló lövedékkel, és a többi harckocsit, attól függ, hogy nyíllövedékkel vagy páncéltörő rakétával, 3 és 6 km között váltakozik az effektív lőtáv.
Páncélvédettségre a T-80U a maga idejében jó volt a 120-asok ellen, csak abban az USA beláthatatlan minőségi előnyre tett szert, aki előbb veszi észre a másikat, és talál sikeresen célba, az jóeséllyel kilőtte a másikat.
De értelmetlen ez, mert az oroszoknál a T-80U kihalt, békeidőben kiszórták, és a görög-ciprióta meg paki T-80U-k nem fognak amerikaiakkal háborúzni.
Próbálta mind Oroszország, mind Ukrajna visszavásárolni / licitálni ezekre, de nem adták, semelyiküknek, az ősöreg AMX-30-asokat meg T-55-ösöket szórják ki más helyekre, nem a T-80U-kat.
A T-90-es is olyan jó, mint a T-80U, de az sem kellett az oroszoknak, csak ott az a különbség, hogy nem a meglevő flottát passzolták el, hanem eleve a saját hadsereg nem rendelt belőle, ellenben India az igen.
Az oroszok a pénzeket rosszul költik el. Az USA mind a mai napig megelégszik az 53 éves Minuteman III-asokkal, és annál valamivel fiatalabb (37 éves), és tartalékba sorolt LGM-118 Peacekeeper-ekkel, addig az oroszok feleslegesen többszörözik ugyanazt az ICBM-et, az R-36 / M / M-2 / RSz-18A / RSz-24 Jarsz / RSz-28 Szarmat ...
Vagy a Kuznyecov admirálisra is annyira büszkék, csak az a baj vele, hogy a soha nem készül el, több volt szárazdokkban, mintsem nyílt vízen, képtelen önerőből hajóznia, mégis költenek rá. Az egy nehézfém és költségvetési temető.
Ha ezeket a hülyeségeket ésszerűen (rakétaerők) ill. teljesen (felszíni hadihajók) visszavágnák, mennyi pénz szabadulna fel, más hasznosabb dolgokra.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Az amerikaiaknál az M1A2 SEP V2 az általános modell, az Top Dog harckocsi, de Európában az ősöreg Leó 2A4-es az általános modell, azt nem kell bemutatni, és az A5 / A6 a kisszámú modell.
Az M1A1-es Abrams a maga idejében jobb volt, mint a Leó 2A4-es, és most is simán modernizálható és erősíthető M1A2 SEP-é, ellenben a Leó 2A4-es nem erősíthető fel Leó 2A6-ossá, a lengyeleknek van tapasztalata ezzel.
Az A7-est azért nem számolom, mert az még kisebb számú, továbbá a Leó 2A6 és az A7 között nincs nagyságrendi technológiai ugrás.
A Challenger 2-es meg alkalmatlan éjszakai harcra, és távlövészetre is, több tesztlövészet tanúskodik róla, mindegy hogy szólóban az Abrams-szel mérték össze, vagy a Leó 2-es és a Leclerc ellen is megmérették a tenderen.
Oroszoknál a T-90-es az csak parádén létezik, gyakorlatban a T-72B valamelyik okádék kivitelű példánya. Az ukrán T-72AMT az simán jobb, életképesebb a T-72B3-asnál, csak az ukrán ipar nyomokban létezik, nem tudnak AMT-t modernizálni, helyettük zsákmányolt, meg máshonnan adományozott T-72B-kből meg T-72M1-esekből élnek.
A tanulság az, harckocsiknál a csúcsmodellel és csúcslőszerrel számolás van minden elemzésben és kommentelésben, aztán valahogy kiderül, hogy a legatyásodás és a nemtörődömség miatt kimerül 18 - 30 példányban a csúcsmodell, amikből hiányoznak a rendszerek, mind az EU-s hadseregekre, mind az oroszra jellemző ez, és az USA az, ahol próbálnak minőséggel lenni, persze az Abrams sem tökéletes, de egy kiforrott, jó harcértékű harckocsi, és túlélőképességben is külön dimenzió.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!