Sorkatonaságban az egyenruhát csak a laktanyában volt kötelező viselni vagy bizonyos esetekben azon kívül is?
A Kádár-rendszerben nem csak kimenőn kellet, de eltávkor is. Pontosabban a hazautazás és visszaút alkalmával egyértelműen kellett, egyébként meg azt mondták, hogy ne igazoltasson rendőr civilben (a SZIG helyett csak a katonakönyvet tudtuk felmutatni), mert abból baj lesz.
Erre a célra szolgált a "kimenőruha", ami elegánsabb, de sokkal műszálasabb volt, mint a gyakorló.
Ki se mehettél a laktanyából ha nem volt rajtad a kimenőruha, vagy az üti szerint nem volt megfelelő állapotban. Igen könnyen visszatapsoltak, ha nem volt - szerinte - elég tiszta a cipőd, vasalt az inged.
Elvileg viselni kellett végig ha nyilvános helyre (utcára) mentél, de nem vették túl komolyan.
A személyid le kellett adni bevonuláskor, katonakönyvet kaptál helyette. Ha rendőr igazoltatott ugyebár csak az volt nálad, akkor elvileg jelenteniük kellett volna, de nem foglalkoztak vele (ha normálisan viselkedtél a rendőrrel - mondjuk azokban az időkben akkor sem volt célszerű szívózni a rendőrrel ha nem voltál katona).
A vápos bárkit igazoltathatott, de civillel szemben csak addig terjedt a jogköre, hogy katona-e az illető (illetve bűncselekmény elkövetésekor lefoghatta és átadta a rendőröknek). Ha személyit mutatott fel akkor már nem is foglalkoztak vele. Ha katonakönyvet és civilben volt hát bizony az elég nagy szívás. Ettől még nem állított meg a vápos boldog-boldogtalant, de a séróról nem volt nehéz kiszúrni ki a katona (akkoriban még nem volt divat a nagyon rövid séró).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!