Miért gondolják sokan úgy, hogy ebből nem lesz világháború ?
20: egy esély lenne, ha annyira beteg lenne, hogy le kellene mondania vagy megpuccsolnák, mert akkor adott esetben az utódja hibáztathatná őt, és akár ki is vonulhatna Putyint téve meg bűnbaknak
De amíg ő van ott, addig nem érdekli semmi anyagi, emberi áldozat, mert a hatalma ezen múlik, és ugye nem ő megy a frontra, az átlag oroszokat küldi a vágóhídra, és ez nem érdekli, hogy hányan halnak meg.
Sokan jönnek itt ezzel az érveléssel, hogy "még Ukrajnával sem bírnak el az oroszok, mégis miért akarnának világháborút?"
De két dolgot figyelmen kívül hagynak.
Az egyik, hogy nem jutnak odáig az ilyen emberek el logikailag, hogy ha feltételezzük, hogy mindig mindenki helyesen kalkulálna és mérné fel az erőviszonyokat, akkor soha a büdös életben egyetlen háború sem tört volna ki - mert ugye egy vesztes mindig van, tehát ha soha senki nem téved, a vesztes fél sem, akkor eleve nem kezd háborút, mert tudja, hogy veszíteni fog, hanem még előtte letárgyalja az ügyet.
De ugye a tény az, hogy számtalan háború volt már a történelemben, és még lesz is, ez pedig egyértelműen azt igazolja, hogy az emberek rendszeresen tévednek a kalkulusaikban, amikor azt mérlegelik, hogy háborúzzanak-e, vagy sem.
Az első világháborúban pont így kalkulált félre az osztrák-magyar monarchia illetve a központi hatalmak.
A második világháborúban pont így kalkulált félre Hitler.
És van egy másik dolog, amit szintén nem értenek.
Világháborúk nem úgy törnek ki, hogy egy szép napon felébred Ferenc Jóska/Hitler/akárki, szürcsölgeti a reggeli kávéját, hmm, kvára unatkozok, meg amúgy is bal lábbal keltem, mit csináljak ma, hát f-szom, kirobbantok egy világháborút.
Egyikük sem azzal a céllal kezdett háborúzni, hogy világháború legyen.
Ferenc Jóska csak Szerbiát akarta megregulázni.
Hitler csak Lengyelországot akarta megszerezni.
Csak hát úgy alakult, hogy kicsúsztak a dolgok az ellenőrzés alól.
Putyin is csak Ukrajnát akarja megszerezni.
De épp így csúszhatnak ki a dolgok az ellenőrzés alól és eszkalóládhatnak bármikor, amikor egy ilyen helyzet van.
És a háborúval az a baj, hogy ha egyszer elkezded, akkor nem szállhatsz ki, mert az gyakorlatilag a biztos vereség, így aztán amíg akár csak szemernyi esélyt látsz rá, hogy a harcok folytatásával jobb pozícióba kerülhetsz, mint az azonnali feladással, addig folytatni fogod a harcot.
Márpedig Oroszország még messze nem merítette ki az összes lehetőségét ebben a háborúban, aki ezt hiszi, az szimplán hülye.
Rengeteg harceszköze és emberállománya van még, ott van még a déli, a keleti hadseregcsoport és a központi hadseregcsoport, még bőven van mozgósítható emberállománya, és nem mellesleg ott van a nukleáris arzenálja is, amivel, ha minden kötél szakad, gyorsan pontot tehet a konfliktus végére, ahogy az USA Japánnal szemben.
Legalábbis a saját szemszögéből joggal kalkulálhat így - mégis miért akarna a Nyugat világégést Ukrajna miatt?
Na és nem mellesleg ott van Kína.
Óriási gazdasági erő, óriási emberanyag, és egy igen erős hadsereg - az egyetlen, amiben nem állnak jól, az olaj, pont az, amiben viszont az oroszok meg nagyon is jól állnak, ráadásul mindkettőnek érdekében áll, hogy az USA hegemóniáját megtörje.
Úgyhogy én azt ajánlanám mindenkinek, hogy ne ringassa magát abba a tévhitbe, hogy nem törhet ki újabb világháború.
Ez csak wishful thinking.
"Az egyik, hogy nem jutnak odáig az ilyen emberek el logikailag, hogy ha feltételezzük, hogy mindig mindenki helyesen kalkulálna és mérné fel az erőviszonyokat, akkor soha a büdös életben egyetlen háború sem tört volna ki - mert ugye egy vesztes mindig van, tehát ha soha senki nem téved, a vesztes fél sem, akkor eleve nem kezd háborút, mert tudja, hogy veszíteni fog, hanem még előtte letárgyalja az ügyet."
Egyrészt nem, hiszen sokszor háborúztak már többé kevésbé hasonló erőviszonyokkal rendelkező felek.
Másrészt most is pont azt várta az elején még szinte mindenki, hogy Oroszország egy villámháborúval annektálja Ukrajnát, csak épp azóta derült ki, hogy abszolút nem ütőképes a hadseregük, a logiszikájuk egyenesen pocsék, stb. Szóval ha valami komolyabb haderővel rendelkező ellenféllel néznének szembe, szemernyi esélyük sem lenne.
"Egyrészt nem, hiszen sokszor háborúztak már többé kevésbé hasonló erőviszonyokkal rendelkező felek."
Az egy dolog, hogy utólag hogyan értékeljük, de nem ez a lényeg, hanem hogy a hadviselő felek hogyan értékelték az erőviszonyokat.
Közel egyenlő erőviszonyok mellett ugyanis nem indítasz háborút, mert a győzelem nagyon sokba kerülne, és annyira meggyengülnél a végére, hogy egy harmadik fél téged győzne le nagyon könnyedén.
Csak akkor csinálsz ilyet, ha teljesen hülye vagy, ami viszont a félrekalkulálás kategóriába esik.
"Másrészt most is pont azt várta az elején még szinte mindenki, hogy Oroszország egy villámháborúval annektálja Ukrajnát, csak épp azóta derült ki, hogy abszolút nem ütőképes a hadseregük, a logiszikájuk egyenesen pocsék, stb"
Ezzel is engem igazolsz - azt várták, hogy könnyen győznek, ezért indították el egyáltalán a háborút, ráadásul a képességeikhez mérten egy nagyon kis erővel.
Mondom, aki azt hiszi, hogy ez az orosz hadsereg teljes ereje, az rettenetesen hülye.
Ha rögtön az elején egy USA-féle shock and awe stratégiával, komoly légierővel és rakétákkal és stb. esnek neki Kijevnek meg a többi nagyvárosnak meg az infrastrukturának, akkor az ukránok már jó eséllyel kapituláltak volna.
De benézték.
Viszont, ahogy írtam, még messze nem fogytak ki a lehetőségekből.
A nagy képlet matekja pedig borzasztó egyszerű.
1. Vagy fogják magukat, hazamennek, visszamódosítják az alkotmányt, hogy ja, bocs, nem is a mienk az a 4 megye.
Mondanom sem kell, hogy ez a jelenlegi orosz elitnek a vége, így ezt nem tehetik meg.
2. Vagy tovább folytatják a harcot élve a további lehetőségekből, mert az 1. scenario-nál csak jobban jöhetnek ki belőle.
Számomra teljesen logikus, hogy a kettes verzió van/lesz, ami további elhibázott kalkulusok egész sorának ad teret, ami bármikor eszkalálódhat, azaz a szándék ellenére kicsúszhat a felek kezéből az ellenőrzés.
Hogy konkrétumot is mondjak, szinte biztosra veszem, hogy Fehéroroszország területéről indulni fog egy újabb támadás, és ami még rosszabb, ebbe akár még a belarusz hadsereget is bevonhatják, aki így de facto hadviselő féllé válik.
És igazából mindegy is, hogy ez beválik-e az oroszoknak vagy sem - a veszélye ennek a lépésnek a balti államok és lengyelország reakciója, ez az, amivel kapcsolatban komolyan elszámolhatják magukat az oroszok.
Szóval továbbra is azt látom, hogy ebből igen könnyen világháború lehet.
"Ezzel is engem igazolsz - azt várták, hogy könnyen győznek, ezért indították el egyáltalán a háborút, ráadásul a képességeikhez mérten egy nagyon kis erővel."
Pont fordítva, ez téged cáfol, hisz mostmár az egész világ látja hogy semmi okuk tartani az orosz seregtől. Szóval Oroszország nem fog világháborút indítani, hisz esélye sem lenne. És a világ sem fogja megtámadni az oroszokat, hisz ha nem lenne veszítenivalójuk, akkor biztosan indítanák az atomot. Ami gyakorlarilag az egyetlen ütőkártyájuk, minden másban gyakorlatilag mostmár komolyan vehetetlenek.
Már mégis miért lenne ebből világháború? Kik a szembenálló hatalmi tömbök?
Ez egy sima proxy háború, a második világháború óta több tucatnyi ilyen jellegű fegyveres konfliktus volt. Egy katonai nagyhatalom megtámad egy gyengébb országot, az ellenérdekelt ország(ok) pedig anyagilag, kiképzéssel, fegyverekkel támogatják a védekező felet. Semmi a világon nem utal arra, hogy ez a háború bármiben más lenne ennél. Ráadásul semelyik fél sem érdekelt a háború eszkalációjában, még az oroszok is vigyáznak rá, hogy bizonyos vonalakat ne lépjenek át.
Nem olvastam az eddigieket.
Nem vagyok pszichológus, de számomra úgy tűnik, hogy az ember úgy gondolkozik, hogy nagyon erősen hárítja a negatív kifejlet lehetőségét, még akkor is, amikor már minden jel arra utal, hogy az fog bekövetkezni.
Lásd COVID - nem fog ideérni, nem lesz világjárvány. Az lett. Akkor nem lesz erős. Rengetegen belehaltak és rengetegen viselik a szövődményeit örökre.
Vagy lásd azt, hogy sokan hiszik, hogy 80 éves korukig fognak élni viszonylagos egészségben.
"Nem vagyok pszichológus, de számomra úgy tűnik, hogy az ember úgy gondolkozik, hogy nagyon erősen hárítja a negatív kifejlet lehetőségét, még akkor is, amikor már minden jel arra utal, hogy az fog bekövetkezni."
És mi az a minden jel?
Egy éve zajlik lassan a háború és semmilyen országnak nincs se érdeke, se igénye arra, hogy beszálljon a harcokba. Nincsenek nagy, egymásnak feszülő szövetségi rendszerek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!