Igazságos háború?
"A fegyveres erő alkalmazása nem okozhat súlyosabb kárt és zavart, mint maga a megszüntetendő rossz."
Szerintem ez tökéletes megfogalmazás a háború létjogosultsága ellenében. A háborút támogatóknak mi erről a véleménye?
Ahogy az #1-es is írja, a háború sosem igazságosságról szól! Ahogy mondta a bölcs: a háború a politika kiterjesztése fegyveres eszközökkel. A háború mindig erőforrások megszerzéséről szól. Ha az egyik fél nem adja diplomáciai, gazdasági nyomásra de a támadó úgy gondolja elég erős ahhoz hogy fegyveresen megszerezze akkor kitör a háború.
Az hogy melyik háború igazságos: nos ez mindig utólag dől el. A nyertes fél volt mindig "igazságos" :D
"a megszüntetendő rossz."
A valóságban nincs jó és rossz, a valóságban érdekek vannak. A háborúk a politikai, gazdasági térnyerésért folynak, nem azért, mert a másik nemzet "rossz". Ráadásul általában hosszútávú érdekek mentén törnek ki ezek a háborúk, olyan konfliktusok nyomán, amik évek vagy évtizedek óta jelen vannak. Az orosz-ukrán konfliktus például jelen van kb a Szovjetunió felbomlása óta, de már előtte sem voltak puszipajtások egymással. Oroszország hatalmas területeket, népességet és nyersanyagot veszített Ukrajna létrejöttével, beleértve fontos stratégiai helyszíneket is. Mégis hogyan ítéled meg, hogy mekkora erő alkalmazása az a határ, ameddig még megéri elmenni, főleg úgy, akkor, amikor a dolgok máshogy alakulnak mint az előre eltervezett stratégia?
Háborúk mindig lesznek egyébként, és szükségesek is. A háborús eszközökön és a háború szabályain lehetne és úgy hiszem hogy kell is vitatkozni, egyezkedni, de az erősebb fél a saját javára mindig meg fogja szegni ezeket a szabályokat szimplán azért, mert megteheti.
"A fegyveres erő alkalmazása nem okozhat súlyosabb kárt és zavart, mint maga a megszüntetendő rossz."
Aki a háborúból él (mert pl. fegyverkereskedő és így mindkét oldalt kiszolgálja), az pont lesz@rja, hogy a háború mennyire igazságos, vagy, hogy milyen súlyos kárt okoz egyébként. Nekik az a jó, ha minél tovább tart a fegyveres konfliktus.
A létjogosultság meg nagyon nézőpont kérdése... így erről értelmetlen beszélni.
A támadó fél egyébként mindig talál létjogosultságot.
Háborúk nem hasra ütésszerűen robbannak ki.Ez akkor történik meg ha más politikai erőfeszítések rendre kudarcot vallanak.
Tudni illik az ukrajnai konfliktus is teljesen megelőzhető lett volna, ha nemzetközi nyomásra szorgalmazva lett volna a kommunikáció a két fél közt. Az erre létrehozott világszervezet az ENSZ kudarcot vallott, teljesen ignorálta a figyelmeztető jeleket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!