Ferenc József császár uralkodása alatt Ausztria volt Európa legerősebb és legyorsabban fejlődő országa?
# 3
A szerbek azért mehettek át ellentámadásba, mert az osztrák-magyar csapatok 80 %-a az orosz fronton volt lekötve.
Vagyis a szerbek az osztrák-magyar hadsereg 20 %-ával szemben indítottak ellentámadást.
# 4
EZT ÍRTAD: "A monarchia olyan erős volt, hogy a háborúra szánt saját haderejét kb. 3 hónap alatt lenullázta. A keggazdagabb jelző talán az ausztriai részre illik, mert a gazdagságukat a gyarmatként tartott országok, leginkább Magyarország és Csehország kiszipolyozása biztosította."
BOCS, DE EZ ÍGY MESSZE NEM FEDI A VALÓSÁGOT.
1.) Magyarország egyáltalán nem volt a gyarmata Ausztriának, semmiféle kiszipolyozás nem történt, hiszen az 1867-es kiegyezéstől Ausztria és Magyarország teljesen egyenrangú volt. Az Osztrák-Magyar Monarchia részeként államszövetséget alkottak. Magyarország pedig csakis a Monarchia nemzeti jövedelmének magyar %-os részarányában vett részt a közös költségekben, a közös hadsereg, hadiflotta, külügy, stb. fenntartásában. A közös ügyekben döntő delegációk pedig paritásos alapon, 50 % osztrák és 50 % magyar résztvevővel álltak fel, annak ellenére, hogy az osztrák birodalomfél népessége jóval nagyobb volt Magyarországénál.
2.) A Monarchia hadseregének teljesítményét pedig annak a fényében kell megítélni, hogy 1914 és 1918 között a fő frontokon (orosz, olasz) végig elsöprő ellenséges túlerővel szemben voltak kénytelenek harcolni az osztrák-magyar csapatok. A 20. század egyik kiemelkedő katonai teoretikusa, az orosz Borisz Saposnyikov, a Szovjetunió marsallja éppenséggel jónak tartotta az osztrák-magyar haderő I. világháborús teljesítményét, hiszen a Monarchia elsöprő ellenséges túlerővel szemben volt képes 1914 nyarától 1918 őszéig kitartani.
Saposnyikov méltán híres, fő műve, a Mozg Armii (A hadsereg agya) kedvező képet fest a Monarchia I. világháborús katonai teljesítményéről.
Kedves kérdező!
I. Ferenc József 1867-ig az Osztrák Császárság uralkodója volt, 1867-től pedig az Osztrák-Magyar Monarchiáé.
Az megfelel a valóságnak, hogy az osztrák-magyar gazdasági növekedés gyorsabb volt 1867 és 1914 között az európai átlagnál, és a Monarchia magasabb gazdasági növekedési ütemet produkált, mint Nagy-Britannia, vagy Franciaország és bizonyos területeken Németországot is megelőzte.
Azonban a gyors növekedés ellenére az Osztrák-Magyar Monarchia gazdasági fejlettsége és bruttó hazai terméke (GDP) 1914-ben még elmaradt a gazdaságilag vezető európai nagyhatalmak, Németország, Nagy-Britannia és Franciaország hasonló mutatóihoz képest.
Ugyanakkor a Monarchia egyértelműen gyors, felzárkózó pályán haladt az európai centrumországokhoz képest.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!