Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Egy hagyományos fegyverekre...

Jeffrey Spender kérdése:

Egy hagyományos fegyverekre lekorlátozott háborút a Oroszország és Kína között ki nyerne meg?

Figyelt kérdés
2017. aug. 2. 21:42
 1/9 anonim ***** válasza:
41%
Az orosz tél, mint mindig.
2017. aug. 2. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Kína.
2017. aug. 2. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
53%
Oroszország. Egy akkora területű országot nem lehet elfoglalni
2017. aug. 2. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Haditechnikai fejlettséget,és fegyverek számát tekintve oroszország győzne, de kína sem adná magát olcsón az biztos, tekintve, hogy övék a világ legnagyobb létszámú hadserege.Mondjuk az is számítana, melyik fél próbálná a másik területét elfoglalni, és melyik rendezkedne be arra, hogy védekezzen a behatoló ellenség ellen.
2017. aug. 2. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
60%

"Oroszország. Egy akkora területű országot nem lehet elfoglalni"


Nem is kellene elfoglalni, csak elpusztítani az iparát meg a hadseregét. Természetesen Kína nyerne nem is értem, hogy ez miért kérdés, a világ legnagyobb gazdasága, a világ legnagyobb szárazföldi hadserege, az USA után ők költik a legtöbbet a haditechnikai fejlesztésekre, sok tekintetben már ma fejlettebb a kínai technika mint az orosz vagy ugyanott van. A ruszki hadseregnek jó a sajtója meg sokan nosztalgiáznak a Vörös Hadsereg után de ez már rég nem a Szovjetunió és rég nem a Vörös hadsereg.

2017. aug. 2. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Azért ez egy nagyon összetett politikai és gazdasági kérdés.


Egyrészt függ attól is, hogy mi a háború célja és hogy ki támad és "merrefelé".


Mindkét ország borzasztóan nem területű. Kína területileg majdnem akkora, mint egész Európa, népességszámát tekintve meg közel kétszer nagyobb, míg Oroszország a világ legnagyobb területű állama és így is lekörözi Kínát 7-8 millió négyzetkilométerrel és bár lakosságát tekintve sem éppen törpeállam, Kína népességéhez képest eltörpül.

Mindkét országot borzasztóan nehéz lenne teljesen annektálni néhány évnél tovább, voltak már erre vonatkozó törekvések az évszázadok során (Napóleon Hitler, Mongol Birodalom, Japán Birodalom stb), de valami oknál fogva egyik sem vitte túlzásra és nem maradt túl sokáig, csak beköszöntek, aztán (jobb esetben nem koporsóban) hazatértek.


Na akkor térjünk ki a háború céljára. A két ország ütközőzónában a nagyrészt Mongóliában található Góbi sivatag, néhány nagy hegy, járhatatlan föld és a véget nem érő szibériai tajga van, ahol nagyon nehéz hadat viselni. Egyrészt azért, mert a zord körülmények miatt a katonák nehezen bírnák és nem néhány kilométerről beszélünk, hanem egy több millió négyzetkilométeres területről, ahol egymást követik eme "szép" vidékek.

És nemcsak az anyatermészettel van probléma, hanem azzal, hogy ezek a területileg borzasztóan kevéssé lakottak és az infrastruktúra, mint olyan egy létező dolog ott, éppen ezért még egy modern háborúban is nehéz lenne az utánpótlást biztosítani.

Ezekért egyszerűen nem lehet harcolni és nem is nagyon éri meg. (Jó persze, olaj, nyersanyagok, miegymás.)

Ha valóban háború lenne a két ország között, akkor én inkább azt tudnám elképzelni, hogy a Mandzsúria illetve a Tengermelléki határterület és esetleg a környező területek környékén alakulhatnak ki harcok, azonban itt még mindig problémát jelent az utánpótlás, ami valószínűleg inkább az oroszok számára okozna fejtörést.

Például a Tengermelléki határterület lakossága csupán 2 millió fő, valószínűleg Európában jönne az utánpótlás, míg Mandzsúria Kína egyik legfejlettebb területe és a nagyobb városokból könnyebb biztosítani, illetve akár tengeren is lehet szállítani katonákat/fegyvereket/ellátmányt Kína esetében, az oroszoknak meg ehhez csak a világ körbehajózása kellene.

Szóval ez egyértelműen Kína mellett szól.


Aztán ott van még a gazdasági szempont. Ha feltételezzük, hogy egyik ország sem szállja meg a másikat néhány héten belül (márpedig ennek igen kicsi az esélye) illetve, hogy rövid időn belül nem mondanak le a további harcokról, akkor ez igencsak fontos szempont és a már meglévő haderő nem sokat számít.

Csak, hogy ezt példával támasszam alá: Oroszországnak ma összesen talán 4000 helikoptere/repülője van. Ha jól emlékszem (ez az adat lehet hibás, javítsatok ki, ha az), csak a SZU és csak a második világháborúban 160.000 repülőgépet gyártott le, azért jól látszik, hogy közel 40-szeres a szám és mindez több, mint 70 éve történt.

Az más kérdés, hogy a lakosságot mennyire kell(ett) megszorongatni, ahhoz hogy annyi elkészüljön, de elkészült.

Egy helyi konfliktusban (lásd: Szíria) ez talán nem annyira jelentős, de egy hosszabb távú háborúban igen és most nyitott kérdés, hogy mennyire lenne az, meg, hogy a felek mennyi energiát akarnának belefeccolni a területek elfoglalásába/megtartásába.

Oroszországnak bár jelentős ipara van, a lakossága kb 9x kisebb Kínáénál és Kína igencsak modernizál.

Lehet, hogy elmaradottabb, de már a brit tudósok óta tudjuk, "egy milliárd kici kínai az bizony egy milliárd kici kínai". :D A hatalmas szabad munkaerő egy kiaknázásra váró lehetőség a hadiiparban, ami egy hosszú háborúnál Kína oldalára billenti a mérleget.


Aztán ott vannak még a politikai dolgok.

Külpolitikailag nagyon fontos, hogy melyik országok kik és milyen mértékben támogatják.

Ezt eléggé nehéz megjósolni, mert mindkét országnak eléggé hasonlóak a világpolitikai érdekei és több országgal is jó viszont igyekszik fenntartani mindkét ország egyszerre.

Illetőleg, az, hogy milyen mértékben egy nagyon fontos dolog.

Ha Trump kiírja twitterre, hogy "Kínai/orosz testvéreink mellett vagyunk ezen nehéz időkben." az nem sokat fog változtatni a helyzet felállásán hiába elsődleges világhatalom az USA.

Egyébként is, ha már az USA-nál tartunk, például ott tényleg lehetetlenség megmondani, hogy mi is fog történni. Trump össze-vissza beszél, pár hónapja még az amerikai-orosz konfliktus megoldásáról beszélt, most újabb szankciókat írt alá az oroszok ellen, közben már vagy háromszor twitteren majdhogynem hadat üzent Kínának is, csak, hogy szép legyen az élet...

De fontos tényező még az is, hogy például a ruszkik mostanság kénytelenek a nyugati határaikat is őrizgetni, mert a NATO egyre inkább jelen van, a környező államok meg egyre kevésbé kedvelik őket.

Egy ilyen háborút például könnyen lehetőségnek láthatnak a politikai ellenfelek. A lengyelek, vagy a balti államok, könnyen magukkal ránthatják az egész EU-t vagy például az ukránok akiktől nem is olyan régen elcsatolták a Krímet és a keleti területeket még mindig fegyverzi valami "jótevő".

De a Kaukázus helyzete sem a legstabilabb, ahogy például a Törökországgal való (v)iszony sem a legjobb.

Igaz, egyedül ezek az államok (Törökország kivételével) nem túl erősek az orosz hadsereghez képest, de együtt esetleg több egyéb állam belépésével egy új nyugati front egy kétfrontos háborúra kényszerítené az oroszokat, ami megint nem lenne éppen kedvező.

De ugyanez Kínánál is fennáll, azt hiszem például Indiával eléggé rossz a viszonyuk és az is milliárdos állam. Bár szegény és elmaradott, Kínánál is inkább és a hadserege inkább csak létszám, de azért róluk sem szabad megfeledkezni.

Plusz például ott van a térségben Észak-Korea akik azért lehetnek jelentős tényezők, mert közel vannak és gyakorlatilag a hadiiparra épül a gazdaságuk.

valószínűleg ők a kínai "nagytesó" oldalán szállnának be, már csak az érkező élelmiszerellátás miatt is, aminek nagy szerepe van a rezsim fenntartásában.

De akkor már ott van ellenpólusként Japán, Dél-Korea és sok-sok más állam és minden állam esetében ezernyi forgatókönyv, amit leírtam csak egy ezek közül.

Aztán ott van a belpolitikai helyzet.

Egyrészt a kisebbségek.

Oroszországban a népesség valamivel több, mint 3/4-e orosz, a többi nem és ha kapnak egy kis "biztatást" akkor ők is vágyni fognak a függetlenségükre és sok "Csecsenföld" lesz ott, ez egy több fronton harcoló országnál katasztrófa lenne. Kb 35 millió nem orosz él ott.

Kínánál bár a népesség 92%-a han, több kisebbség is él ott. A 8% egyébként is 100 millió fölötti ember és a hanok sem teljesen egységesek.

És azért ott is vannak halk törekvések például Tibet függetlenségére. Ami alapvetően nem katasztrófa, egy pár millió fős terület, csak nagy, viszont több frontos háborúnál megint lehet, hogy nem lenne olyan örömteli Kína jövőjére nézve.

Aztán ott van még, hogy Oroszország elvileg demokratikus, Kínánál meg ott van Tajvan, az "eredeti Kína", szóval ezeket is figyelembe kell venni.


De függ sok egyéb dologtól, hadvezérekből stb


Én azt gondolom, hogy totálisan egyik ország sem győzhet, de a mérleg nyelve Kína felé dől.

Az nyilvánvaló, hogy Oroszország hosszútávon képtelen megszállni, de fordítva is.

Ez mondjuk maximum úgy lenne fenntartható, ha Kínába beültetnének egy "demokratikus" bábkormányt, a ruszki maci esetében meg maximum felosztással menne, ha a nyugati részt "más megoldaná".

2017. aug. 3. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
42%
Ki korlátozná le???? (Amig ezt nem tudod értelmesen megválaszolni, addig tök értelmetlen a kérdésed!!)
2017. aug. 3. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Nyilván a kérdés fiktív, egy ilyen háborúnak másfelől sem nagyon van esélye.


De csak, hogy válaszoljak: Mindkét ország rendelkezik nukleáris töltetekkel és mindkét ország tudja ezt a másikról és egyszerűen nem mernek belemenni ebbe.

Ez egy ilyen íratlan szabály: a vezetők tudják, hogy ha te atombombát használsz, akkor ha az ellenfelednek van azt visszakapod.

Feltételezhetjük, hogy a titokban tartott vagy az elismert légvédelem tudja kezelni az összes atomrakétát, de akkor meg megint nincs értelme erről beszélni, mert akkor nincs hatása és ugyanúgy egy "hagyományos" háború fog lezajlani.

2017. aug. 3. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Mopat ***** válasza:

A kérdés az, hogy mi kellene a támadónak?

Ásványkincs? Az Kínának és az oroszoknak is van dögivel. Az oroszoknak van több. Ne felejtsük el, Kína mind a mai napig full kommunista állam. Az egész oktatást, sajtót, internetet, a filmgyártást, stb. ennek rendelték alá. A néphülyítés sokkal jobban menne, ehhez képest Putyinéknál a demokrácia fellegvára van. Amerika inkább volna Kína pártján a rövid távú gazdasági érdekei miatt, bár ez mostanában összevissza változik. Elég Trump billegésére gondolni, de szerintem a megmondóemberkék se tudnák, hogyan lenne jó. Egy Kínát legyőző Oroszország előtt feszesen szalutálnának az európai államok, de egy győztes Kínát se igen állítana meg senki a délkelet ázsiai térségben. India/Japán valszeg inkább Oroszok mellett lennének. Korea, Tajvan, Vietnam, stb ha ezeket összeadjuk már csak belőlük kijön egy oroszországnyi népesség...

Kína esetében számolni kell pl. az ujgurokkal, akik évtizedekig háborúzgattak a kínaiakkal és jelentős olaj és urán készleten ülnek. Az egész kínai belpolitika TÉNYLEGES helyzete egy nagy kérdés.

2017. aug. 8. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!