Miképpen alakulhatott volna a II. világháború lefolyása a politikai játszmák által?
Mostanában voltak hasonló kérdések, éppen azért olvasgattam egy kicsit utána, mert hatalmas politikai játszmák kezdődtek, amikor a német hadsereg már Párizs előtt állt, amelyek átrajzolhatták volna a térképeket, mást folyást adva a háborúnak.
Montoire-ben arról tanácskoztak, hogy Franciaország megtartja teljes területét és bábállamként csatlakozik a tengelyhez és aláírja a háromhatalmi egyezményt. Ekkor a francia flotta Hitler kezébe került volna. Tudtommal a Duce kavart ebbe bele a szíriai francia mandátumterületre fájt a foga.
A Hendaye-i találkozón Spanyolország csatlakozásáról folyt a tárgyalás, Hitler biztosítani akarta Gibraltárnál a Földközi tengert és észak-Afrikát, ezért kérte spanyol-Marokkót, - ez is Mussolini agyrémén bukott meg, aki fel akarta éleszteni a Római Birodalmat és mindent követelt magának.
Szó volt arról, hogy Jugoszlávia szintén aláírja a háromhatalmi egyezményt és a csatlakozása a tengelyhez már kész tény volt, amikor megbukott a németbarát kormány.
Elkészült a Tannembaum terv, amely Svájc megszállását vitelezte volna ki és a III. Birodalomhoz való csatolását, kicsit más formában, mint Ausztriánál, de majdnem úgy.
Komoly tárgyalások folytak, hogy a Szovjetunió belép a Tengelybe. 1940 novemberében német hívásra Molotov Berlinbe repült egy második paktum aláírására Ribbentroppal, amely szerint létrehoznak egy Európa blokkot a britek és az USA ellenében. Ekkor nagy volt a barátság a szovjetek és a nácik között, például német kiképzők tanították a szovjet harckocsizókat, innen Guderian, Hoth, Katukov és a többiek személyesen is ismerték egymást. A Balkán miatt bukott meg ez, mert Sztálinnak tervei voltak Görögországgal, de Mussolininek is, illetve a tengerparti román terület kellett volna az oroszoknak, de csak Bukovinát és Besszarábiát kapta meg Sztálin, mert Hitlernek sem tetszett, hogy a szovjetek benyomuljanak a Balkánra. Volt valami Bulgáriával is, Sztálinnak kellett volna egy része.
Lényegében úgy osztogattak egymásnak országokat, hatalmas területeket, népeket, mintha az övék lenne, mintha már el is foglalták volna - megjegyzem, ha meg tudtak volna egyezni, akkor már valóban semmi akadálya nem lett volna ezek birtokbavételéhez.
Aztán olvastam valamit az Attila tervről, amely Franciaország teljes annektálását jelentette, beleértve a gyarmatait, a flottáját, amellyel komolyan megerősödött volna a német - olasz - japán haditengerészet.
Tud ezekről valaki bővebbeket, esetleg útmutatót, hogy hol lehetne róluk tájékozódni, vagy más politikai törekvésekről, ebben az időnen?
1.) NÉMET-FRANCIA EGYÜTTMŰKÖDÉS:
A német-francia együttműködésnek nem lett volna nagy jelentősége, mert a hatalmas francia szárazföldi hadsereget a németek gyakorlatilag szétverték.
A francia légierő szintén megsemmisült.
A francia haditengerészet, bár a 4-5. legnagyobb volt a világon, zömében elavult hadihajókból állt a brit flottához képest. A nagy felszíni egységek közül csak a Richelieu csatahajó, az Algérie nehézcirkáló és a 6 db La Galissonnière osztályú könnyűcirkáló számított élvonalbelinek.
A 6 db régi francia csatahajó (Provence, Bretagne, Lorraine, Courbet, Océan, Paris) totálisan elavult volt, gyenge páncélzattal, gyenge fegyverzettel, alacsony sebességgel. A Dunkerque és a Strasbourg csatacirkálók újak voltak, közepes páncélzattal és sebességgel, de a brit csatahajókhoz képest nagyon gyenge fegyverzettel. A régebbi francia nehézcirkálók (6 db) papírvékony páncélzatukkal tűntek ki, ahogy a régebbi könnyűcirkálók is (5 db). Az egyetlen francia repülőgép-hordozó, a Béarn olyan lassú volt, hogy modern flottakötelékben teljesen használhatatlannak bizonyult. A francia könnyű egységek (rombolók, tengeralattjárók) viszont modernnek számítottak.
2) NÉMET-SPANYOL EGYÜTTMŰKÖDÉS:
Spanyolország katonailag nagyon gyengének számított, légiereje és páncéloserői még a II. világháborús Magyarországé mellett is eltörpültek.
A II. világháború idején a spanyol hadsereg az alábbi páncéloserőkkel rendelkezett: 20 db Panzer IV közepes harckocsi, 10 db StuG III rohamlöveg, 116 db T-26 könnyűharckocsi, 93 db Panzer I könnyűharckocsi, 60 db CV-33 tankett (szuper könnyű páncélos).
A spanyol haditengerészet a közepes tengeri hatalmak között a leggyengébbek közé tartozott. Állománya 1 db nehézcirkáló. 5 db könnyűcirkáló, 20 db romboló, 9 db tengeralattjáró.
3.) NÉMET-JUGOSZLÁV EGYÜTTMŰKÖDÉS:
Jugoszlávia hadserege elavult és gyenge volt, a németek 1941. április 6. és 18. között, azaz mindössze 12 nap alatt teljesen szétverték.
4.) NÉMET-SZOVJET EGYÜTTMŰKÖDÉS:
Mind Németország, mind a Szovjetunió halálos ellenségeknek tekintette egymást. A Molotov–Ribbentrop paktum csak az időhúzás célját szolgálta mindkét részről, hogy a nekik legkedvezőbb alkalomkor támadhassák meg egymást. Hitler fanatikusan gyűlölte a kommunizmust és a Szovjetuniót, élete fő céljának tartotta annak megsemmisítését, a szovjet vezetés pedig a Szovjetunió létét fenyegető, halálos veszélyt látott a náci Németországban. Így nulla realitása lett volna egy tényleges német-szovjet háborús szövetségnek az angolszász hatalmakkal, a britekkel és az amerikaiakkal szemben.
ÖSSZEGEZVE:
Az 1940-ben legyőzött franciák, valamint a spanyolok és a jugoszlávok együttes ereje is teljesen jelentéktelen lett volna a II. világháború befolyásolására, hiszen mindhárom szereplő katonai törpének számított.
Svájc német megszállása szintén nem szorzott-szorzott volna.
Végül a német-szovjet háborús szövetségnek pedig a kölcsönös ideológiai és kőkemény politikai, gazdasági és katonai érdekellentétek miatt abszolút nulla realitása volt.
A francia haderőt újra lehetett volna szervezni, minden megvolt hozzá, emberek, fegyverek, nyersanyagok, stb... A francia flottával ellenben az olasz haditengerészet már sokkal erősebb lett volna a Földközi tengeren.
Jugoszlávia sem terhelte volna a német erőforrásokat, ellenben adhatott volna támogatást a román, bolgár, magyar erők mellé.
Spanyolország tényleg teljesen kimerült a polgárháborúban, ellenben ha Gibraltárnál lezárják a Földközi tengert és Marokkó német fennhatóság alá kerül, akkor a britek Észak-Afrikai pozíciói súlyosan meggyengülnek. Pontosabban mivel eleve nem voltak túl erősek, nehézségekbe került volna azokat a kellő szintre erősíteni a kellő időben, ezért a britek kiszorulhattak volna észak-Afrikából.
A szovjetek mind ideológiában, mind gazdaságban a kapitalista és imperialista nyugati hatalmakkal legalább annyira, ha nem jobban, mint a németekkel, szemben álltak, mégis sikerült velük együttműködni, lényegében mind a németeknél, mind a szovjeteknél a diktátor mondta meg, kivel, vagy ki ellen háborúznak, ez meglátszott a nagy meglepetést okozó Molotov Ribbentrop paktum megkötésekor és természetesen egy győztes háború megvívása után ugyanúgy szembefordulhattak volna egymással, mit ahogy a szövetségesekkel a későbbi hidegháború során.
# 3
A francia haderőt bajosan lehetett volna újjászervezni, mert az 1940-es német támadás során felszerelése, nehézfegyverzete szinte teljesen megsemmisült, annak pótlása éveket vett volna igénybe, korszerű repülőgépei a franciáknak eleve alig voltak, páncélosaik pedig 1941-re gyakorlatilag reménytelenül elavultak.
Spanyolország vezetőjének, Franco tábornoknak nem állt szándékában hadba lépni, mellesleg kiváló brit kapcsolatai voltak, hiszen a spanyol polgárháború során nem csak a németek és az olaszok, de a britek is Francót támogatták. Franco a katonai lázadását a brit titkosszolgálat és a brit kormány aktív támogatásával készítette elő.
A brit haditengerészet egymaga nagyságrendekkel erősebb volt, mint a francia, a német és az olasz haditengerészet együttvéve. A nagy francia hadihajók többsége (a 9 db csatahajó közül 8 db) reménytelenül gyenge volt a nagy brit hadihajókhoz képest, elég a francia Bretagne csatahajóra gondolni, amely a brit csatahajók három sortüze következtében felrobbant és elsüllyedt, legénysége több, mint 1000 tagja meghalt.
Fenntartom, hogy a német-szovjet szövetség irreális volt.
Hitler és a nácik, valamint a német hadsereg tisztikara gyűlölte a Szovjetuniót és a kommunizmust, Hitler eleve a kommunistaellenessége miatt juthatott csak hatalomra Németországban. Hitlert a német katonai, politikai és gazdasági elit döntően éppen szovjet- és kommunistaellenessége miatt támogatta.
Sztálinnak nem voltak komoly érdekellentétei az angolszász nagyhatalmakkal, a németekkel ellenben mind ideológiai, mind politikai, mind gazdasági, mind katonai téren létérdekekbe ütköző konfliktusai voltak.
Hitler és Sztálin ugyanazt akarta, Közép- és Kelet-Európát uralni, ez pedig csakis egymás ellenében volt lehetséges.
A francia hadsereg fegyverzete nem semmisült meg, a franciák több, mint 60%-a nem is került harcérintkezésbe a németekkel.
Valahol éppen te írtad, hogy 1940-ben a francia harckocsik páncélzata, minősége, harcértéke jelentősen felülmúlta a németekét, nem olyan régen olvastam, így egy év alatt nem avulhatott reménytelenül el.
Az köztudott, hogy a spanyolok teljesen németbarátok voltak, feltankolták az u-bootokat, visszaadták a francia területről menekülteket, akiket elkaptak, mellesleg Franco is utálta a gibraltári brit támaszpontot és a tárgyalások során beleegyezett Marokkó német megszállásába.
Az kétségtelen, hogy a brit haditengerészet nagyon erős volt, de az egész világ tengerein volt szétszórva, a Földközi tengeren csak a Mediterran Fleet állomásozott, amelynek létszámát és hadihajó típusait te jobban összetudnád hasonlítani az olasz és francia flottával, mint én, mert ennyire én nem nézek utána, de mindenesetre az kétségtelen, hogy a tengely haditengerészete sokkal erősebb lett volna a francia flottával, mint nélküle.
Az, hogy a Szovjetunió több hónapig tárgyalt arról, hogy a német, olasz, japán tengelybe belépnek, engem megdöbbentett és nem az általad említett gyűlölet volt az oka, hogy ez meghiúsult, hanem egyszerű politikai alkudozás, amelynek során nem jött létre teljes konszenzus, csak részletekben és a hangnem mindvégig szívélyes volt, számos kérdésben megegyezésre is jutottak, így csak eltolódott a szövetségkötés lehetősége, de nem ért drasztikus töréssel véget, csak a német támadás lehetetlenítette el - ez az egyik oka annak, hogy Sztálin a Barbarossa megindulásakor sokáig el sem akarta hinni, hogy komoly háborúba keveredett Hitlerrel.
# 5
A Sztálin és a szovjetek a tengellyel való tárgyalásokkal csak az időt húzták, mert attól tartottak, hogy a németek és a japánok kétoldalról indítanak támadást ellenük.
Maga a tengely szövetség is kifejezetten a szovjetek ellen jött létre, először 1936-ban kötötte meg Németország és Japán a hivatalosan és nyíltan szovjetellenes antikomintern paktumot, amelyhez Olaszország 1937-ben csatlakozott.
Hitler és Sztálin, Németország és a Szovjetunió ellentétei hosszabb távon feloldhatatlanok és kibékíthetetlenek voltak, hiszen Hitler egészen az Urálig meg akarta hódítani a szovjet területeket, Sztálin pedig Közép- és Kelet-Európa bekebelezésére vágyott. Mindkettő hosszabb távon a világuralom megszerzésére vágyott, ezt pedig csak egymás országának holttestén keresztül érhették el.
Sztálin nem véletlenül állított hadrendbe 1941-re 23 000 db tankot, ennyi páncélosra csak Németország ellen lehetett szüksége.
Sztálint azért lepte meg Hitler 1941-es támadása a Szovjetunió ellen, mert azt hitte, Hitler tartja magát a híres, még Bismarck és Moltke által még a 19. században megfogalmazott német stratégiához, hogy egyzserre csak egy fronton szabad a németeknek harcolniuk. Sztálin addig nem számolt német támadással, amíg Hitler a britek erejét meg nem törte, ettől a németek pedig még messze voltak, azt hitte, még évei vannak a felkészülésre.
Úgy avulhattak el reménytelenül a francia harckocsik 1941-re, ahogy a német tankok is reménytelenül elavultak. A szovjetek hadrendbe állították a T-34-es közepes és a KV-1-es nehézharckocsikat, amelyek harcértékre a létező francia, vagy német tankokat klasszisokkal felülmúlták.
A brit haditengerészet erői nem voltak szétszórva a világon, ez egy népszerű tévhit, a hadihajók 90 %-a 1941-ben ugyanis az európai hadszíntér körüli vizeken került bevetésre.
# 5
EZT ÍRTAD: "Az köztudott, hogy a spanyolok teljesen németbarátok voltak, feltankolták az u-bootokat, visszaadták a francia területről menekülteket, akiket elkaptak, mellesleg Franco is utálta a gibraltári brit támaszpontot és a tárgyalások során beleegyezett Marokkó német megszállásába."
Mára kiderült, hogy Franco Spanyolországának több katonai és politikai csúcsvezetője is rajta volt a brit titkosszolgálat fizetési listáján. Ezeket a spanyol vezetőket horribilis pénzekkel vesztegették meg a britek.
"Mára kiderült, hogy Franco Spanyolországának több katonai és politikai csúcsvezetője is rajta volt a brit titkosszolgálat fizetési listáján. Ezeket a spanyol vezetőket horribilis pénzekkel vesztegették meg a britek."
Lehet, hogy nem kaptak érte cserébe semmit.
Amúgy meg jó lehet neked, hogy tudod, mit gondolt Sztálin, ezt többnyire a közvetlen környezete sem tudta, ahogy Zsukov, vagy más szovjet vezetők emlékirataiban lehet olvasni.
A rengeteg szovjet harckocsit már a húszas években elkezdték gyártani, de azok olyanok is voltak, még a Pancer I színvonalát sem érte el a legtöbbjük. Amik valamit számítottak, csak 41-re készültek el, cirka ezer db T34 és négyszáz KV1 harckocsi, de mi még 1940-ről beszélünk, ekkor éppen újratanulták az oroszok a páncélos hadviselést a német oktatók által, ugyanis a korábbi harckocsi magasabbegységeket 1938-ban feloszlatták és a páncélosokat szétosztották a gyalogsági hadtestek támogatására, ami teljesen hibás doktrína volt.
A tengely nem az antikommintern paktumra alapozva jött létre, hanem a háromhatalmi egyezmény adta a keretét.
Az kétségtelen, hogy voltak ideológiai nézetkülönbségek az oroszok és a németek között, de egyáltalán nem okozott nehézséget ennek áthidalása. Az ebből az időszakból archívált Pravda vezércikkei mind ki vannak vagdalva, mert tartalmukban németbarát cikkek voltak és lelkendeztek a németek győzelmén az imperialista Franciaország felett és lépten-nyomon a gazdasági és katonai együttműködésről cikkeztek a baráti Németországgal és valóban, a szovjetek szállítottak is mindent, stratégiai fontosságú nyersanyagokat a németeknek, méghozzá mérsékelt,mondhatnám baráti áron.
A brit hadiflottákból kettő, a Home Fleet és a Reserve Fleet Nagy Britanniában állomásozott Scapa Flow-nál és a csatornát védve Porstmouthnál, egy Gibraltárban és csak a Mediterrán Fleet volt Alexandriában, ezen kívül számos kisebb-nagyobb flottaegység volt szanaszét a tengereken Rangoontól Hongkongig, de dél-Amerikai flottabázissal is.
Végül 1940-ben a német harckocsik még mindig a Panzer III nál tartottak és pontosan te írtad nem olyan régen - ha óhajtod, megkeresem -, hogy a francia tankok felülmúlták ezeket.
# 8
Hitler a politikai pályafutása kezdetétől a kommunistaellenességre épített, pont a kommunizmustól való félelmében állt Hitler mögé és juttatta hatalomra őt a hagyományos német gazdasági-politikai-katonai elit. Hitlernél a kommunizmus és a zsidóság ugyanannak az éremnek a két oldalát jelentette, ezért használták előszeretettel a judeobolsevik kifejezést a nácik. Hitler nyíltan hirdetett célja volt a Szovjetunió területének bekebelezése egészen az Urálig.
Számtalan forrás támasztja alá, hogy Hitler számára a lengyelek, a franciák, a britek elleni háború csak előjátékbak számított, a Führer fő célja mindig is a Szovjetunió megtámadása, a szovjet állam és a kommunizmus megsemmisítése volt, ezt tekintette élethivatásának. A józan ésszel és a realitásokkal szembe menve ezért támadta meg Hitler 1941 nyarán a Szovjetuniót, még mielőtt vereséget mért volna a Brit Birodalomra.
A tengely kiindulópontja igenis a szovjetellenes antikomintern paktum volt, hiszen a német, japán és olasz együttműködés ezzel vette kezdetét a II. világháború előtt.
1.) 1936. november 25. német-japán antikomintern paktum megkötése. Ehhez csatlakozott 1937-ben Olaszország, majd 1939-ben Spanyolország és Magyarország is.
LÉNYEGES TÉNYEZŐ:
A spanyol polgárháborúban 1936 és 1939 között a német-olasz szövetség egy proxy háborút vívott a Szovjetunióval, nem csupán fegyverszállítással támogatták Francót, illetve a köztársaságiakat, hanem csapatokkal is. Franco mellett ott volt az Olasz Királyi Légierő (Regia Aeronautica Italiana) különítménye, az Aviazione Legionaria, valamint a 80 000 fős olasz Corpo Truppe Volontarie (Önkéntes Csapatok Hadteste) és a német Luftwaffe különítmény, a Legion Condor, továbbá jelentős olasz és német haditengerészeti erők, a köztársaságiak mellett pedig a nemzetközi brigádok (Brigadas Internacionales).
Sztálin azt a következtetést vonta le a spanyol polgárháború során tapasztalt német-olasz és brit együttműködésből Franco érdekében, valamint a francia passzibvitásból, továbbá Ausztria és Csehszlovákia brit és francia cserbenhagyásából, a két állam London és Párizs által elismert német bekebelezéséből, hogy egy német-lengyel konfliktus esetén a brit és francia kormány ugyanúgy sorsára hagyja Lengyelországot, mint tette azt Ausztriával és Csehszlovákiával. Szerintem elsősorban ezért kötötte meg a Szovjetunió Németországgal a Molotov–Ribbentrop paktumot.
Korábban, 1936-ben a Szovjetunió még Franciaországgal kötött együttműködési szerződést, éppenséggel a náci Németországgal szemben.
Sztálin megbízhatatlan partnernek tekintette a briteket és a franciákat Ausztria és különösen Csehszlovákia sorsára hagyása miatt.
Teljesen nyilvánvaló, hogy Sztálin a Molotov–Ribbentrop paktum mgkötése ellenére készült egy német-szovjet háborúra, ezt igazolják a szovjet katonai előkészületek.
NÉMETELLENES SZOVJET KATONAI ELŐKÉSZÜLETEK:
1.) A Molotov-vonal (Линия Молотова) erődrendszere kiépítésének megkezdése 1940-ben a Szovjetunió új nyugati határain.
2.) A 23 000 db szovjet tank összefegyvernemi, nevükben gépesített, valójában páncélos hadtestekbe való szervezése 1940-től. Megjegyzem, hogy a szovjet tankhadosztálokból az összes, egyetlen, a Távol-Keleten álló kivételével a németekkel szemben, a Szovjetunió nyugati határain összpontosult. Máig több szakértő állítja, hogy a szovjet csapatok 1941 nyarán egyértelműen támadó harccsoportosításokat képeztek, azaz Sztálin éppen megtámadni készült Hitlert, amikor a Barbarossa hadművelet megindult.
3.) A harckocsi és fegyver tömeggyártás megszervezése, a szovjet ipar haditermelésre való átállítása 1940-től.
4.) Az ipari üzemek áttelepítésének előkészítése és megszervezése a Szovjetunió hagyományos, nyugati területeken fekvő ipari központjaiból a belső területekre, Moszkvától keletre.
5.) A sztálini terror során bebörtönzött, eltávolított, professzionális szovjet tisztek tömeges rehabilitálása, vezető parancsnoki pozíciókba történő kinevezése, mint például Rokosszovszkij.
TÖBB ÁLLÍTÁSODAT VITATNÁM:
EZT ÍRTD: „A rengeteg szovjet harckocsit már a húszas években elkezdték gyártani, de azok olyanok is voltak, még a Pancer I színvonalát sem érte el a legtöbbjük. Amik valamit számítottak, csak 41-re készültek el, cirka ezer db T34 és négyszáz KV1 harckocsi, de mi még 1940-ről beszélünk, ekkor éppen újratanulták az oroszok a páncélos hadviselést a német oktatók által, ugyanis a korábbi harckocsi magasabbegységeket 1938-ban feloszlatták és a páncélosokat szétosztották a gyalogsági hadtestek támogatására, ami teljesen hibás doktrína volt. „
A szovjet páncéloserők 23 000 db harckocsija 1941-ben túlnyomó többségében T-26 és BT-2/BT-5/BT-7 könnyűharckocsikból állt. A BT variánsokból összesen 8090 db, a T-26-osból 10 300 db épült. A T-26 brit licencen, a BT sorozat pedig amerikai licencen alapult.
PANZER I / PANZER II VS T-26 / BT TANK:
Nemhogy a Panzer I, de a Panzer II német könnyűharckocsik is gyengébbek voltak, mint a szovjet T-26, vagy BT tankok. A szovjet T-26 és BT tankok páncélzata csak kicsit vastagabb a német Panzer I és II páncélzatánál, a fő különbség a fegyverzet, mindkét szovjet tank egy 45 mm-es ágyúval van felszerelve, amely tűzerőben óriási fölényt jelentett a Panzer I-es 7,92 mm-es géppuskái és a Panzer II-es 20 mm-es ágyúja ellenében. A Panzer I két db 7,92 mm-es géppuskája számára a T-26-os és a BT tankok sebezhetetlenek voltak, mert a könnyű német géppuskák semmilyen távolságról sem üthették át a szovjet könnyűharckocsik páncélzatát. A németek könnyűharckocsijai közül a csehszlovák hadizsákmány LT vz. 35 (Panzer 35(t)) és LT vz. 38 (Panzer 38(t)) sokkal veszélyesebb ellenfélnek számított a T-26-os és a BT tankok számára, mint a Panzer II-es.
Panzer I: 5,4 tonna, páncélzat: 7-13 mm, fő fegyverzet: 7,92 mm-es géppuska (2 db)
Panzer II: 8,9 tonna, páncélzat: 5-15 mm, fő fegyverzet: 20 mm-es ágyú
Panzer 35(t): 10,5 tonna, páncélzat: 8-25 mm, fő fegyverzet: 37 mm-es ágyú
Panzer 38(t): 9,85 tonna, páncélzat: 8-30/50 mm, fő fegyverzet: 37 mm-es ágyú
T-26: 9,6 tonna, páncélzat: 10-15 mm, fő fegyverzet (leggyakoribb változatnál): 45 mm-es ágyú
BT-2/BT-5/BT-7: 11,5 tonna, páncélzat: 6-23 mm, fő fegyverzet: 45 mm-es ágyú
A németek a Barbarossa hadműveletet 3795 db tankkal kezdték. Azonban ezek többsége elavult Panzer I, Panzer II, Panzer 35(t) és Panzer 38(t) könnyűharckocsi. 1941 nyarán az akkor szolgálatban álló legmodernebb német tankok, a Panzer III és Panzer IV aktuális változatai sem közelítették meg a szovjet T-34/76 közpes és a KV-1 nehéz szovjet tankok páncélzatát és tűzerejét.
Német-szovjet katonai együttműködés, például a páncélosok terén még Hitler hatalomra kerülése előtt történt, azt követően már nem, tehát 1939-1940-1941-ben sem tevékenykedtek német kiképzőtisztek a szovjeteknél.
1941 nyarára a szovjet páncéloserőket nagyjából egészében összfegyvernemi gépesített hadtestekbe szervezték, ezek a gépesített hadtestek általában 2 tankhadosztályból és 1 gépesített lövészhadosztályból, valamint tüzérségi, műszaki és hadtáp egységekből álltak. A kiképzés még erősen hiányos volt, döntően mert új alakulatokról volt szó, illetve mert a szovjet tábornokok és főtisztek nagy többségét egyszerűen agyonlövette Sztálin, valamint kiirtotta az alacsonyabb rangú hivatásos tisztek tömegeit is. A Vörös Hadsereget Sztálin gyakorlatilag lefejezte, a hivatásos tisztek helyére pedig jellemzően megbízható, semmiféle katonai, vezetési tapasztalattal sem rendelkező pártkádereket állított. A szovjet Vörös Hadsereg fegyverzetben megmutatkozó óriási erőfölénye ellenére 1941 nyarán elsősorban a képzett szovjet tisztek hiánya miatt szenvedett katasztrofális vereségeket a németektől.
# 8
EZT ÍRTAD: "A brit hadiflottákból kettő, a Home Fleet és a Reserve Fleet Nagy Britanniában állomásozott Scapa Flow-nál és a csatornát védve Porstmouthnál, egy Gibraltárban és csak a Mediterrán Fleet volt Alexandriában, ezen kívül számos kisebb-nagyobb flottaegység volt szanaszét a tengereken Rangoontól Hongkongig, de dél-Amerikai flottabázissal is."
EZ TÉVEDÉS.
Újra leírom, a brit haditengerészet erői nem voltak szétszórva a világon, ez egy népszerű tévhit, a hadihajók 90 %-augyanis jellemzően az európai hadszíntér körüli vizeken került bevetésre.
A ROYAL NAVY AKTÍV HADIHAJÓI 1939-BEN:
Csatahajó/csatacirkáló: 15 db
Repülőgép-hordozó: 7 db
Cirkáló: 66 db
Romboló: 185 db
Tengeralattjáró: 60 db
ÖSSZESEN: 332 db
A ROYAL NAVY KÖTELÉKEI 1939-BEN:
FLOTTÁK:
Home Fleet (9 db csatahajó, 4 db repülőgép-hordozó, 35 db cirkáló, 95 db romboló, 25 db tengeralattjáró).
Mediterranean Fleet (4 db csathajó, 1 db repülőgép-hordozó, 5 db cirkáló, 48 db romboló)
A Reserve Fleet nem igazi flotta, hanem a tartalékban, átépítés, vagy kisebb-nagyobb javítás alatt álló brit hadihajók adminisztratív állománya.
1939-ben 2 db csatahajó, az HMS Queen Elizabeth és az HMS Valiant 1939-ben átépítés alatt állt, ezért csak 13 db csatahajó és csatacirkáló volt aktív szolgálatban a 15 db közül, további 7 db csatahajó állt építés alatt.
KISEBB KÖTELÉKEK:
America and West Indies Command (3 db cirkáló)
Africa/South Atlantic Command (6 db cirkáló)
Gibraltar/North Atlantic Command (8 db romboló)
East Indies Station (3 db cirkáló)
China Station (1 db repülőgép-hordozó, 4 db cirkáló, 13 db romboló, 16 db tengeralattjáró)
Royal Canadian Navy (6 db romboló)
Royal Australian Navy (6 db cirkáló, 5 db romboló)
New Zealand Division of the Royal Navy (2 db cirkáló)
A II. világháború kitörése után a China Station (fő bázis: Szingapúr) állományából az 1 db repülőgép-hordozót (HMS Eagle), 4 db County osztályú nehézcirkálót és 9 db rombolót az európai vizekre vezényeltek, helyettük négy db, elavult D-osztályú könnyűcirkáló érkezett Szingapúrba.
1939-től a kanadai, ausztrál és új-zélandi hadihajók nagy részét az európai és atlanti vizekre vezényelték.
Tehát megáll az az állításom, hogy a II. világháború kitörése után a brit haditengerészeti erők 90 %-az európai hadszíntéren került bevetésre, eleve 1939 előtt csak a China Station kötelékében állomásozott komolyabb brit kötelék az európai vizeken kívül. Viszont csatahajók, csatacirkálók, modern repülőgép-hordozók 1939 előtt sem állomásoztak az európai vizeken kívül.
A II. világháború kitörése után az európai vizeken kívül eleve nem sok értelme lett volna komolyabb brit hadihajó kötelékeket állomásoztatni, hiszen a német és az olasz haditengerészet hadihajói szinte soha nem hagyták el az európai vizeket, pár kivételt a német zsebcsatahajók atlanti portyái jelentettek 1939-1940-ben. A brit cirkálók atlanti-óceáni, indiai-óceáni, csendes-óceáni állomásoztatását is elsősorban a felfegyverzett német kereskedelmi hajók, a segédcirkálók portyái indokolták.
1941 novemberétől a britek Japán ellen is nagy erőket kezdtek felvonultatni, előbb 1 db csatahajó (HMS Prince of Wales), 1 db csatacirkáló (HMS Repulse), 1 db könnyű repülőgép-hordozó (HMS Hermes) ment a Távol-Keletre – ezek oda is vesztek, majd 1942 elején további 5 db csatahajó (HMS Warspite, HMS Royal Sovereign, HMS Revenge, HMS Ramillies, HMS Resolution), 2 db nagy repülőgép-hordozó és erős cirkáló és romboló kötelékek átvezénylésére került sor, de ezeket 1943-ra alapvetően megint visszavonták Európába. 1944 végétől aztán már a brit flotta főerői vonultak fel a Távol-Keletre Japán ellen.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!