A keleti fronton már gyakorlatilag '41 őszén eldőlt a háború?
A németek villámháborús stratégiája kudarcba fulladt, a Szovjetunió várt gyors összeomlása nem következett be, így egy hosszasan elhúzódó konfliktus esetén az erőforrások közti különbség már egyértelműen jelezte, hogy ebből mi lesz. A német előrenyomulás le is lassul a sártengerré változott orosz pusztában, ráadásul a kegyetlen tél még csak ezután következik. Goebbels viszont már augusztusban megírja, hogy "vagy győzünk, vagy meghalunk", mert ő is látja, hogy amennyire kegyetlenül bánnak ők a szovjetekkel, ugyanazt fogják visszakapni, szóval ez egy mindent vagy semmit játék.
Sokszor felvetik stratégiai hibaként a Moszkva elleni támadás elhalasztását, de őszre már látszik, hogy ez a hadművelet ki fog fulladni és a hátországot sem tudják megfelelő módon kézbentartani, hisz a partizánakciók sokaságával nehezen tudnak mit kezdeni. Persze a sztálingrádi vereség van elkönyvelve fordulópontként, de addigra már szerintem minden esély elveszik. A német hírszerzés valószínűleg durván alábecsülte a Szovjetuniót és nem voltak kellő információik a terepviszonyokról, ellenállási képességükről. Ekkora területet ennyi emberrel bevenni nagyon nehezen volna lehetséges, kontroll alatt tartani meg gyakorlatilag kivitelezhetetlen.
#9 10 millió nem kellett volna hozzá, de tény hogy nem volt meg hozzá az elégséges emberük. Be sem tudták keríteni a várost, s úgy belemenni egy városi harcba hogy az ellenfél élőerő-fölényben van eléggé bukta szagú történet (pont ahogy Sztálingrádnál is történt). Városi harcban nincs manőverezgetés, okos taktikai húzások, bekerítés csak véres házról-házra közelharc.
Abban a formában igaz a 10 millió hogy több millióval több aktív élőerőnek (meg technikai eszköznek) kellett volna lenni a németeknek hogy legyen esélyük.
3. vagyok
Arra alapozom, hogy akkor elvesznek a kaukázusi olajmezők, ezzel 86%át elvesztik a kőolaj termelésüknek, ennyit a Lend lease keretén belül sem pótoltak volna, leállt volna a hadigépezetük. Valamint a legtöbb nagyvárosukat is elvesztik, és a legsűrűbben lakott területeiket. Ennyi embert nem tudtak volna ellátni Szibériában, hamarosan az Urál lett volna a természetes határvonal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!