Az emberek miért hiszik azt, hogy egy USA-Oroszország atomháború a Föld pusztulását eredményezné?
Csak néhány tény amit figyelembe kell venni:
* A START szerződések miatt jó esetben is 1000-1500 robbanófeje van az oroszoknak
* Amelyek közül csak egy része aktív
* Amelyek közül ki tudja egyáltalán mennyi hadrafogható. Láthattuk a mostani ukrán háborúban milyen elavult és korrupt, hiányos az orosz sereg. Lehet már az uránt is kilopták belőle.
* Az USA a világ legbrutálisabb rakétavédelmi rendszerével rendelkezik (AEGIS, THAAD, lézer). Gyakorlatilag egy komplett pajzs veszi körül az USA-t.
* Az amerikai társadalom elképesztően jól felvan készítve atomtámadás esetére, a városoknak komplett földalatti óvóhelyei vannak.
Na szóval az USA hatalmas fölényben van olyannyira, hogy akár egy komplex atomtámadást is viszonylag kis veszteséggel átvészelne. Az USA meg nyilván nem fog idióta módjára pirosgombot nyomogatni, hanem max taktikai (repülőterek, katonai központok) célzott nukleáris támadásokkal semlegesíti az orosz haderőt, hogy utána konvencionális támadással demilitarizálja. A nukleáris télről meg annyit, hogy a hidegháború idején ezernyi atomkísérlet volt évente mégsem halt ki a bolygó.
Sokan nagyon felnagyítják egy atomháború veszélyét.
Te se vagy túl okos.
Az elhárító rendszerek kompromisszumot hordoznak, az oroszok a támadóerőt fejlesztik.
Kikerülik a védett zónákat, nem ballisztikus rakétát használnak, hiperszónikus rakéták stb, egyszerre indítanak így lehetetlen a kilövésük.
Senki nem megy bele ebbe nyíltan.
Van védelmi rendszer a tenger alatt ?
Ha egy atomtorpedót felrobbantanak a tengerfenéken Los Angelesnél akkor radioaktiv szökőár borítja be a partot és 200 évre megoldja az ingatlanpiaci kérdéseket. Ugyanez Boston, New York.
Az oroszoknak elvileg több atomfegyverük van mint az amerikaiaknak.
Nehogy azt hidd! Oroszország rakétái egy szinten vannak, vagy le is előzik fejlettségben az USA rakétáit. Több a Nukleáris robbanófeje is. Orosz védelmi rendszer is fejlett, bár az USÁ-é fejlettebb. Hiába, a hiperszonikus rakétákat az sem védi ki. Ha az összeset le is lőnék, akkor a levegőben robbannának, szóval radioaktív hamu és eső hullana és mindenki sugárbetegségben halna meg. Tehát, ha egyik fél elkezdene ész nélkül lövöldözni, a másik is csinálná. A “ha már elpusztulok, ő is pusztuljon” logika alapján. A kísérletek alatt közel sem robbantottak annyi atomot( sok év alatt), mint egy atomháborúban robbanna(pár perc alatt). A Föld nem pusztulna el. A tudósok szerint az emberi faj sem, de évekre lakhatatlan lenne a bolygó.
Jogosan aggódnak az emberek.
5:
"Ha az összeset le is lőnék, akkor a levegőben robbannának, szóval radioaktív hamu és eső hullana és mindenki sugárbetegségben halna meg."
Nem igaz, ha ezeket a levegőben lövöd le, nem tud elindulni a láncreakció, így töredék annyi sugárzó anyagot szórnának szét, kb. csak ha rád esik jelentene veszélyt.
Először is, sokkal több nukleáris robbanófeje van Oroszországnak, mint amennyit te írtál. Jelenleg körülbelül 6300 nukleáris robbanófejjel rendelkeznek az oroszok, az Egyesült Államok nagyjából 5500-al. Persze, ahogy írtad ezek nem mindegyike van kilövésre kész állapotban, nagyjából mindkét ország 1500 ilyen nukleáris fegyvert tarthat készenlétben elrettentésként.
És egyáltalán nem mindegy, hogy milyen nagyságú atomháborúról beszélünk. Legenyhébb esetben bevetésre kerül mindkét oldal részéről 1-2 taktika nukleáris fegyver és utána gyorsan megállapodnak valamiben. Emberi életekben már ez is iszonyatos pusztítást tudna végezni, pár másodperc alatt akár százezrek életét olthatja ki, további milliókét pedig örökre tönkretenné (sugárbetegség, rák, stb.).
Erre senki sem mondja, hogy bárminek is a végét okozná. Szimplán egy borzalmas tragédia lenne, de a világ többnyire ugyanolyan maradna, mint korábban.
Azonban a lépték nagyon fontos. Egy olyan atomháborúban, ahol mindegyik fél több száz, de akár még ezer feletti számban lő ki nukleáris rakétákat, nos ott már megváltozna a világ. Az konkrétan a fejlett emberi civilizáció végét is jelentheti.
Ilyen nagyságrendben ezek a nukleáris fegyverek egész kontinenseket képesek kiírtani. A mostani atombombák sokkal nagyobb robbanóerővel rendelkeznek, mint a második világháborús testvéreik. Most már van olyan nukleáris fegyver, aminek a robbanóereje több, mint ezerszerese a hiroshimainak. Ezek a fegyverek már nem csupán városokat, de akár egész országokat is el tudnak pusztítani egyedül is. Észak-Koreában (pedig ők még világviszonylatban viszonylag "gyenge" bombákkal rendelkeznek) összeomlott egy 2200 méteres hegy a nukleáris kísérleti robbantásaik miatt. És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy sokkal több radioaktívitás szabadul fel az újfajta fegyverek esetén.
És hiába vannak légvédelmi rendszerek, hiszen erre gondolnak a csapásmérésnél. Magukat a nukleáris tölteteket is egyszerre indítanák el több irányból (tengeralattjárókról, rakétákkal, még akár bombázókkal is) és valószínűleg velük egy még több száz hagyományos rakétát is, hogy megnehezítsék a légvédelem dolgát. A legmodernebb rendszerek se képesek elbánni egyszerre ilyen sok célponttal, lelőhetnek pár tucatot, de az összeset biztosan nem. Főleg, hogy jelenleg van is oly a rakétája az oroszoknak, amit nem is képes lelőni a nyugati légvédelem. És az emberi tényezőt is bele kell számolni, nem is biztos, hogy ilyen esetben bárki ott marad még a posztján. Képzeld csak el a pánikot, ami kitör egy ilyen esetben a légvédelemnél, a parancsnokságon. Ott ülnek az emberek a monitorok előtt és nézhetik, ahogy sorban lövik ki tucatszámra a nukleáris fegyvereket, de nekik a posztjukon kéne maradniuk a biztos halál tudatában. Az se biztos, hogy ilyenkor lenne még valaki, aki betartja a protokollt vagy a parancsokat.
Még ha ez az atomháború csak Európára, Oroszországra és az USA-rá is korlátozódik, konkrétan az emberiségnek akkor is vége lenne. Az ezekből felszabaduló sugárzás rövid időn belül a megmaradt emberek többségével is végezne. A szél szétszórná a nukleáris felhőt a világ minden pontján, sugárzó eső esne, beszivárogna a szennyező anyag a vízkészletekbe, az óceánba. Az állatok és növények is tömegesen halnának ki, amelyik életben marad az is súlyosan beteg lesz, eltorzult és ami rosszabb továbbra is radioaktív. Az emberek vagy saugárbetegségben halnának meg, vagy enyhébb esetben rákban. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy mi lenne az atomerőművekkel, több száz található a világban, amik közül több tucat megsérülhetne, felrobbanhatna akár a támadásokban is, de legkésőbb személyzet nélkül maradva leolvadnának a reaktorok és folyamatosan dőlne belőlük a sugárzás és senki se tudná orvosolni ezt a problémát, hiszen egy részük biztosan olyan zónába esne, ahova a sugárzás miatt lehetetlen lenne bejutni.
Valamennyien túlélhetnék egy rövid ideig óvóhelyeken, metrókban, de nem sokáig. Egyszerűen nincs elég készlet az ilyen helyeken, gyorsan kifogynának mindenből és ahol van is nagy mennyiségben, előbb-utóbb ott is elfogy, utána pedig nincsen más. A felszínen pedig csak sugárzó pusztaság várná őket, ami egyenlő a biztos halállal.
Te is láthatod, hogy igenis el tudja pusztítani egy nukleáris háború az emberiséget, pusztán attól függ mekkora mértékben vetik be ezeket a tömegpusztító fegyvereket. Meg igazából elég csak arra gondolni, hogy Putyin is egyszer nyilatkozta, hogy ilyen esetben, ha biztossá válna, hogy Oroszország már megsemmisül, akkor magával rántaná az egész világot. Konkrétan kimondta, hogyha Oroszország elpusztul, akkor a világ is, mert előtt még gondoskodnak róla, hogy mindenki mást is magukkal vigyenek.
8:
Vannak erre becslések, hiszen rengeteg felszíni atomkísérlet volt, és nem, még az összes orosz és amerikai atomfegyver együtt sem pusztítaná ki az emberiséget. Akik távol élnek a robbanásoktól, azok eleve nem kapnának akkora sugárzást, hogy a sugárbetegség megölje őket. Nyilván sokukat elvinne később a rák, illetve a nukleáris tél, de jelentős részük túlélné. Az atombunkereknek sem az a jelentősége elsősorban, hogy valaki hónapokra bezárkózzon, elsősorban a közvetlen sugárzást és a nukleáris esőt tudják az oda menekültek elkerülni.
Igazából egy USA-Oroszország atomháború Kína világuralmát hozná el, mivel egyrészt sem őket, sem az általuk egyre inkabb gyarmatosított Afrikát nem érintené az atomháború, másrészt amint Oroszország kidőlne, és a kormányzatuk Szibériába vonulna vissza, Kína azonnal bevonulna oda, megszerezve a nyersanyag és energia forrásaikat. Lehet, hogy Kínacfele is meghalna az azt követő nukleáris tél és a sugárzás okozta egészségügyi krízisben, de az ő diktatórikus vezetésüket ez hidegen hagyná. A lebombázott területről menekülő túlélő sugárbetegeket úgyis lelőnék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!