155-ös howitzer lőszert tüzelő gatling gun-t kilehetne fejleszteni? Olyat, amit repülőgépen is lehetne hordozni?
14.: Igen, van oka, eszembe jutott.
De hogyha nem tudok valamit több 100 oldalas hiteles tanulmánnyal alátámasztani, akkor már meg sem lehet kérdezni? :D
Onnan gondolom, hogy "Gunship" már van 60 éve, de senki nem épített komolyabbat, mint az AC-130. Az amerikaiak sem.
Szerintem ennek az az oka, hogy nettó hülyeség ágyút pakolni egy repülőre, semmi értelme nincs az irányított fegyverek korában. Az AC-130 is egy különleges bevetéstámogató repülőgép, azt sem használják általánosan mindenhol.
A te ötletedben lévő repülőgép az úgy néz ki, hogy van egy gép egy qrva nagy ágyúval és néhány tíz másodpercnyi tüzelésre elegendő lőszerrel. Minek viszed fel a 155-ös löveget egy repülőre, ha annál a lőszernél vannak jobbak és pontosabbak más üzemben repülőgépeken? Minek felvinni, ha egyszerűbb 155-ös önjáró vagy vontatott lövegről 30-40-60km-ről a földről tüzelni, ami gyors, mozgékony és nehezen kilőhető.
Egy 600 tonnás repülő se nem gyors, se nem mozgékony és a radaron is világít már 3-400km-ről. Azért a 150-200km-es hatótávolságú légvédelmi rakéták korszakában ez khm..
Ott van a klasszik B52 vagy a B1. Utóbbira fel tudsz hányni 80db lézer vagy GPS vezérelt 225kg-os bombát. Gyors, hatékony, kisebb a radarkeresztmetszete mint egy baxom nagy 600 tonnás gépnek, képes hangsebességgel repülni földközeli magasságban, de ha kell akkor 15-20 órát járőrözni nagy magasságban. Ha meg pont erre a képességre nincs szükség akkor rakhatsz rá bármilyen más fegyvert.
Na ezzel szemben mit tud felmutatni egy 600 tonnás repülő ágyú? Pontosabb? Minek lőnél egy adott pontra egy forgócsöves 155mm-essel többször egymás után? Már eleve ennek mi értelme van? A Vulcan és a GAU esetében még érthető, mert kis, könnyű lőszerek nagy célpontok ellen. De 155mm-es lőszerrel mire akarsz másodpercenként több tízet vagy több százat lőni? :D
Nem kell alátámasztani több száz oldalas tanulmánnyal, hogy miért jutott eszedbe csak jó lenne érteni mi az elképzelés mert én (mi) semmi helyét és szükségét nem látjuk a világon hadrendben lévő fegyverrendszerek mellett, de ha te látod akkor avass be minket is :)
A fegyvert elvileg ki lehetne fejleszteni, de nem 30x hanem 50-100x lenne a tömege a hőelvezetés és az adagolás miatt. Első blikkre olyan 400-450 tonna lenne pár rövid sorozatnyi lőszerjavadalmazással + gép súlya. Ekkora repülőgép jelenleg nincs. Lehetne építeni mondjuk úgy 12-20 brutál nagy hajtóművel, de akkora lenne hogy a normál kifutópályák hossza szélessége, teherbírása kevés lenne hozzá. Szóval egy úttal máris reptereket is kellene építeni egy csilló dolláros árú, k.rva nagy (=hatalmas célpont), macerás, nehezen kezelhető fegyverrendszerhez.
Elvileg lehetne, de totálisan értelmetlen. Pont olyan mint a szárazföldi vasúti ágyúk. Jó nagyot szól, de alig lehet mozgatni, több száz fő kell a kezeléséhez olyan lövések leadásához amit egy bombázóraj is simán megcsinál - sokkal olcsóbban, kisebb kezelőszemélyzettel, jóval nagyobb mobilitási rugalmassággal.
18.: Csak körülbelüli értéket számoltam. Wiki szerint a 155-ös howitzernek 30-szor akkor a kinetikus energiája, tehát arra alapoztam, hogy kb. 30-szor akkora kell mindenből. A-10 max felszálló tömege 23 tonna, akkor ennek a 30-szorosa 790 tonna. De persze az A-10-en bombák is vannak, erősített páncélzat (mivel közelharcra tervezték), és hihetetlenül nagy kezdősebességű fegyver, ami kinetikus energiával operál. Szóval a mai modernebb technikával és kisebb kezdősebességű lövedékkel (mert mi értelme is lenne egy 155-ös howitzernek méterekre a földbe fúródnia??) simán lehetne 500 tonna alatt is.
És nem úgy képzeltem el, mint ahogyan az A-10 csinálja (közel repül a célhoz, aztán jól megsorozza), hanem megközelít egy várost 10-20 kilométerre, és max. 20 másodperc alatt szétterít ezer 155-ös lövedéket. Azért ennek milyen durva pszichológiai hatása lenne már, gondoljunk csak a Sztálin orgonára. Az ehhez képest semmi, mégis ptsd-t kaptak tőle.
Ráadásul olyan távolról tudna tüzet nyitni, hogy a csöves légvédelemnek esélye nem lenne. Mondjuk a több száz km hatótávolságú rakétákat nem vettem számításba :D De a világháborúba nem lett volna rossz egy hasonló repülőgép. Egyébként a p.108-nak 102 mm-es fegyverzete volt, de csak 50 skullóval. Akkoriban nem lett volna olcsóbb a városokat bombázni hatalmas gépágyúkkal?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!