Ha Hitler náci Németországa és a császári Japán hadseregei Indiában találkoztak volna egymással, akkor (fellázítva és maguk mellé állítva a britek által elnyomott indiai lakosságot) legyőzhették volna a Szövetségeseket (Amerika, Anglia, Szovjetunió)?
# 10
Nem, a 76 mm-es páncélfedélzet a repülőgép-hordozó repülő fedélzete, azaz teteje volt, innen szálltak fel a repülőgépek, mellette volt oldalpáncélzata és torpedók elleni övvértje is.
A II. világháborús amerikai és japán repülőgép-hordozók repülő-fedélzete ellenben 152 mm vastag teakfa volt, azaz fából készült, ezért extrém sérülékenyek ezek a hajók.
A legjobb brit repülőgép-hordozóknak a repülő-fedélzete ellenben 76 mm-es páncéllemezből készült, nem pedig fából, mint az amerikai és japán hordozóké.
A korszerű II. világháborús csatahajók fedélzeti páncélzatát ellenséges csatahajók 1000 kg tömegű páncéltörő gránátjai ellen tervezték, amelyek sokkal erősebbek voltak, mint az 500, vagy 1000 kilós bombák.
Igazi, teljes nehéz páncélzata csak a csatahajóknak és a brit páncélos repülőgép-hordozóknak volt akkor.
A cirkálóknak csak könnyű páncélzata volt, a rombolók pedig páncélozatlanok.
A II.világháborúban csatahajót zuhanóbombázókkal nem lehetett elsüllyeszteni. A legitámadás áldozatául esett csatahajókat torpedóbombázók süllyesztették el torpedókkal.
Négy, speciális kivétel volt:
USS Arizona csatahajo Pearl Harborban, de ennél nyitva volt az első lőszerraktár tűzbiztos pancélajtaja, így a becsapódó bomba langnyelvei elerték a lőporos zsákokat, ami felrobbantotta a lőszerraktárt, elsüllyesztve a hajót.
A Marat szovjet csatahajó, ami egy német Stuka lőszerraktárba csapódott bombája miatt süllyedt el. Csakhogy a Marat egy I. világháborús, már megépítésrkor is szokatlanul gyenge páncélzatával kitűnő hajó.
Az olasz Roma csatahajó, melyet német, speciális, 1500 kg-s siklóbomba süllyesztett el 1943-ban. A Roma páncélzata szintén gyenge volt a kor színvonalán, a német siklóbomba pedig egy ormótlan, nehezen használható fegyver, amit csak a meglepetés ereje miatt lehetett sikeresen alkalmazni, mivel az olaszok nem tudtak róla, ezért a légvédelem nem is tüzelt a hordozó német közepes bombázókra, pedig amúgy igen könnyű célpontok lettek volna.
Végül a német Tirpitz csatahajót süllyesztette el a brit légierő speciális, 5500 kg tömegű szuperbombákkal, Avro Lancaster nehézbombázókkal. Lényeges, hogy a Tirpitz lehorgonyozva állt, nem volt komoly német légvédelem sem.
"Franco igen jó brit kapcsolatokkal rendelkezett, hiszen a spanyol polgárháborúban Nagy-Britannia éppen öt, Francót támogatta."
Igen, hálás volt Franco, de ugyanakkor volt realitásérzéke is:
A Britek a kisebbik rossznak tekintették Franco-ékat a kommunista köztársaságpártiak ellenében, és szemet húnytak, sőt korlátozottan asszisztáltak a nacionalistákhoz és nemzetközi elvbarátaikhoz, hozzájárultak a megnyeréséhez.
Az 1936 - 39 közötti polgárháborúból még éppen csak éledezett Spanyolország, szét volt lőve az ország, eleve nem volt olyan helyzetben, hogy beszálljon ebbe a háborúba.
A Spanyol Hadsereg műszaki színvonala meg sem közelítette az Olaszokét. A gazdaságuk a 36 - 39-es polgárháború miatt gyenge volt és nem bírta volna a háborús fegyverkezést. Valamint nem volt háborús propagandájuk sem, amivel előkészíthették volna hogy a Spanyol lakosság támogassa a háborút. Egyébként ez az Olaszoknak sem volt elég hatékony. Hangzatos nevűek voltak a Fekete Lángok / Fekete Tollak / Isten akarata hadosztályos, és mégis az Olasz katonáknak a legkisebb akadályba ütközésnél a komplett hadoszlop feltorlódott, és később sem volt jobb, harc helyett nagyon nehezükre esett védekezni is.
# 10
1940-ben a brit repülőgép-hordozóknak Fairey Fulmar vadászrepülőgépekkel rendelkeztek.
# 12
Franco és társai katonai puccsát konkrétan a brit titkosszolgálat segített előkészítési. Ehhez pénzt is kapott Franco és csapata Londonból.
# kürasszír
During July 1940, the first squadron of the Fleet Air Arm to be equipped with the Fulmar was No. 806 Squadron, this squadron commenced operations from the aircraft carrier HMS Illustrious shortly afterwards.[18] The Navy had specified a two-seat machine so that the pilot would have the assistance of another crew member in reporting back to the fleet the observations made, which were done using wireless telegraphy (W/T) and navigate over the ocean.[5] As a result, the Fulmar was too large and often unwieldy in engagements with single-seat, land-based opposition, as it did in the Mediterranean Theatre; its performance was clearly inferior to typical land-based fighters. However, the long range of the Fulmar was often useful at times. During the 1941 chase of the German battleship Bismarck, Germany's newest capital ship, multiple Fulmars were used as carrier-borne spotters, playing a crucial role in tracking the movements of the battleship, as well as performing an attack upon the vessel.[17][19]
The Fulmar was one of several British aircraft to participate in the North African Campaign. During September 1940, the Fulmar first saw action while flying convoy protection patrols to and from the island of Malta. When reinforcements were being dispatched to Malta, Fulmars guided flights of land-based Hurricane and Spitfire replacement fighters.
# 12
Az olasz szárazföldi hadseregnek egyáltalán nem volt modern nehézfegyverzete a II. világháborúban.
Az olasz légierő gépei többsége reménytelenül elavult, a valóban korszerű típusok pedig csak jelentéktelen számban épültek.
Az flotta flotta az 5. legerősebb volt a világon, de pechjére 1940-ban az akkor a világon legnagyobb és legerősebb brit flottával került szembe (a brit flotta a II. világháborúban végül az amerikai után a 2. helyre szorult).
# kürasszír
Nem véletlenül mondom, hogy a Németek 1 lépést előre, néha 2-őt is, addig az Olaszok 4 - 5 - 6 lépést hátra, nem volt meg a belátási képességük, addig Franco-nak igen.
# 15
40 db Fulmar elvesztése árán a Fulmarok 112 db ellenséges repülőgépet lőttek le, ez igen kiváló veszteségarány.
# 16
A rombolók semennyire.
A cirkálók és repülőgép-hordozók gyengén.
A japán Long Lance torpedók még a modern amerikai csatahajókra is veszélyesek lehettek, de sohasem fordult elő, hogy egynél több torpedótalálatot kapott volna egy nyílt tengeren hajózó amerikai csatahajó, az elsüllyesztéséhez minimum 4 torpedótalálat kellett volna.
Viszont a japán torpedóbombázók légicsapásai jellemzően nem voltak túl hatékonyak, így nem sok találatot tudtáak bevinni.
A japán torpedókat a legsikeresebben rombolókról, főleg éjszakai harcban alkalmazták, így több amerikai, brit és ausztrál cirkálót és rombolót tudtáak elsüllyeszteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!