Mi az oka, hogy Szaúd-Arábia az USA, Irán pedig Kína, Oroszország szövetségese lett? Működhet ez hosszabb távon?
- Szaúd-Arábiában a rezsim amerikabarát, viszont nagy az Amerika ellenesség a nép körében, állítólag ugyanúgy utálják őket, mint Irakban, Jemenben. Oszama Bin Laden és a 2001 szeptember 11-i merénylők 90%-a is szaúdi volt. Amerikában sem szívlelik már annyira Szaúd-Arábiát, liberális kormány alakult, aminek fenntartásai lehetnek a fundamentalista iszlamista állami berendezkedéssel, az országban uralkodó vahabita iszlámmal, szaúdi diktatúrával, uralkodócsalád korrupciójával, elnyomással szemben és az észak-amerikai palaolaj/palagázforradalom, elektromos autó fejlődés miatt a közel-keleti olaj sem olyan fontos már Amerikának.
- Irán pedig korábban modernebb berendezkedésű, nyugatbarát ország volt, csak az iráni forradalom óta a rezsim valamiért Amerika-ellenes. Az utóbbi években egyre szorosabb a szövetség Oroszországgal, Kínával, ezt mutatja a múlt heti szerződés is Irán és Kína kormánya között. Viszont az iráni nép többsége állítólag ellenzi ezt, félnek a Kína felé kiszolgáltatottságtól és főleg a fiatalok inkább Nyugat felé tekintenek, azt tekintik követendő mintának, hozzájuk közelednének sokkal inkább. Kínát nem találják vonzó parternek. A muszlimok, iszlamisták számára a kínai ujgurok helyzete, elnyomásuk miatt is lehetnek fenntartások. Kína viszont nyomul, állítólag katonai bázist, haditengerészeti támaszpontot is létesíthetnek Iránban, mint ahogy Oroszországnak is van Szíriában.
Mert mindenki utál mindenkit, pillanatnyi érdekek határozzák meg ki-kivel fog össze a másik ellen. Az USA a Szaúdiakkal azért paktált le mert nekik van a legtöbb olajuk. Megpénzelte őket, felfegyverezte, a Szaúdiak meg elfogadták a szövetséget. Irán-Szaúd Arábia "természetes" ellenlábasok, kulturális okból is (siíták-szunniták) meg két dudás egy csárdában esete. Az ellenségem ellensége meg a barátom, mivel az USA-val szembefordultak így kézenfekvő hogy Kína és Oroszország lett a szövetségese.
Az öbölmenti országokra amúgy is jellemző hogy zsigerből gyűlölik egymást (meg a kisebbségek, érdekcsoportok is 1-1 országon belül a másikat), a szövetségeket a szerint kötik hogy mi a pillanatnyi érdekük, kitől félnek jobban.
Amúgy nem az elektromos autózás miatt csökkent az olaj ára, hanem a palagáz, palaolaj miatt, meg a világgazdaság lehűlésével párhuzamosan.
A háttérben húzódó összefonódásokat senki nem tudja kibogozni, azok titkos gazdasági érdekek.
Oszáma bin Láden szaúdi multimilliomos, aki elmegy Afganisztánba harcolni a megszállók (Szovjetunó) ellen, ahol az USA kiképző táboraiban is tanul, amerikai fegyvereket használnak.
Az USA-val akkor fordul szembe, amikor Irak lerohanja Kuvaitit, az USA pedig megtámadja Irakot, nem mellékesen Szaúd-Arábia is az USA mellé áll, aminek megvan a politikai oka, tartanak tőle, hogy Kuvaithoz hasonlóan Szaúd-Arábiát is lerohanja Szaddam Hussein serege.
Oszáma bin Láden az USA-tól tanulta, hogyan harcoljon az USA ellen, de ennek a kérdésnek nem ez a lényege, Szaúd-Arábia azért állt akkor az USA mellé, mert azt kívánta az érdeke.
2001. szeptember 11. - az események ismertek.
Később az is kiderült, hogy 2001. Osama bin Láden USA-ban tartózkodó rokonait katonai repülőgépekkel mentették ki, szállították haza Szaúd-Arábiába.
Nyilván nem mindenki terrorista, hatalmas a família, Muhammad bin Láden 55 gyereke közül Osama csak az egyik... és azóta a gyerekeknek gyerekeik, unokáik születtek.
Irán valamikor kifejezetten USA barát volt, hatalmas bevétele volt az olajkereskedésből, amit azonban elnyel a korrupció (lényegében a sah családja), egyre növekvő politikai diktatúra, zavargások után 1979-ben elkergetik az uralkodót, és onnantól kezdve Irán vezetője az ajatollah, legmagasabb rangú főpap.
Hosszú távon nem fog fennmaradni a szaúdi-amerikai szövetség.
"elektromos autó fejlődés miatt a közel-keleti olaj sem olyan fontos már Amerikának."
A kitermelt olaj zömét nem a gépkocsiforgalom használja fel.
Kína iszlámellenes, az iràni fiatalok pedig iszlámok. Na ezért nem szeretik annyira Kínát.
Szaúd-Arábia meg még mindig jól jön az USA-nak, mivel még mindig nincs olyan sok olaja Amerikának, mint ahogy azt te hiszed, kérdező!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!