Mit tudott annak idején Claudius császár és a rómaiak valamint "Hódító" Vilmos és a normanok,hogy sikerült nekik az ami rajtuk kívül soha senkinek, átjutottak a Lamanche csatornán-bevették Londont - elfoglalták Britanniát?
Kedves kérdező!
Claudius császár idejében a Római Birodalom elsöprő katonai erőfölényben volt a széttagolt törzsi keretekben elő britekkel szemben. Akkor Britanniában nem létezett egységes állam, csak kisebb-nagyobb törzsi kiralyságocskák tucatjai. Róma tengeren és szárazföldön is óriási mennyiségi és minőségi katonai erőfölényben volt a britekkel szemben. A római haditechnika és hadművészet fölénye ellen a britek teljesen esélytelenek voltak.
Hódító Vilmos esetében a normannok kezére játszott, hogy egyszerre, párhuzamosan érte az angolszász Angliát egy "viking" invázió északon, és egy normann invázió délen. Az angolszász király legyőzte a vikingeket északon, majd lóhalálában sietett délre a már partraszállt normannok ellen, akiktől azonban vereséget szenvedett. Nyilván belejátszott az angolszász vereségbe a normannok ellen, hogy a csak röviddel korábbi, vikingek elleni győztes
csatában az angolszászok is komoly veszteségeket szenvedtek és a csatától és a gyors délre vonulástól még teljesen kimerültek voltak.
Később a Brit-szigeteket azért nem sikerült elfoglalni a spanyol armadának, Napóleonnak, vagy Hitlernek, mert ezekben az esetekben az angol, majd a brit haditengerészet sokkal erősebb volt, mint a spanyol, a francia, vagy a német.
A spanyol armadát legyőzte I. Erzsébet angol haditengerészete. A spanyol terv az volt, hogy az armada felveszi Alba hercegnek Spanyol Németalföldön állomásozó hatalmas hadseregét, és egy invázió keretében partra szállítja azt Angliában.
Napóleon alatt a Brit-szigetek ellen összevont, egyesült francia-spanyol flottát a trafalgari csatában megsemmisítette a brit haditengerészet. Napóleon terve az volt, hogy az egyesült francia-spanyol flotta kifut a Földközi-tengerről, majd Franciaországban felveszi a Boulogne térségében összevont hatalmas francia hadsereget, és inváziót hajt végre a Brit-szigeteken.
Hitler már meg sem kísérelte az angliai inváziót 1940-ben, hiszen annak két alapfeltétele, a légi és tengeri fölény eleve nem teljesült.
Egyrészt nem sikerült a Luftwaffénak kivívniq a légi fölényt az angliai csatában, illetve a brit haditengerészet végig elsöprő erőfölényben volt a német flottával szemben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!