Az orosz hadsereg mennyire modern és versenyképes a NATO haderejével szemben?
"Oroszország mennyire versenyképes a NATO-val"
Semennyire.
"mert gondolom az oroszoknak is vannak modern cuccaik"
Persze papíron náluk van a wunderwaffe aztán ukrajnában kiderült, hogy mégsem.
" a múltkor olvastam, hogy Oroszországnak több, mint 20.000 tankja van, a NATO-nak, meg ilyen 10.000 körül."
Csak abból a 20 000-ből 10 000 már be sem indítható, a maradék meg javarészt 40+ éves technika. Mert mit ér ha, ha ilyenből van sok papíron?
Egyszerű a dolog, össze kell hasonlítani a haderejüket. Szerencsére ezt már mások megtették, nekünk csak az eredményeket kell megnéznünk:
Azt még hozzátenném, hogy a cikk 2022.01.06-n készült, tehát a háború előtti állapotot tükrözi. Azóta az orosz haderő jelentős veszteségeket szenvedett, vagyis a jelenlegi tényleges ütőképességük ennél jóval kisebb.
A oroszoknak kb. 3000 bevethető tankja volt a háború előtt, azóta valószínűleg ez a szám már 2000 körül jár. A jobb esetben raktárakban, rosszabb esetben szabad ég alatt tárolt "tartalékos" tankokat csak nagyon kis számban tudják bevethető állapotra hozni, mert szétrohadtak, nem tartották karban őket, meg kilopták belőle amit lehetett. Új tankokat meg a mai oroszország már képtelen érdemi mennyiségben gyártani.
Egy hagyományos, nyílt konfliktusban a legapróbb esélye sincs oroszországnak a NATO ellen. Nemrég ezt ők maguk is elismerték.
Montecuccoli óta tudjuk, hogy a háborúhoz csak három dolog kell: pénz, pénz és pénz.
Vagyis egy háború (főleg egy elhúzódó háború) egyik igen fontos feltétele, hogy a hadakozó országnak megfelelő gazdasági háttere legyen. Érdemes megnézni az egyes országok GDP-jét, ami egyértelműen jellemzi az adott ország gazdasági teljesítőképességét.
Látható, hogy Oroszország összesen kb. annyi nemzeti terméket állít elő, mint a Nato-tag Kanada, és kevesebbet, mint Franciaország, vagy Olaszország. A Nato országok teljes GDP-je a teljes orosz gdp-nek sokszorosa.
Megemlítendő az is, hogy a (szintén Nato-tag) USA egyedül többet költ fegyverkezésre, mint az utána következő 3 ország együttesen.
Bár ezek is viszonylag régi (2018-as) adatok, azonbnan lényeges változások nem történtek, az arányok kb. ugyanilyenek most is.
A táblázat szerint Oroszország védelmi kiadásai 61,4 milliárd $-t tettek ki, míg a Nato-tagállamoké ugyanekkor 963 milliárdot.
Az arányokból nagyjából látható, hogy mennyire "versenyképes" Oroszország a Nato-val szemben.
Haditengerészet, szárazföldi erők, légierő vonatkozásában nem "versenyképes" - látjuk most Ukrajnában is mi a helyzet. Márpedig az ukrán hadsereg a fasorban sincs pl. az Amerikaihoz képest.
Az egyetlen ami még világhatalmi státuszban tartja, az a brutális nukleáris elrettentő potenciál. Képesek ugyan az oroszok kisebb országok elleni intervenciós műveletekre (ld. Grúzia, vagy Szíria), de egy Ukrajna méretű falat már a torkukon akad.
A Jetfly-on hogy jönnek ki ilyen számok, hogy Oroszországnak 20,000 harckocsija van ?
A Szovjetuniónak volt valóban nagyméretű harckocsiserege, minőség a mennyiséggel párosulva, addig az Oroszok teljesen maguk alatt vannak, karbantartás nuku, akkor a tandemes PCT rakéták ellen védtelenek, és még ténylegesen kevesen is vannak.
De ugyanakkor Nyugaton a Leopárd a legáltalánosabb típus, a Német fegyverkorlátozások / békepolitika megtestesülése, és mire menne egy Leopárd 2A5 / A6 a T-72B ellen ? Semmire.
Az Oroszok abba a hibába léptek, hogy tank - tank elleni nyílt mezei csatákra vannak, nem pedig helységharcos műveletekre.
A Légierejük az maguk alatt teljesít.
A helikopterekre meg oldalfüggetlen, az USA / EU / Orosz / Kínai gyártmányra veszélyes a MANPAD.
A Szovjetuniónak volt:
- 13,000 T-64A/B/BV,
- 4,000 T-80/B/BV/
- 1,000 T-80U
- 9,000 T-72-es változat
És emellé tervezték a sorozatgyártott APS-eket, és más fegyvernemekre is ment a nagyot álmodás, a világverő seregről fantáziálás.
1984-ig simán győztek volna minőségi alapon a NATO ellen, onnan az USA és a Britek voltak méltó ellenfeleik.
De még 1989-ben is egy döntetlent ki tudtak volna erőszakolni, minőségi alapon.
Ezzel szemben a jelenben most van:
- 2,000 T-72B
- 500 T-80BV / BVM
- 200 T-80U
- 500 T-90A
- 100 T-90M
Van az a szint, ahol nincs értelme a páncélvédettséget 1,200 RHAe fölé növelni, de az APS rendszeresítésében Mi akadályozta meg őket, vagy a Duplet ERA kazettáéban ? Ezzel a kettővel mind az ATGM-ek, mind az APFSDS-ek hatékonysága 80 - 90 %-osan csökkenne.
#9 '89-ben már bőven nem volt pariban a NATO-val. A SZU a csőd szélén táncolt - nem véletlenül bomlott fel. A darabszámok már csak papíron voltak meg, már korábban elkezdődött a pénztelenség miatt a lezüllés, a hiányos karbantartás és a szétlopás miatt.
Kb. '80-ig voltak minőségi pariban. Az USA is hozott ki új típusokat, folyamatosan fejlesztett. Csak amíg a NATO-nak volt pénze ezeket tömegesen rendszerbe állítani, a SZU-nak már nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!