Europa az ujkorban hogyan szerzet haditechnikai előnyt ha a kinaiak talalták fel a puskaport? talan a rengeteg haboru ami ezzen a földrészen volt mar akkor gyorsabb fejlődést eredményezett?
talan az egesz europai civilizacio a fegyverkezési versenyre épült ? mivelhogy a romai birodalom óta nincs igazi egyseg?
a folyamatos erőltetett fegyverkezési verseny miatt tudott több évszazadig mindenkit leverni europa?
szerintem pusztan a haborus fejlodes az oka es a folyamatos kapitalista versenges ,itt nagyobb volt a verseny mint a vilag tobbi tajan ezert lettunk jobbak fejletebbek
nyersanyag van azsiaban és del vagy eszak amerikaban is. ahogy tengerek is es minden mas
# 19
EZT ÍRTAD: "Sőt a technológiai fejlődéshez pont hogy nagyobb, stabilabb hatalom kell. A találmányokat, kísérleteket nem a vályogviskóban végzik. A nagyobb metallográfiai műhelyek kiépítése, a KFI tevékenység, az oktatás, egyetemek fenntartása irgalmatlan sok pénzbe kerül amit csak a gazdag országok engedhetnek meg maguknak. Pont hogy erős centrális hatalom kell ennek finanszírozásához, kiépített háttér hogy az eredmények gyorsan el tudjanak terjedni, felkarolják őket."
VITATNÁM.
Elég két példára, az ókori Hellászra és a reneszánszra gondolni.
HELLÁSZ: pont a több, mint 300 független, önálló városállamra, poliszra széttagolt Hellász lett az európai kultúra bölcsője. Itt rakták le, éppen ezen városállami széttagoltság idején az európai civilizáció szellemi, kulturális és tudományos alapjait. A több, mint 300 városállam hozta létre a "görög csodát", vetette meg az európai civilizáció alapjait.
RENESZÁNSZ: pont a széttagolt, erős központi hatalom nélküli Itáliában vette kezdetét a reneszánsz. A reneszánszon alapult az a kulturális és tudományos fejlődés, amely a világ vezető, domináns civilizációjává tette Európát.
# 19
Van két példám arra is, amikor óriásbirodalmakban szinte semmiféle komolyan vehető, igazán nagyarányú gazdasági, társadalmi, tudományos fejlődés sem ment végbe.
Példa erre az Óperzsa Birodalom és az Oszmán Birodalom.
# 26
Értő olvasás!
Kifejezetten az Óperzsa Birodalomra és az Oszmán Birodalomra gondoltam.
Ezt írtam: "
Van két példám arra is, amikor óriásbirodalmakban szinte semmiféle komolyan vehető, igazán nagyarányú gazdasági, társadalmi, tudományos fejlődés sem ment végbe.
Példa erre az Óperzsa Birodalom és az Oszmán Birodalom."
Nem azt állítottam, hogy egyik óriásbirodalomban sem ment végbe nagyarányú gazdasági, társadalmi, tudományos fejlődés, HANEM azt írtam, hogy az Óperzsa Birodalomban és az Oszmán Birodalomban nem ment végbe ilyen.
# 25
Annak a magyarázata, hogy miért vált Európa, illetve a nyugati civilizáció a világon a legfejlettebbé, a sajátos nyugat-európai társadalomfejlődésben keresendő.
Már a középkortól Nyugat-Európában fokozatosan egyre több és szélesebb szabadságjoga lett az embereknek, közösségi és egyéni szinten, amely folyamat a tudományos, kulturális és gazdasági fejlődés katalizátorává vált.
# 25
Van egy a témába vágó szuper előadás, a néhai Kristó Gyula, a neves történész tartotta, linkelem: https://www.youtube.com/watch?v=2Hwzdnh_pIg
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!