Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Lőfegyvereknél mennyivel más...

Lőfegyvereknél mennyivel más egy más módon tüzelő fegyvert létrehozni?

Figyelt kérdés

Először leszögezem, hogy nem tudom, melyik típust mikor hozták először részre ezek közül.


Nagykaliberű puska/mesterlövész puska típusban van ilyen bolt action típus, aminél minden lövés között mozgatni kell egy kart egy pályán, hogy újra tudjon lőni. Nyilván ez a félautomata típusnál kevésbé hatékony tüzelési mód.


Egy gépkarabélynál nyilván az automata előnyben van a félautomatával szemben.


Sörétesből a bolt actionhoz hasonlóan van ilyem pump action, de van félautomata és automata sörétes puska is.


Ha egy fegyvert létrehoznak egy adott kaliberrel, akkor hatékonyabb tüzelési módon nehezebb létrehozni valamilyen szinten a fegyvert? Esetleg adott nagyobb kalibernél nehezebb hatékonyabb tüzelési módú fegyvert létrehozni, gyártani?


Hacsak nem sport célú fegyverekről van szó, esetleg lőtéren gyakorol valaki, akkor mindig hatékonyabb lenne egy félautomata mesterlövész puska egy bolt actionnál, vagy sörétesből/ gépkarabélyból meg mindig automata lenne a jobb.


Még egy kérdésem lenne zárójelben. Ha egy fegyver ilyen 3 round burst módon tüzel, tehát egymás után mindig 3 lövést ad le, akkor az a 3 eredendően gyorsabb, mintha automata módban lőne ennyit az a fegyver, vagy ha általánosságban nézzük az összes fegyvert, akkor ilyen módon gyorsabban adható le 3 lövés, mintha automata lőne ennyit egymás után?



2023. jan. 22. 23:02
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
96%
Az utolsó kérdésre válaszolva: a 3 lövéses mód nem gyorsabb, mint a teljes automata, mivel ugyanaz a mechanika dolgozik. A 3 round burst-öt a vietnámi háború tapasztalatai alapján dolgozták ki, hogy a bepánikolt katonák ne lőjék ki az egész tárat az őserdőre.
2023. jan. 22. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
96%

"félautomata mesterlövész puska"

A klasszikus mesterlövész puska egylövetű, lövés közben nincs mozgó alkatrész.

Egy félautomata a lövedék vagy a lőporgázok energiáját hasznosítja. Ez a folyamat már akkor megkezdődik mikor a lövedék még a csőben mozog.

2023. jan. 23. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy fent is írják, a 3 round brust tűzgyorsasága ugyanakkora mint a teljesen automata, de 3 lövés után reteszelődik és újra meg kell húzni az elsütőbillentyűt.

Az automata / félautomata / kézi töltési rendszer kialakítása több mindentől függ. Speciel a mesterlövész fegyverek többsége azért forgó tolózáras, hogy ne legyen a fegyverben csakis hátraható erő, ne legyen semmilyen mozgás a fegyverben amíg a lövedék a csőben van (ld. amit a #2-es is leírt). Ott nem arra van szükség, hogy a célpontra rövid idő alatt sok lövést leadjanak hanem csak egyetlen egy pontos lövésre.

2023. jan. 23. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

"Először leszögezem, hogy nem tudom, melyik típust mikor hozták először részre ezek közül."


Az egylövetű, elöltöltős lőfegyvereket először a hátultöltős, szintén egylövetű lőfegyverek váltották le, majd később megjelentek a tolózáras ismétlőpuskák is (alapvetően négy típus, a forgó tolózáras Mauser-típus, a Lee-típus, és a Moszin-Nagant típus, illetve az egyenes húzású tolózáras Mannlicher-típus, mára már gyakorlatilag az összes ismétlőpuska Mauser-típusú).


Ezeknek az előnye, hogy a működési elvük meglehetősen egyszerű, olcsó őket gyártani, kevés bennük a mozgó alkatrész (és ezeket alapvetően a fegyver használója külsőleg mozgatja, nem a fegyverben keletkező erők), kevésbé igényesek, karbantartásuk egyszerű, illetve ahogy korábban is említették, ezek általában pontosabbak is. A működési elvük (leegyszerüsítve) az alábbi: a lövész meghúzza a ravaszt, az ütőszeg elsüti a töltényt, a golyó kirepül, a lövész visszahúzza a tolózárat, a hüvely kirepül, az ütőszegrugó megfeszül, a lövész előretolja a tolózárat, új lövedék kerül a zárkamrába, és ismét lehet tüzelni a ravasz meghúzásával.


Ezeket a második világháború során, illetve után elkezdték leváltani az öntöltő ("félautomata") lőfegyverek. Ezek alapvetően annyiban különböznek az ismétlőpuskáktól, hogy itt az előbb említett folyamatot nem a lövész hajtja végre külsőleg, hanem a fegyver az elsült lövedék energiáját használja fel a hüvely kivetésére, az ütőszegrugó megfeszítésére, illetve egy újabb töltény zárkamrába juttatására.


Az automata fegyverek az öntöltő fegyverektől annyiban különböznek, hogy ott az elsütőszerkezet úgy van kialakítva, hogy amíg a lövész el nem engedi a ravaszt, addig az előbb említett folyamat meg nem áll.


Most, hogy letudtuk az alapvető dolgokat, válaszolnék a kérdésre :D


"Nagykaliberű puska/mesterlövész puska típusban van ilyen bolt action típus, aminél minden lövés között mozgatni kell egy kart egy pályán, hogy újra tudjon lőni. Nyilván ez a félautomata típusnál kevésbé hatékony tüzelési mód."


Ahogy fentebb említették, ez nem teljesen igaz. Mit értesz az alatt, hogy kevésbé hatékony? Ez az adott szituáció függvényében változó. Ha az a fontos, hogy a lehető legtöbb lövést le tudd adni egy adott időintervallumban, akkor természetesen az öntöltő puska jobb választás, mint az ismétlőpuska. De ha ez a cél, akkor a legjobb természetesen egy automata tüzelésű móddal rendelkező fegyver.


Egy mesterlövész számára az, hogy a fegyver ciklikus tüzelése rátája éppen mekkora, nem fontos. Ami fontos, hogy a fegyver minél pontosabb legyen, hiszen egy mesterlövész az átlagos tüzelési távolságokon messzebb lévő célpontokra szokott lőni. 400-500 méteren egy öntöltő puska által kibocsátott erők a a lövedék pályáját lehet, hogy csak annyira torzítják, hogy a lövész a célpont szíve helyett a tüdejét találja el, ami még mindig találat. 1000-1500 méteren viszont ez a torzítás már hatványozottan veti ki a hatását, ilyen távolságoknál ez már elég befolyást mér a lövedék röppályájára ahhoz, hogy a különbséget jelentse találat és mellélövés között.


"Egy gépkarabélynál nyilván az automata előnyben van a félautomatával szemben."


Ez sem teljesen igaz. Nem véletlen, hogy szinte minden gépkarabélyon legalább kettő tüzelési mód van: félautomata és automata. Az automata tüzelési mód arra jó, hogy minél hamarabb kiürítsd a tárat egy épület szélesebbik oldalára. A visszarúgás miatt automata tüzelési módban az első egy, maximum kettő lövés lesz pontos, utána már örülhetsz, ha a lövedékek a kijelölt irányítószámot eltalálják. Természetesen közelharcban ettől még valóban van haszna az automata tüzelésnek, illetve géppuskák esetében is (ahol a pontosságot különböző lábakkal, lőbotokkal lehet növelni, és az elsődleges feladatuk az, hogy minél több lövedéket juttassanak az ellenség irányába), de egy gépkarabéllyal 50-75 méternél messzebbre automata tüzelési módban nem lehet pontosan lőni.

2023. jan. 23. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Fú utána kellett néznem, hogy a tolózáras ismétlőpuska az a bolt action e, de rájöttem, hogy az, gondoltam rá, de nem voltam biztos benne, de akkor igen. Bolt action=tolózáras.
2023. jan. 25. 23:12
 6/16 A kérdező kommentje:

"Ott nem arra van szükség, hogy a célpontra rövid idő alatt sok lövést leadjanak hanem csak egyetlen egy pontos lövésre."


Jó és ha nem talál a lövés? Vagy több célpont van? Több célponthoz eleve félautomata a jó, de ha nem talál az első lövés, kell minimum még1.

2023. jan. 25. 23:13
 7/16 A kérdező kommentje:

"Ahogy fentebb említették, ez nem teljesen igaz. Mit értesz az alatt, hogy kevésbé hatékony? Ez az adott szituáció függvényében változó. Ha az a fontos, hogy a lehető legtöbb lövést le tudd adni egy adott időintervallumban, akkor természetesen az öntöltő puska jobb választás, mint az ismétlőpuska. De ha ez a cél, akkor a legjobb természetesen egy automata tüzelésű móddal rendelkező fegyver."


Arra gondolok, hogy lő egyet a mesterlövész ami nem talált, majd nem tud időben újra lőni és a célpont elmenekül. Ha valakire rálősz de nem találod el, nem fog várni a találatra. De mi van ha 5 célpont van? Vagy 2 célpont van és félautomata fegyverrel lehetne kettőt leszedni.


De egy kérdésemre nem kaptam választ. Ugyanazzal a kaliberrel félautomata fegyvert nehezebb létrehozni, mint ezt a bolt actiont, vagy hívjuk tolózárasnak? Tehát van ilyen, hogy ha eléggé nagy a kaliber mérete, akkor könnyebb tolózárast csinálni, mint félautomatát? És mondjuk gépkarabélynál ha gépkarabély szinten erős a kaliber, abból nehezebb automatát csinálni?



AMÚGY KÖSZI A VÁLASZOKAt! :)))

2023. jan. 25. 23:19
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
A több célpontos távolsági lövészetre áthidaló megoldás a "designated marksman" a csapatban, ő jellemzően egy (gép)karabély hosszabb csövű, távcsővel felszerelt változatát használja, amikor a helyzet megkívánja. Persze ez nem egyenértékű a valódi mesterlövészpuskával felszerelt, akár napokon át cserkelő szakemberrel.
2023. jan. 25. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

7!

A kérdésedre a válasz igen.

Egyszerűbb a kialakítás, kisebb a hibalehetőség, olcsóbb a gyárthatóság és az üzemeltetés egy forgó tolózárasnál mint egy gázelvételes félautómatánál. Lehet rajta egyalni, hogy egy súlyzáras félautomata lehet, hogy "egyszerübb", de "érzékenyebb" és bizonyos szempontból problémásabb.

De nem ritka az ugyanarra a kaliberre egylövetű és félautomata fegyver.

2023. jan. 26. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, kicsit régi a kérdés, remélem még jönnek majd válaszok, mert lenne még kérdésem-.
2023. jan. 31. 21:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!