Ha a hidegháború idején a szovjetunió és az USA összecsapott volna, ki nyert volna?
Amelyik előbb indítja az atomot.
Amúgy meg viccen kívül a döntő tényező ez lett volna. Bár a hidegháború idején a ruszkiknak több töltetük volt, és az átlagos hatóerejük is nagyobb volt. De igazából tényleg az lehetett volna a döntő tényező ki lép először, amúgy a 90-es években ez majdnem össze is jött, mikor oroszok pár időjárás kutató rakétára azt hitték, hogy amerikaiak készülnek atomot robbantani a magasban, hogy lebénítsák az oroszok elektromos rendszereit a fő támadás előtt, ott már konkrétan szó szerint pár mozdulat volt az, hogy repüljenek a ruszki rakéták is, mindössze annyi volt a szerencse, hogy Borisz Jelcin még egy utolsó megerősítést kért a már aktivált atomtáska előtt, de akkor szerencsére már befutott az info, hogy milyen rakétákról van szó... Ha viszont nem kérdez rá, akkor msot meg tudnánk mondani, ki nyert volna.
Az USA még Vietnámot sem tudta lenyomni. Koreában sem tudtak nyerni, amikor bekapcsolódtak a harcba a kínaiak, vége lett a győzelmi esélyeiknek. Az amerikai hadsereg nem igazán ütőképes, csak drága, Kissinger is gyakran elmondja, hogy egy az egy ellen időtlen idők óta nem tudták térdre kényszeríteni az ellenfeleiket.
Ha atomháborúvá fajult volna a dolog, azt nem nyeri meg senki, hanem mindenki egyaránt veszít. Ha nem fajul atomháborúvá, akkor meg azt történt volna nagyban, mint ami Koreában kicsiben.
7: Az USA-t is könnyen meg lehetett volna támadni Kamcsatka felől.
"Az USA-t is könnyen meg lehetett volna támadni Kamcsatka felől."
Persze, a terep és az időjárás is ideális.
Ahhoz képest, hogy "nem is akartak nyerni", elég szép summákat pazaroltak el ezekre a hülye háborúkra (mindenki számára elérhető, non-profit egészségügyre persze már nincs pénz, nem csoda, hogy születéskor várható élettartam terén még Törökország meg Kolumbia is előttük van). Amiket persze nem akartak megnyerni. Egy szovjetek elleni háború is kb. ilyen lett volna, amit utólag nem is akartak volna megnyerni.
A fanatizmust a szovjetek ellen is pont megkapták volna, erről Napóleon meg Dolfi sokat tudna mesélni. Ja, utóbbi nem, mert hol Berchtesgadenben, hol a bunkerben bujkált, de egy háborút túlélő német katona igen.
Szóval probléma lett volna sok, ezért nem is lett ebből háború.
#16 Az amerikai kölcsönbérleti szállításoknak nem sok szerepe volt a szovjetek előretörésében, legfeljebb annak tempójában. A lend-lease törvény elfogadása után a britek háromszor akkora értékben kaptak amerikai szállítmányokat, mint a szovjetek.
#23 Az oroszoknak sosem volt szükségük ideális terepre a győzelemhez. 1945. augusztusában pedig pár hét alatt tönkreverték a japánokat, akikkel az amerikaiak évekig tököltek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!