A hagyományos japán harcmodorban használtak pajzsokat? Ha nem akkor miért nem?
Ha jól tudom a szamurájok és nindzsák sem igazán használtak pajzsokat. Pedig sok előnye lett volna a pajzsnak, csodálkozom hogy ők nem használták amikor minden más kultúrkörben általánosan elterjedt volt.
Vajon nem ismerték ezt az eszközt vagy gyávaságnak tartották a használatát?
nindzsák egyértelmű, hogy nem mivel az csak hátráltatta volna őket. Nem harcoló egységek voltak, mai úgy neveznénk őket, hogy titkosügynökök, speciális egységek.
Szamurájok pedig testpáncélt hordtak. A fő gyalogsági fegyver a yari volt, ami kétkezes hosszú lándzsa, de például a katana is kétkezes fegyver. A testpáncél sokkal könnyebbé tette a mozgást, mint egy pajzs.
Szégyelltek is volna elbújni a pajzs mögé gyáván. A jó japán halálig harcol bátran.
Vagy mi feltételeztél arról a nemzetről akik ha úgy volt szándékosan belerepültek az amcsi anyahajókba?
Használtak, leginkább a szamuráj előtti időkben. De később is, csak nem volt olyan gyakori, mint más országokban. A régi féle szamuráj páncél, az Ó Joroi tartalmazott két pajzsszerű vállvédőt is.
Ezt tekinthetjük a pajzs továbbfejlődésének a szamurájoknál.
A szamurájok ugyanazon okból kifolyólag nem használtak pajzsot, mint amiért a 15. századi lovagok sem. A páncél ott volt helyette. Ugyanakkor az is az oka ennek, hogy a japán hadseregekben nem igazán voltak külön íjászok, a legtöbben használtak íjat. Az íjhoz meg ugye két kéz kell. Más seregekben az íjászok külön egységben voltak, ezért másik egység használhatott pajzsot.
Testpáncélt használtak, amúgy roppant egyszerű volt az oka: kétkezesek voltak a fegyverek.
A japán "hadseregek" félig-meddig úgymond banderiális jellegűek voltak, az egyes daimyo-khoz tartoztak kisebb-nagyobb csoportokban. Így nem igazán lehetett volna a görög, macedón v. római mintára zárt, egységes hadrendet kialakítani.
A szamurájok eredetileg lovasíjászok voltak, az íjászkodáshoz pedig mindkét kezük kellett.
Emellett a gyalogosan használt fegyverik, a jari és a naginata is kétkezes szálfegyverek, ahogyan a katana, és a tacsi is egyaránt kétkezes kardok.
Azonban, ahogyan említésre került, volt egy oszada nevű vállpáncél-eleme a vértnek, ami némiképp a pajzs szerepét töltötte be. A linkelt képen kevésbé egyértelmű, de erről van szó:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!