Elefántok hadi célokra való bevetése a történelem háborúiban leginkább csak lélektani szempontból volt hasznos?
#2 jól mondja. Akkoriban SEMMI nem volt, ami az útját állhatta volna egy csatában.
És közrejátszik még a hatékonyságában az elefánt mentalitása. Ha valaki az elefántot támadva fájdalmat okozott neki, az az elefánt "célkeresztjébe" került, üldözte míg el nem taposta. Meg persze eközben "26" másik ellenfelet is.
Nagggyon durva. XD
#5-nek:
Az hibás szerkezeti felépítés következménye.
Vagy nem volt a csorda által elfogadott vezérbika, vagy az nem bírta a "gyűrődést". A csorda mindig követi a vezérbikát, bárhogy is döntsön.
Egymagában egy elefánt mint fegyver, kétélű fegyver. A hátán ülő kivételével számára mindenki ellenség, amikor beindul.És külön-külön nagyon nehéz lenne mindegyiket irányítani, a haladási irány tekintetében. De ha csordát alkottak velük, akkor elég a vezérbikát irányítani, a többiek mennek utána.
#4-nek:
Rákészültél volna? XD Mire?
Tudtad hogy egy elefánt lelövéséhez speciális, úgynevezett elefánt-ölő puska kell, mert a hagyományos fegyverekkel szemben golyóálló?
Hannibálnak nem sok elefántja maradt az Alpokon való átkelés után, de maradt azért.
A rómaiak úgy készültek ellenük, hogy olyan tüskéket kovácsoltak, amiből négy ág állt ki egyenlően elosztva, így bárhogyan dobták a földre, három ága a földbe fúródott, egy pedig felfelé állt, így abba az elefánt érzékeny talpával simán beleléphetett és ezeket elszórták az elefánt útvonala előtt.
A punok persze rájöttek és igyekeztek felkapkodni ezeket a tüskéket, de a rómaiak lenyilazták, vagy más módon megölték őket és a felingerelt állatok irányíthatatlanná váltak, mert tényleg beleléptek, meg a harci zaj, a kürtök hangja, az öldöklés látványa felingerelte őket és megindultak, amerre láttak, a legtöbb visszafelé, a pun segédcsapatokat eltaposva, ráadásul hatalmas zűrzavart okoztak.
Teherhordásra ellenben jók lehettek, de a csatatéren, csak a meglepetés erejével hatottak, lényegében nem váltak be.
# 3
A rómaiak nem használtak harci elefántokat.
Ennek ellenére az összes, harci elefántokat használó nagyhatalmi ellenfelüket, mint a punok, vagy a hellenisztikus monarchiák legyőzték.
Nem csak lélektani okból használták hanem taktikai "áttörő" eszköznek is. A lóval ellentétben az elefánt nem torpan meg a feléje meredező lándzsaerdőtől, tömegtől hanem nekimegy. Ideális az ellenség harcendjének a megbontására, pánik okozására a soraikban. HA...
Szóval ha - ez leginkább rendezettlen, szedett-vedett formációk ellen jön be. Képzett hadsereg elég hamar megtalálja az ellenszerét (ld. fent, tüskék, illetve az elefánt irányítók támadása), s nem hátrál meg attól hogy az első sorokat 8-10 ember mélységig áttörik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!