A Barbarossa-hadművelet Hitler személyes ámokfutása volt vagy a vezérkar is támogatta?
Mai napig nem értem hogyan lehettek annyira ostobák, hogy nekimenjenek a Szovjetuniónak. Az oké, hogy fejlettebb fegyvereik meg képzettebb tisztjeik voltak, de az ország egyszerűen túl nagy volt ahhoz, hogy ellehessen foglalni. Az is érthető, hogy a lengyelországi hadjárat és a háború első éveiben még látványos volt a német hadsereg fölénye, de később a nyersanyaghiány és a városi harcok miatt ez teljesen elolvadt.
A német vezérkar mekkora része tudott az akcióról és támogatta is? Nem voltak kételyek azzal kapcsolatban, hogy túl nagy árat kell fizetni még ha sikerül is valamekkora részt elfoglalni? Persze utólag könnyebb okosnak lenni, de ez az akció 50 évre megpecsételte Kelet-Európa sorsát.
Nem jártak messze a sikerhez igazából. Lehet Oroszország nagy, de a népesség nagy része a nyugati területekre koncentrálódik.
Az elképzelés nem volt rossz, a kivitelezéssel voltak problémák.
Kedves kérdező!
EZT ÍRTAD: "Az oké, hogy fejlettebb fegyvereik meg képzettebb tisztjeik voltak, de az ország egyszerűen túl nagy volt ahhoz, hogy ellehessen foglalni."
Az igaz, hogy a németeknek általában sokkal képzettebb tisztjeik voltak, noha azért akadtak kiváló szovjet tábornokok is.
Ugyanakkor 1941-ben például a szovjet páncélos technika sokkal fejlettebb volt, mint a német, a T-34/76 közepes tankokhoz és a KV-1 nehéz tankokhoz hasonló harcértékű német harckocsi nem létezett 1941-ben.
A T-34/76 és a KV-1 bármely német harckocsit klasszisokkal felülmúlta tűzerőre és páncélzatra 1941-ben.
Kedves kérdező!
EZT ÍRTAD: "A német vezérkar mekkora része tudott az akcióról és támogatta is? Nem voltak kételyek azzal kapcsolatban, hogy túl nagy árat kell fizetni még ha sikerül is valamekkora részt elfoglalni?"
A Barbarossa-hadművelet tervét természetesen a német vezérkar tisztjei dolgozták ki, így a vezérkar tudott róla. A vezérkar többsége úgy gondolta, hogy a Szovjetunióval és a Vörös Hadsereggel néhány hónap alatt végezni tudnak. Volt pár kritikus hang, de a többség bízott a terv sikerében.
Tudott róla a vezérkar - ők készítették elő ugyebár a terveket. Fogalmazzunk úgy nem volt egyöntetűen pozitív a vélemény, de a porosz tiszt ha parancsot kap akkor legjobb tudása szerint végrehajtja. Inkább csak bíztak a sikerben, aki túl erősen mert volna ellenvéleményt nyilvánítani azt úgyis leváltották volna.
Messze, nagyon messze jártak a sikertől. Ha be is veszik Moszkvát akkor sem mentek volna vele sokra. A ruszkik még hátrébb vonulnak, a németeknek még hosszabb lett volna az utánpótlási útvonala. Napóleon el is foglalta Moszkvát mégsem kértek az oroszok békét.
# 7
A vezérkar elsöprő többsége támogatta a Barbarossa-hadműveletet, igen ritka kivétel volt, aki nem.
A német vezérkar abból indult ki, hogy a szovjetnél klasszisokkal jobbnak tartott, 5 000 000 fős francia hadsereg 1940-ben hat hét alatt összeomlott. A németek sokkal rosszabbnak, gyengébbnek tartották a szovjet hadsereget a franciánál a Szovjetunió megtámadása előtt.
1. Kényszer volt. Máig ismeretlen forrásból 40 őszén-telén? információkhoz jutottak arról, hogy a Vörös Hadsereg 1941 nyarán vagy legkésőbb szeptemberben megindul.
2. Ha már így is, úgy is háború lesz, a legjobb lépés volt elébe menni a dolgoknak, nem kívárni az orosz támadást. Így egy felvonuló-gyülekező Vörös Hadseregbe csaptak bele, és ez a jobb színvonallal együtt garantálta a kezdeti nagy sikereket.
3. A finn háború alapján nem sokat néztek ki a szovjet haderőből.
4. A katonai felderítés (Abwehr) viszont feltűnően gyengén szerepelt a hadjárat előkészítése során. Az adatok hiányossága megbosszulta magát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!